ENERGETYKA, RYNEK ENERGII - CIRE.pl - energetyka zaczyna dzień od CIRE
Właścicielem portalu jest ARE S.A.
ARE S.A.

SZUKAJ:PANEL LOGOWANIA

X
Portal CIRE.PL wykorzystuje mechanizm plików cookies. Jeśli nie chcesz, aby nasz serwer zapisywał na Twoim urządzeniu pliki cookies, zablokuj ich stosowanie w swojej przeglądarce. Szczegóły.


SPONSORZY
ASSECO
PGNiG
ENEA

TAURON
Polska Spółka Gazownictwa
EuRoPol GAZ
GAZOPROJEKT
CMS

PGE
ELECTRUM

SERWIS INFORMACYJNY CIRE 24

Rynek fotowoltaiki w Polsce w 2017 - kolejne 100 MW przy wzroście rynku o 100 proc.?
18.05.2017r. 20:44

Instytut Energetyki Odnawialnej opublikował piątą już edycję raportu "Rynek fotowoltaiki w Polsce'2017", który tradycyjnie zawiera syntezę stanu rozwoju branży i prezentację trendów rynkowych w fotowoltaice.
Raport jest wynikiem szczegółowego badania rynku i powstaje we współpracy z firmami z branży. W raporcie zaprezentowano dane statystyczne dotyczące sprzedaży instalacji fotowoltaicznych w Polsce na przestrzeni ostatnich lat (import, eksport, segmentacja rynku krajowego), możliwości rozwoju rynku oraz dominujące modele biznesowe dla branży fotowoltaicznej w Polsce wynikające z ram prawnych i uwarunkowań ekonomicznych i rynkowych.
Partnerem raportu jest Europejski Instytut Miedzi. Raport został objęty patronatem przez: Narodowe Centrum Badań i Rozwoju, Polską Agencję Inwestycji i Handlu S.A. (dawniej PAIZ) oraz Związek Gmin Wiejskich RP.

Łączna moc zainstalowana w systemach fotowoltaicznych w Polsce na koniec 2016 roku wyniosła ok. 199 MW. Moc instalacji fotowoltaicznych, w tym farm słonecznych zbudowanych w zasadniczym, obowiązującym do połowy 2016 roku systemie wsparcia w postaci zielonych certyfikatów przekroczyła 99 MW. Pozostałe 100 MW zainstalowano w mikroinstalacjach podłączonych do sieci, ale nie korzystających z systemu zielonych certyfikatów. Głównymi wytwórcami energii w mikroinstalacjach są osoby fizyczne, coraz częściej jednak instalacje takie powstają w przedsiębiorstwach. U osób fizycznych dominują instalacje mniejsze - mikroinstalacje do 10 kW stanowią ponad 90 % wszystkich mikroinstalacji zainstalowanych u osób fizycznych. Z kolei u przedsiębiorców powstają zazwyczaj mikroinstalacje większe - instalacje powyżej 10 kW stanowią ok. 63 proc.

Sumaryczna moc zainstalowana na koniec 2016 r. wg danych Urzędu Regulacji Energetyki wynosi 99 MW, są to następujące instalacje:
• Instalacje z koncesją na wytwarzanie energii elektrycznej - instalacje o mocy większej niż 200 kW - które stanowią prawie 43 proc. łącznej mocy zainstalowanej (84,8 MW);
• Instalacje z wpisem do rejestru wytwórców energii w małej instalacji - instalacje o mocy 40 - 200 kW - które stanowią prawie 4 proc. łącznej mocy zainstalowanej (7,7 MW);
• oraz mikroinstalacje wnioskujące o wydanie świadectw pochodzenia - instalacje o mocy poniżej 40 kW - które stanowią 3,3 proc. łącznej mocy zainstalowanej (6,5 MW).

W samym 2016 roku powstało ponad 101 MW nowych mocy w fotowoltaice, z czego aż ok. 73 MW w mikroinstalacjach.
Polska branża fotowoltaiczna wyszła zwycięsko z zawirowań legislacyjnych jakie miały miejsce w 2016 roku. Wg Grzegorza Wiśniewskiego, prezesa IEO niestabilność przepisów i ulotność dotacji w 2016 roku oraz niepewność inwestorów o warunki wsparcia w 2017 roku spowodowały, że rynek fotowoltaiki w ub. roku rozwijał się impulsywnie jako wypadkowa wielu czynników. Bardzo trudno związać faktyczne efekty rynkowe i sprzedażowe branży PV z instrumentami wsparcia, a wiązanie wzrostu rynku z najnowszymi regulacjami byłoby nadużyciem. Okazuje się, że technologia zaczyna wygrywać z niestabilnym i mało sprzyjającym prawem.

- Sektor fotowoltaiki rozwijał się, ze względu na globalne trendy i żywotność samej technologii jak też wysokiego poparcia społecznego jakim się niezmiennie cieszy w Polsce, twierdzi Justyna Zarzeczna, która z przedstawicielami branży pracowała nad badaniem polskiego rynku fotowoltaiki Należy zaznaczyć, że w świetle przeprowadzonych badań potencjał sektora jest dużo większy, niż stan faktyczny. Obecne zdolności produkcyjne badanych firm wynoszą 143 MW/rok i są wykorzystywane jedynie w ok. 20 proc. Już w 2017 roku zdolności te mogą wzrosnąć do 223 MW/rok, ze względu na rozbudowę linii produkcyjnych polskich zakładów, jak zapowiadają ankietowani producenci modułów fotowoltaicznych .

Wg ankietowanych producentów i dystrybutorów urządzeń, fotowoltaika będzie rozwijała się najszybciej w sektorze prosumentów biznesowych (moce rzędu 20-200 kW), czyli w sektorze małych i średnich przedsiębiorstw, które ponoszą relatywnie najwyższe koszty zaopatrzenia w energię elektryczną.
Zdaniem prezesa IEO, Grzegorza Wiśniewskiego, mimo trudności branża fotowoltaiki w Polsce i stojąca za nią technologia po raz kolejny potwierdziły, że fotowoltaika zasługuje, aby stać się przynajmniej tak samo wiodącym projektem flagowym w Strategii na rzecz Odpowiedzialnego Rozwoju, jak dobrze już rozpoznawane programy przemysłowe: "drony", e-busy", Lux-torpedy" i ma olbrzymi potencjał aby znacznie szerzej wpisać się w nośną koncepcję "Przemysłu 4.0" promowaną przez Ministerstwo Rozwoju.

Aby dać szansę rozwoju krajowego przemysłu i innowacji w sektorze fotowoltaiki autorzy raportu wskazują na potrzebę ustanowienia sektorowego programu badawczego nastawionego na rozwój technologiczny i aplikacje nakierowane przede wszystkim na krajowy rynek prosumencki oraz wzmocnienie instrumentów systemem wsparcia w tym zakresie. Nośnikiem innowacji w fotowoltaice są przede wszystkim walczące także na rynkach zagranicznych krajowe firmy produkujące urządzenia i przede wszystkim na ich potrzeby powinna być nakierowana narodowa agenda badawcza wraz z niezbędnym programem tworzenia przemysłowych laboratoriów badawczych - twierdzi Aneta Więcka, kierownik zespołu energetyki słonecznej w IEO.
Zobacz także:

Dodaj nowy Komentarze ( 0 )

WIĘCEJ NA TEN TEMAT W SERWISACH TEMATYCZNYCH

DODAJ KOMENTARZ
Redakcja portalu CIRE informuje, że publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu CIRE. Redakcja portalu CIRE nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Przesłanie komentarza oznacza akceptację Regulaminu umieszczania komentarzy do informacji i materiałów publikowanych w portalu CIRE.PL
Ewentualne opóźnienie w pojawianiu się wpisanych komentarzy wynika z technicznych uwarunkowań funkcjonowania portalu. szczegóły...

Podpis:


Poinformuj mnie o nowych komentarzach w tym temacie


PARTNERZY
PGNiG TERMIKA
systemy informatyczne
Clyde Bergemann Polska
Elpak
Ebicom
Koncern Energetyczny ENERGA S.A.
ALMiG
Elektrix
GAZ STORAGE POLAND
GAZ-SYSTEM S.A.
BiznesAlert
DISE
Elektromontaż Wschód
Innsoftcire
©2002-2017
mobilne cire
IT BCE