ENERGETYKA, RYNEK ENERGII - CIRE.pl - energetyka zaczyna dzień od CIRE
Właścicielem portalu jest ARE S.A.
ARE S.A.

SZUKAJ:PANEL LOGOWANIA

X
Portal CIRE.PL wykorzystuje mechanizm plików cookies. Jeśli nie chcesz, aby nasz serwer zapisywał na Twoim urządzeniu pliki cookies, zablokuj ich stosowanie w swojej przeglądarce. Szczegóły.


SPONSORZY
ASSECO
PGNiG
ENEA

TAURON
Polska Spółka Gazownictwa
EuRoPol GAZ
GAZOPROJEKT
CMS

PGE
CEZ Polska
ELECTRUM

SERWIS INFORMACYJNY CIRE 24

Nadano imię turbinie nr 5 w Elektrowni Opole
14.09.2017r. 17:35

Turbinie nowo budowanego bloku nr 5 Elektrowni Opole nadano imię. W ten symboliczny sposób przedstawiciele inwestora, spółki PGE Górnictwo i Energetyka Konwencjonalna oraz wykonawcy oficjalnie zakończyli kolejny kluczowy etap budowy bloków o łącznej mocy 1800 MW, jakim jest montaż turbogeneratora.
Teresa - bo od dziś tak właśnie ma na imię turbina, otrzymała imię Teresy Jednoróg - założycielki i od ponad dwudziestu pięciu lat lidera Fundacji "Dom Rodzinnej Rehabilitacji Dzieci z Porażeniem Mózgowym" w Opolu.

Jesteśmy dziś świadkami symbolicznego zakończenia kolejnego etapu realizacji w harmonogramie inwestycji. Ukończenie montażu turbozespołu nr 5 otwiera drogę do przeprowadzenia rozruchu bloku wraz z obiektami towarzyszącymi - powiedział dyrektor Elektrowni PGE w Opolu Bernard Ptaszyński.

Obecnie trwa także montaż turbozespołu nr 6 oraz kotłów parowych wraz z urządzeniami pomocniczymi, a także montaż elektrofiltrów oraz instalacji mokrego odsiarczania spalin. Trwa również malowanie chłodni kominowej, która obsługiwać będzie blok 6. Na powłoce zewnętrznej wspomnianej chłodni powstaje ogromny rysunek - tęczy, słońca i nut - z jednej strony nawiązujący do sąsiadujących z nią chłodni, a z drugiej do Opola - stolicy polskiej piosenki. Ta nietypowa "praca plastyczna" to także wyzwanie logistyczne, ponieważ do pomalowania jest aż 4,5 ha powierzchni.

Niebawem inwestycja wkroczy w fazę rozruchu bloku 5 wraz z obiektami towarzyszącymi. Tzw. "zimny rozruch" ma na celu przeprowadzenie prób odbiorowych urządzeń i wyposażenia z podaniem czynnika roboczego.
W zakresie przedsięwzięć towarzyszących prace również przebiegają zgodnie z harmonogramem. Mowa tu przede wszystkim o Stacji Uzdatniania Wody, która zgodnie z planem została oddana do eksploatacji na początku września. Stacja uzdatni wodę dla czterech istniejących i dwóch powstających właśnie bloków.

Budowa nowych bloków energetycznych o łącznej mocy 1800 MW i wartości 11,6 mld zł to największa inwestycja infrastrukturalna w Polsce po 1989 roku. Po oddaniu nowych jednostek Elektrownia PGE w Opolu zaspokajać będzie 8 proc. obecnego krajowego zapotrzebowania na energię elektryczną i będzie trzecią co do wielkości polską elektrownią, po Bełchatowie i Kozienicach.

Budowa rozpoczęła się w lutym 2014 roku. Inwestycja zrealizowana jest już w ponad 80 proc. Oddanie do eksploatacji bloku nr 5 planowane jest w drugim półroczu 2018 roku, a bloku nr 6 w pierwszym półroczu 2019 roku.

Dodaj nowy Komentarze ( 3 )

KOMENTARZE ( 3 )

Rozwiń (Pełna treść komentarza)
Autor: ret 14.09.2017r. 20:52
a w paku jest katarzyna i pak tonie
Odpowiedzi: 1 | Najnowsza odpowedź: 15-09-2017r. 10:04 ODPOWIEDZ ZGŁOŚ DO MODERACJI

Autor: Mem 15.09.2017r. 08:32
Lepszy by był Religa na patrona - profesor kopcił jak smok do śmierci.
ODPOWIEDZ ZGŁOŚ DO MODERACJI
Dodaj nowy Komentarze ( 3 )

DODAJ KOMENTARZ
Redakcja portalu CIRE informuje, że publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu CIRE. Redakcja portalu CIRE nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Przesłanie komentarza oznacza akceptację Regulaminu umieszczania komentarzy do informacji i materiałów publikowanych w portalu CIRE.PL
Ewentualne opóźnienie w pojawianiu się wpisanych komentarzy wynika z technicznych uwarunkowań funkcjonowania portalu. szczegóły...

Podpis:


Poinformuj mnie o nowych komentarzach w tym temacie


PARTNERZY
PGNiG TERMIKA
systemy informatyczne
Clyde Bergemann Polska
PAK SERWIS Sp. z o.o.
Ebicom
Koncern Energetyczny ENERGA S.A.
ALMiG
Elektrix
GAZ STORAGE POLAND
GAZ-SYSTEM S.A.
Izba Energetyki Przemysłowej i Odbiorców Energii
DISE
BiznesAlert
Obserwatorium Rynku Paliw Alternatywnych ORPA.PL
Elektromontaż Wschód
Innsoftcire
©2002-2017
mobilne cire
IT BCE