ENERGETYKA, RYNEK ENERGII - CIRE.pl - energetyka zaczyna dzień od CIRE
Właścicielem portalu jest ARE S.A.
ARE S.A.

SZUKAJ:PANEL LOGOWANIA

X
Portal CIRE.PL wykorzystuje mechanizm plików cookies. Jeśli nie chcesz, aby nasz serwer zapisywał na Twoim urządzeniu pliki cookies, zablokuj ich stosowanie w swojej przeglądarce. Szczegóły.


SPONSORZY
ASSECO
PGNiG
ENEA

TAURON
Polska Spółka Gazownictwa
EuRoPol GAZ
GAZOPROJEKT
CMS

PGE
CEZ Polska
ELECTRUM

SERWIS INFORMACYJNY CIRE 24

Energa zmieniła zasady wynagradzania menedżerów
06.12.2017r. 05:45

Jak czytamy w "Pulsie Biznesu", "Rzeczpospolitej" i "DGP" , wicemarszałek Senatu Bogdan Borusewicz i polityk PO zarzucił Enerdze, że zmienia swoim menedżerom zasady wynagradzania przygotowując się do wprowadzenia nowych przepisów o ZUS. Spółka podaje faktyczne powody tych zmian.
"Zarząd Energi podjął uchwałę, że z osobami pełniącymi funkcje dyrektorów i zastępców dyrektorów biur oraz departamentów będą zawierane umowy o świadczenie usług zarządzania. W ten sposób prezes znalazł sposób na obejście przygotowywanej przez rząd PiS ustawy. Już podpisano takie umowy menedżerskie z około 18 osobami i będą podpisywane jeszcze z kilkudziesięcioma" - napisał na jednym z portali społecznościowych cytowany przez "PB" i "Rzeczpospolitą" Bogdan Borusewicz.

Gazety zwracają uwagę, że komentarz polityka PO ma związek z projektem zmian obecnych przepisów, zgodnie z którymi roczna podstawa wymiaru składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe nie może być wyższa od 30-krotności prognozowanego przeciętnego wynagrodzenia na dany rok, która w tym roku wynosi 127 890 zł. Proponowane zmiany w przepisach znosiłyby to ograniczenie, a składki ZUS w pełnym wymiarze płaciliby wszyscy, bez względu na wysokość dochodów.

"PB" zaznacza też uwagę, że zmiany w przepisach mogą być zresztą odroczone, gdyż senacka komisja rodziny, polityki senioralnej i społecznej zarekomendowała 4 grudnia, by zmiany w przepisach zaczęły obowiązywać od styczniu 2019 r.
Energa zaprzeczyła jednak zarzutom wicemarszałka senatu. - Informacje podane przez jednego z polityków opozycji są typowym fake newsem. Uchwała nie dość, że ujednolica i standaryzuje formę zatrudniania na wyższych stanowiskach kierowniczych, to jeszcze w żaden sposób nie ma związku ze składkami ZUS. Zarówno teraz, jak też w myśl projektu nowej ustawy od kontraktów menedżerskich odprowadzane są i będą składki ZUS na takich samych zasadach. Co więcej, ujednolicony system kontraktów, który został wprowadzony przez prezesa Daniela Obajtka, prowadzi do oszczędności. W porównaniu z okresem, w którym Polską rządziła obecna opozycja, umowy te opiewają na znacznie niższe kwoty - powiedział cytowany przez "Puls Biznesu" Adam Kasprzyk, rzecznik Energi.

Jak ustaliła "Rzeczpospolita" w pozostałych grupach energetycznych dyrektorzy i kadra kierownicza zatrudniani są na podstawie umowy o pracę i póki co nie ma planów zmiany tych zasad.

Z kolei "Dziennik Gazeta Prawna" przypomina, że w czasach rządów koalicji PO-PSL energetyka jako jedna z pierwszych znalazła sposób na ominięcie ustawy kominowej regulującej poziom wynagrodzeń menedżerów spółek Skarbu Państwa. Członkowie zarządów spółek energetycznych przechodzili wtedy na kontrakty menedżerskie, których ustawa nie obejmowała. W ubiegłym roku rząd PiS zmienił ustawę kominową, a zgodnie z nowymi przepisami wynagrodzenia szefów państwowych firm składają się z części stałej i zmiennej. Wysokość wynagrodzenia zależy od wielkości przedsiębiorstwa oraz od jego wyników i realizacji postawionych celów. Pierwsze kryterium reguluje wielokrotność pensji na stanowisku menedżerskim, do trzykrotności średniej w najmniejszych firmach, do 15-krotności w największych - przypomina "DGP".

Dodaj nowy Komentarze ( 3 )

WIĘCEJ NA TEN TEMAT W SERWISACH TEMATYCZNYCH

KOMENTARZE ( 3 )


Autor: Jak kontrakt 06.12.2017r. 07:54
To urlopy bezpłatne a narzędzia pracy płatne - no, no tęga rozkmina.18 osób to 5 proc derektorów w energa, tak?
ODPOWIEDZ ZGŁOŚ DO MODERACJI

Autor: Łukasz 06.12.2017r. 09:18
Po prostu Menedżer+
ODPOWIEDZ ZGŁOŚ DO MODERACJI

Autor: Ubu Król 08.12.2017r. 15:35
Szatkoś podpisałeś ? Ze swoim 12 miesięcznym zakazem konkurencji ze starych czasów to się Ci to raczej nie opłaca. O... pełna treść komentarza
ODPOWIEDZ ZGŁOŚ DO MODERACJI
Dodaj nowy Komentarze ( 3 )

DODAJ KOMENTARZ
Redakcja portalu CIRE informuje, że publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu CIRE. Redakcja portalu CIRE nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Przesłanie komentarza oznacza akceptację Regulaminu umieszczania komentarzy do informacji i materiałów publikowanych w portalu CIRE.PL
Ewentualne opóźnienie w pojawianiu się wpisanych komentarzy wynika z technicznych uwarunkowań funkcjonowania portalu. szczegóły...

Podpis:


Poinformuj mnie o nowych komentarzach w tym temacie


PARTNERZY
PGNiG TERMIKA
systemy informatyczne
Clyde Bergemann Polska
PAK SERWIS Sp. z o.o.
Ebicom
Koncern Energetyczny ENERGA S.A.
ALMiG
Elektrix
GAZ STORAGE POLAND
GAZ-SYSTEM S.A.
Izba Energetyki Przemysłowej i Odbiorców Energii
DISE
BiznesAlert
Obserwatorium Rynku Paliw Alternatywnych ORPA.PL
Elektromontaż Wschód
Innsoftcire
©2002-2017
mobilne cire
IT BCE