ENERGETYKA, RYNEK ENERGII - CIRE.pl - energetyka zaczyna dzień od CIRE
Właścicielem portalu jest ARE S.A.
ARE S.A.

SZUKAJ:PANEL LOGOWANIA

X
Portal CIRE.PL wykorzystuje mechanizm plików cookies. Jeśli nie chcesz, aby nasz serwer zapisywał na Twoim urządzeniu pliki cookies, zablokuj ich stosowanie w swojej przeglądarce. Szczegóły.


SPONSORZY
ASSECO
PGNiG
ENEA

TAURON
Polska Spółka Gazownictwa
EuRoPol GAZ
GAZOPROJEKT
CMS

PGE
CEZ Polska
ELECTRUM

SERWIS INFORMACYJNY CIRE 24

Tauron przygotowuje się do ciepłowniczych inwestycji w Elektrowni Łagisza
03.01.2018r. 09:40

Pod koniec grudnia ubiegłego roku Tauron Wytwarzanie ogłosił postępowania przetargowe, w ramach których zamierza wybrać wykonawcę inwestycji uciepłownienia bloku nr 10 oraz budowy kotłowni szczytowo-rezerwowej w Elektrownia Łagisza w Będzinie.

Tauron Wytwarzanie szuka miedzy innym wykonawcy inwestycji uciepłownienia bloku nr 10 Elektrowni Łagisza wraz z dostosowaniem układu wyprowadzenia ciepła. Przedmiot zamówienia polega na zabudowie i wykonaniu wszystkich niezbędnych połączeń technologicznych, wymienników ciepła o łącznej mocy cieplnej 150 MWt, wykorzystujących parę pobraną z układu przepływowego turbiny do produkcji ciepła grzewczego. Przedmiot zamówienia obejmuje również budowę rurociągów ciepłowniczych łączących projektowane wymienniki ciepła z istniejącą siecią wody grzewczej na terenie Elektrowni oraz modernizację istniejącej centralnej stacji ciepłowniczej.

Inwestycja ta jest jednym z trzech zadań składających się na przedsięwzięcie "Uciepłownienia Elektrowni Łagisza przez modernizację turbiny 460MW dla celów ciepłownictwa, budowę stacji ciepłowniczej podłączonej do istniejącej sieci oraz budowę kotłów szczytowo - rezerwowych". Przedsięwzięcie to ma zapewnić zaopatrzenie w ciepło dla rejonu zasilania Elektrowni Łagisza, który jest obsługiwany obecnie przez stacje ciepłownicze zasilane przez bloki nr 6 i 7, których wyłączenie z eksploatacji przewidziane jest w 2019 roku.

Termin składania ofert upływa z dniem 22 stycznia. Oferty będą oceniane według dwóch kryteriów: ceny (waga - 80) i terminu realizacji (waga - 20)
Spółka ogłosiła też postępowanie przetargowe na budowę szczytowo - rezerwowego źródła ciepła grzewczego, podłączonego do istniejącej w Elektrowni Łagisza sieci wody grzewczej, w postaci kotłowni wodnej opalanej olejem opałowym lekkim. Źródło ma być złożone z czterech takich samych kotłów o mocy cieplnej około 36MWt każdy, kompletnie wyposażone w całą wymaganą infrastrukturę, w tym gospodarkę olejową ze zbiornikami oleju 2 x 2000 m sześc.

W tym postępowaniu termin składania ofert upływa z dniem 29 stycznia i podobnie jak w poprzednim, będą one oceniane według dwóch kryteriów: ceny (waga - 80) i terminu realizacji (waga - 20)

Termin realizacji obu inwestycji określono w dokumentacji przetargowej na 15 miesięcy od daty udzielenia zamówienia, a wartość każdej z nich przekracza poziom 5,225 mln euro.

Dodaj nowy Komentarze ( 12 )

WIĘCEJ NA TEN TEMAT W SERWISACH TEMATYCZNYCH

KOMENTARZE ( 5 )


Autor: nn 03.01.2018r. 17:53
Bardzo dobra decyzja. Sądzę tak, pomimo wielu krytycznych uwag pod adresem obecnej ekipy, która niewiele robi. Dobra decyzja, gdyż:
1) po pierwsze, przy niskim CAPEX umożliwia utrzymanie lub nawet zwiększenie przychodów z ciepła,
2) po drugie, powoduje obniżenie ceny akcji EC Będzin, a jak wiadomo toczy się proces negocjacyjny z potencjalnym inwestorem, a ponadto Tauron Ciepło ma prawo pierwokupu tych akcji po cenie wynegocjowanej z inwestorem przez właścicieli EC Będzin

Grupa Tauron piecze więc dwie pieczenie przy jednym ogniu. A jak już tanio przejmą EC Będzin, to przetarg w Łagiszy będzie można unieważnić. Ale negocjatorzy w EC Będzin nie wiedzą czy ten przetarg jest prawdziwy czy tylko jest to blef. Tak czy inaczej ma to wpływ na cenę akcji EC Będzin, raczej negatywną, co jest korzystne dla Tauronu.
ODPOWIEDZ ZGŁOŚ DO MODERACJI

Autor: zimaidzie 04.01.2018r. 10:15
Marzenie ściętej głowy.
niby trafna analiza ale jest w niej błąd logiczny na samym początku.
Obecna ekipa nie zrobić nic, bo zwyczajnie nie ma grosza w kieszeni. Jest dużo podmiotów zainteresowanych EC Będzin też z jednego powodu, masa jednostek ZEC Katowice wypadnie z rynku a tu jest potencjał aby to przejąć. Rynek śląska jest ogromny, tutaj gra nie toczy się o jakieś MW z Łagiszy(która i tak w życiu nie powstanie) a jak powstanie to wypadnie tak jak się to teraz dzieje. Łagisza non - stop stoi o czym nikt nie mówi, a produkcję non - stop przejmuje ECB - bo tylko Pan dyspozytor dzwoni.
TC - zapomniało co się stało w stycznie 2017r.
ODPOWIEDZ ZGŁOŚ DO MODERACJI

Autor: nn 04.01.2018r. 12:16
Może i EC Będzin może przejąć niektóre systemy ZEC Katowice, ale będzie to wymagało sporych nakładów na sieć ciepłowniczą. Zwrot z tych inwestycji nie musi być zadowalający, co sprawia, że ta opcja nie musi podnosić istotnie wyceny EC Bedzin. A przetarg ogłoszony przez Tauron natychmiast powoduje obniżenie wyceny EC Będzin
ODPOWIEDZ ZGŁOŚ DO MODERACJI

Autor: zimaidzie 04.01.2018r. 22:03
Kolejny błąd, budowa sieci już jest policzona i capex jest znacznie mniejszy niż budowa mocy, którą myślę że bez problemu można z EC B wyprowadzić, pewnie wystarczy kolejny wymiennik aby tego dokonać. Budowa sieci do Mysłowic to pewnie coś około .....
Te analizy i pomysły od lat chodzą po Śląsku. Problem był w tym, kto to ma wybudować. Dziś system nieefektywny jak np. w Mysłowicach (ZEC Katowice) to problem głownie dla odbiorców, gdyż na skutek przepisów nie mogą się ubierać o żadną pomoc np. w przypadku efektywności energeycznej (czytaj termomodernizacji gdyż przepisy jasno wskazują jaki ma być system). To jest droga którą należy pójść. Lepszy pieniądz wypiera gorszy.
ODPOWIEDZ ZGŁOŚ DO MODERACJI

Autor: CIEPŁOWNIK 05.01.2018r. 09:26
kolego cały czas ciepło z łagiszy idzie z bl.6i7 ec Będzin chocby chciało nie ma wiecej mocy a poza tym ENERGOUTECH MA UKŁAD Z TAURON CIEPŁO LEASING INSTALACJI ODSIARCZANIA I ODAZOTOWANIA SAMI SOBIE DALI A TAURON TO WEZMIE PO MODERNIZACJI ZA MARNE PAREDZIESIAT MILIONÓW POZA TYM TAURON BUDUJE GAZÓWKE 100MW EC KATOWICE I BLOK FLUIDALNY 135 MW TEZ W EC KATOWICEA W ŁAGISZY MUSI COS POWSTAC BO W SIECI PRZY MROZACH BRAKUJE 200MW.TYLKO PYTANIE CO WERSJI JEST KILKA.
ODPOWIEDZ ZGŁOŚ DO MODERACJI
Dodaj nowy Komentarze ( 5 )

DODAJ KOMENTARZ
Redakcja portalu CIRE informuje, że publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu CIRE. Redakcja portalu CIRE nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Przesłanie komentarza oznacza akceptację Regulaminu umieszczania komentarzy do informacji i materiałów publikowanych w portalu CIRE.PL
Ewentualne opóźnienie w pojawianiu się wpisanych komentarzy wynika z technicznych uwarunkowań funkcjonowania portalu. szczegóły...

Podpis:


Poinformuj mnie o nowych komentarzach w tym temacie


PARTNERZY
PGNiG TERMIKA
systemy informatyczne
Clyde Bergemann Polska
PAK SERWIS Sp. z o.o.
Ebicom
Koncern Energetyczny ENERGA S.A.
ALMiG
Elektrix
GAZ STORAGE POLAND
GAZ-SYSTEM S.A.
Izba Energetyki Przemysłowej i Odbiorców Energii
DISE
BiznesAlert
Obserwatorium Rynku Paliw Alternatywnych ORPA.PL
Energy Market Observer
Elektromontaż Wschód
Gazterm 2018
Innsoftcire
©2002-2018
mobilne cire
IT BCE