ENERGETYKA, RYNEK ENERGII - CIRE.pl - energetyka zaczyna dzień od CIRE
Właścicielem portalu jest ARE S.A.
ARE S.A.

SZUKAJ:PANEL LOGOWANIA

X
Portal CIRE.PL wykorzystuje mechanizm plików cookies. Jeśli nie chcesz, aby nasz serwer zapisywał na Twoim urządzeniu pliki cookies, zablokuj ich stosowanie w swojej przeglądarce. Szczegóły.


SPONSORZY
ASSECO
PGNiG
ENEA

TAURON
Polska Spółka Gazownictwa
EuRoPol GAZ
GAZOPROJEKT
CMS

PGE
CEZ Polska
ELECTRUM

SERWIS INFORMACYJNY CIRE 24

MAEA: Polska ma bazę dla bezpiecznego zarządzania wypalonym paliwem jądrowym
13.10.2017r. 05:12

Zespół ekspertów Międzynarodowej Agencji Energii Atomowej (MAEA) zakończył w Polsce przegląd krajowego planu postępowania z odpadami promieniotwórczymi i wypalonym paliwem jądrowym. W jego ocenie Polska stworzyła dobrą bazę dla bezpiecznego i odpowiedzialnego zarządzania odpadami promieniotwórczymi i wypalonym paliwem jądrowym.
We wtorek 10 października 2017 r. zespół ARTEMIS (Integrated Review Service for Radioactive Waste and Spent Fuel Management, Decommissioning and Remediation) z MAEA zakończył 10-dniową misję, której celem był przegląd "Krajowego planu postępowania z odpadami promieniotwórczymi i wypalonym paliwem jądrowym". Gospodarzem misji było Ministerstwo Energii. Uczestniczyli w niej także przedstawiciele Zakładu Unieszkodliwiania Odpadów Promieniotwórczych (ZUOP) oraz Państwowej Agencji Atomistyki (PAA), odpowiedzialnej za bezpieczeństwo jądrowe i ochronę radiologiczną kraju.

Misja ARTEMIS oparta jest na standardach bezpieczeństwa i wytycznych Agencji oraz dobrych praktykach z całego świata. Misja w Polsce była pierwszą, która odbyła się na prośbę państwa członkowskiego Unii Europejskiej. Jej celem jest wypełnienie wymagań unijnych w zakresie przeprowadzenia niezależnego przeglądu krajowego systemu zarządzania odpadami promieniotwórczymi.

- Polska zrealizowała większość elementów wymaganych w Krajowym planie postępowania z odpadami promieniotwórczymi i wypalonym paliwem jądrowym, w szczególności w zakresie przechowywania - powiedział lider zespołu ARTEMIS Jussi Heinonen, dyrektor fińskiego regulator STUK.
Zespół ARTEMIS stwierdził ponadto, że Polska stworzyła dobrą bazę dla bezpiecznego i odpowiedzialnego zarządzania odpadami promieniotwórczymi i wypalonym paliwem jądrowym i podkreślił także duże zaangażowanie wszystkich zainteresowanych stron, zwłaszcza w kontekście planowanego rozwoju energetyki jądrowej.

Jak informuje resort energii Polska planuje zbudować i eksploatować nowe powierzchniowe składowisko dla nisko - i średnioaktywnych odpadów promieniotwórczych. Józef Sobolewski, Dyrektor Departamentu Energii Jądrowej w Ministerstwie Energii powiedział, że "dekada to wystarczająco dużo czasu na powstanie takiego obiektu, ale wiele kroków musi jeszcze zostać podjętych, włączając w to uzyskanie akceptacji społecznej oraz stworzenie odpowiednich regulacji prawnych.

Raport końcowy z misji ARTEMIS ma zostać przekazany polskiemu rządowi w ciągu dwóch miesięcy.

Dodaj nowy Komentarze ( 2 )

WIĘCEJ NA TEN TEMAT W SERWISACH TEMATYCZNYCH

KOMENTARZE ( 2 )

Rozwiń (Pełna treść komentarza)
Autor: ds 13.10.2017r. 09:29
Artykuł pisany na zamówienie lobby jarowego. "wypalonym paliwem jądrowym, w szczególności w zakresie... pełna treść komentarza
Odpowiedzi: 1 | Najnowsza odpowedź: 13-10-2017r. 11:01 ODPOWIEDZ ZGŁOŚ DO MODERACJI
Dodaj nowy Komentarze ( 2 )

DODAJ KOMENTARZ
Redakcja portalu CIRE informuje, że publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu CIRE. Redakcja portalu CIRE nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Przesłanie komentarza oznacza akceptację Regulaminu umieszczania komentarzy do informacji i materiałów publikowanych w portalu CIRE.PL
Ewentualne opóźnienie w pojawianiu się wpisanych komentarzy wynika z technicznych uwarunkowań funkcjonowania portalu. szczegóły...

Podpis:


Poinformuj mnie o nowych komentarzach w tym temacie


PARTNERZY
PGNiG TERMIKA
systemy informatyczne
Clyde Bergemann Polska
PAK SERWIS Sp. z o.o.
Ebicom
Koncern Energetyczny ENERGA S.A.
ALMiG
Elektrix
GAZ STORAGE POLAND
GAZ-SYSTEM S.A.
Izba Energetyki Przemysłowej i Odbiorców Energii
DISE
BiznesAlert
Obserwatorium Rynku Paliw Alternatywnych ORPA.PL
Elektromontaż Wschód
Innsoftcire
©2002-2017
mobilne cire
IT BCE