ENERGETYKA, RYNEK ENERGII - CIRE.pl - energetyka zaczyna dzień od CIRE
Właścicielem portalu jest ARE S.A.
ARE S.A.

SZUKAJ:PANEL LOGOWANIA

X
Portal CIRE.PL wykorzystuje mechanizm plików cookies. Jeśli nie chcesz, aby nasz serwer zapisywał na Twoim urządzeniu pliki cookies, zablokuj ich stosowanie w swojej przeglądarce. Szczegóły.


SPONSORZY
ASSECO
PGNiG
ENEA

TAURON
Polska Spółka Gazownictwa
EuRoPol GAZ
GAZOPROJEKT
CMS

PGE
ELECTRUM

SERWIS INFORMACYJNY CIRE 24

Mechanizm łączenia rynków SE4-PL-LT do modyfikacji
21.04.2017r. 19:16

Operatorzy systemów przesyłowych Polski, Litwy i Szwecji w koordynacji z zaangażowanymi giełdami, planują uruchomienie tzw. polskiego obszaru optymalizacji. Ma to doprowadzić do lepszego wykorzystania połączeń transgranicznych między Polską i Litwą i Polską i Szwecją.
Jak informują Polskie Sieci Elektroenergetyczne, w celu lepszego wykorzystania dostępnej infrastruktury połączeń SwePol Link (połączenie HVDC między Polską i szwedzkim obszarem rynkowym SE4) oraz LitPol Link (połączenie HVDC między Polską i litewskim obszarem rynkowym), operatorzy systemów przesyłowych Polski, Szwecji i Litwy w koordynacji z zaangażowanymi giełdami, planują uruchomienie tzw. polskiego obszaru optymalizacji (PLA) między Polską a obszarami rynkowymi SE4 i LT.

PSE wyjaśniają, że zdolności przesyłowe PL-PLA pomiędzy polskim systemem elektroenergetycznym i polskim obszarem optymalizacji będą reprezentować "ograniczenia alokacji" wynikające z uwarunkowań pracy polskiego systemu elektroenergetycznego, a zdolności przesyłowe PLA-SE4 i PLA-LT będą reprezentować dostępne zdolności przesyłowe danego połączenia.

PSE przypominają, że techniczne możliwości stosowania "ograniczeń alokacji" poprzez polski obszar optymalizacji PLA zostały wdrożone w grudniu 2015r. wraz z uruchomieniem mechanizmu łączenia rynków na połączeniu LitPol i są aktualnie widoczne w systemach giełdowych TGE i NordPool.
Jednocześnie OSP zwraca uwagę, że dotychczas "ograniczenia alokacji" nie były aktywne, a w celu spełnienia wymogów bezpieczeństwa związanych z dostępnością wystarczającej generacji energii i rezerw mocy w Polsce, PSE muszą obecnie uwzględnić "ograniczenia alokacji" w wielkościach udostępnianych transgranicznych zdolności przesyłowych połączeń LitPol i SwePol, ograniczając tym samym całkowity przepływ na połączeniach między obszarami rynkowymi Polski i SE4 (PL-SE4) oraz pomiędzy obszarami rynkowymi Polski i Litwy (PL-LT).
Ze względu na fakt, że obecnie stosowane podejście nie pozwala na efektywne wykorzystanie dostępnych zdolności przesyłowych, zainteresowani OSP zdecydowali się uruchomić możliwość wykorzystywania "ograniczeń alokacji" za pośrednictwem polskiego obszaru optymalizacji PLA. "Ograniczenia alokacji" są dwukierunkowe, z niezależnymi wartościami dla kierunków do Polski i z Polski.

Operatorzy systemów przesyłowych Polski, Szwecji i Litwy przewidują, że uruchomienie planowanego mechanizmu nastąpi z początkiem lipca 2017 r. Obecnie trwają konsultacje aktualizacji organizacji łączenia rynków SE4-PL-LT. Uwagi można zgłaszać do 1 maja.
Zobacz także:

Dodaj nowy Komentarze ( 7 )

KOMENTARZE ( 7 )


Autor: Energetyk77 21.04.2017r. 21:57
Gratulacje dla PSE, że w końcu zaczyna wykorzystywać połączenia DC w sposób dogodny dla operatora. Szkoda, że nie... pełna treść komentarza
ODPOWIEDZ ZGŁOŚ DO MODERACJI
Rozwiń (Pełna treść komentarza)
Autor: Ecik 21.04.2017r. 22:06
Poproszę o tłumaczenie.
Odpowiedzi: 1 | Najnowsza odpowedź: 24-04-2017r. 08:06 ODPOWIEDZ ZGŁOŚ DO MODERACJI
Rozwiń (Pełna treść komentarza)
Autor: Energetyk77 22.04.2017r. 11:19
To znaczy, że OSP w pełni będzie kontrolował przepływ a każdej godzinie wyznaczając odpowiednią wielkość... pełna treść komentarza
Odpowiedzi: 3 | Najnowsza odpowedź: 23-04-2017r. 12:18 ODPOWIEDZ ZGŁOŚ DO MODERACJI
Dodaj nowy Komentarze ( 7 )

DODAJ KOMENTARZ
Redakcja portalu CIRE informuje, że publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu CIRE. Redakcja portalu CIRE nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Przesłanie komentarza oznacza akceptację Regulaminu umieszczania komentarzy do informacji i materiałów publikowanych w portalu CIRE.PL
Ewentualne opóźnienie w pojawianiu się wpisanych komentarzy wynika z technicznych uwarunkowań funkcjonowania portalu. szczegóły...

Podpis:


Poinformuj mnie o nowych komentarzach w tym temacie


PARTNERZY
PGNiG TERMIKA
systemy informatyczne
Clyde Bergemann Polska
Elpak
Ebicom
Koncern Energetyczny ENERGA S.A.
ALMiG
Elektrix
GAZ STORAGE POLAND
GAZ-SYSTEM S.A.
BiznesAlert
DISE
Gazterm 2017
paliwa
Elektromontaż Wschód
Innsoftcire
©2002-2017
mobilne cire
IT BCE