ENERGETYKA, RYNEK ENERGII - CIRE.pl - energetyka zaczyna dzień od CIRE
Właścicielem portalu jest ARE S.A.
ARE S.A.

SZUKAJ:PANEL LOGOWANIA

X
Portal CIRE.PL wykorzystuje mechanizm plików cookies. Jeśli nie chcesz, aby nasz serwer zapisywał na Twoim urządzeniu pliki cookies, zablokuj ich stosowanie w swojej przeglądarce. Szczegóły.


SPONSORZY
ASSECO
PGNiG
ENEA

TAURON
Polska Spółka Gazownictwa
EuRoPol GAZ
GAZOPROJEKT
CMS

PGE
CEZ Polska

SERWIS INFORMACYJNY CIRE 24

DGP: przejęcie przez Orlen kontroli nad Lotosem wymaga zmiany jego statutu
14.03.2018r. 06:35

Dziennik Gazeta Prawna zwraca uwagę, że operacja przejmowania przez Orlen kontroli nad Lotosem wymaga zmiany statutu gdańskiej spółki, czego dokonać może jedynie walne zgromadzenie akcjonariuszy, a próg głosów za przyjęciem stosownej uchwały to 80 proc.

Gazeta wskazuje, że gdyby Orlen odkupił od państwa posiadane przez nie ponad połowę akcji Lotosu, i tak nie miałby nad nim kontroli, gdyż jego prawo głosu ograniczone byłoby do 10 proc.
Wynika to z faktu, że w statucie Lotosu znajduje się zapis ograniczający prawo głosu innych akcjonariuszy poza Skarbem Państwa do 10 proc. ogólnej liczby głosów. DGP przypomina, że zapis ten trafił do statutu Lotosu w 2012 r., pod wpływem próby przejęcia kontroli nad tarnowskimi Azotami przez rosyjski Acron.

DGP przypomina, że podczas dziesięciu ostatnich WZA Lotosu, ponad połowa akcji spółki posiadanych przez Skarb Państwa przekładała się na 72-79 proc. głosów na walnym. Podobnie jak Skarb Państwa głosować będą OFE zarządzane przez firmy kontrolowane przez państwo, a wśród nich OFE PZU posiadająca ponad 3 proc. akcji Lotosu, co z reguły oznacza 6 -7 proc. głosów na walnym. Gazeta zwraca jednak uwagę, że w ciągu ostatnich czterech lat na przynajmniej dwóch WZA udział obydwu akcjonariuszy nie przekroczył 80 proc. głosów. W takich przypadkach niezależni od Skarbu Państwa akcjonariusze będą mogli zablokować zmiany w statucie Lotosu, a w konsekwencji przejęcie nad nim kontroli przez Orlen - wyjaśnia DGP. Gazeta przyznaje, że scenariusz taki jest mało prawdopodobny, ale mniejszościowi udziałowcy mogą z niego skorzystać, w przypadku gdyby Orlen chciał zbyt mało zapłacić za Lotos.

Dodaj nowy Komentarze ( 1 )

KOMENTARZE ( 1 )


Autor: Gość 15.03.2018r. 07:28
Nie będzie żadnego przejęcia Lotosu przez Orlen. To czysta korupcja Obajtkowa.
ODPOWIEDZ ZGŁOŚ DO MODERACJI
Dodaj nowy Komentarze ( 1 )

DODAJ KOMENTARZ
Redakcja portalu CIRE informuje, że publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu CIRE. Redakcja portalu CIRE nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Przesłanie komentarza oznacza akceptację Regulaminu umieszczania komentarzy do informacji i materiałów publikowanych w portalu CIRE.PL
Ewentualne opóźnienie w pojawianiu się wpisanych komentarzy wynika z technicznych uwarunkowań funkcjonowania portalu. szczegóły...

Podpis:


Poinformuj mnie o nowych komentarzach w tym temacie


PARTNERZY
PGNiG TERMIKA
systemy informatyczne
Clyde Bergemann Polska
PAK SERWIS Sp. z o.o.
Ebicom
Koncern Energetyczny ENERGA S.A.
ALMiG
Elektrix
GAZ STORAGE POLAND
GAZ-SYSTEM S.A.
Izba Energetyki Przemysłowej i Odbiorców Energii
DISE
BiznesAlert
Obserwatorium Rynku Paliw Alternatywnych ORPA.PL
Energy Market Observer
Elektromontaż Wschód
Gazterm 2018
Innsoftcire
©2002-2018
mobilne cire
IT BCE