ENERGETYKA, RYNEK ENERGII - CIRE.pl - energetyka zaczyna dzień od CIRE
Właścicielem portalu jest ARE S.A.
ARE S.A.

SZUKAJ:PANEL LOGOWANIA

X
Portal CIRE.PL wykorzystuje mechanizm plików cookies. Jeśli nie chcesz, aby nasz serwer zapisywał na Twoim urządzeniu pliki cookies, zablokuj ich stosowanie w swojej przeglądarce. Szczegóły.


SPONSORZY
ASSECO
PGNiG
ENEA

TAURON
Polska Spółka Gazownictwa
EuRoPol GAZ
GAZOPROJEKT
CMS

PGE
CEZ Polska

SERWIS INFORMACYJNY CIRE 24

Orlen bliżej decyzji o budowie Centrum Badawczo-Rozwojowego w Płocku
14.03.2018r. 10:06

PKN Orlen planuje budowę Centrum Badawczo-Rozwojowego (B+R) w Płocku (Mazowieckie), gdzie znajduje się główny zakład produkcyjny spółki. W najbliższych tygodniach ukaże się zapytanie w celu pozyskania ofert na realizację projektu w formule EPC, czyli "zaprojektuj wybuduj".

Według płockiego koncernu, "Centrum B+R będzie zapleczem technicznym umożliwiającym intensyfikację tempa wdrażania nowych rozwiązań technicznych oraz rozwoju nowych technologii i produktów". "Decyzji realizacyjnej co do budowy Centrum B+R będzie można spodziewać się w przeciągu roku" - poinformowała w środę spółka.

"Centrum będzie istotnym elementem systemu infrastruktury badawczej naszej grupy kapitałowej, uzupełniającym możliwości, którymi dysponujemy, m.in. w postaci ośrodka badawczego Unicre zlokalizowanego w czeskim Litvinovie. W szczególności umożliwi szybkie wdrażanie nowych rozwiązań i technologii do działalności gospodarczej" - powiedział, cytowany komunikacie PKN Orlen, członek rady nadzorczej spółki Józef Węgrecki, oddelegowany do jej zarządu i odpowiadający tam za obszar badań i rozwoju.

Jak wyjaśnił płocki koncern, założenia koncepcyjne dla Centrum B+R przewidują "zapewnienie niezbędnego zaplecza technicznego do prowadzenia projektów B+R nakierowanych zarówno na wdrażanie nowych rozwiązań technicznych, prac nad nowymi produktami i technologiami, jak też prac nad usprawnianiem i optymalizacją już realizowanych procesów i produktów".

W ocenie PKN Orlen, placówka "umożliwi sprostanie wyzwaniom intensyfikacji zadań obszaru badań i rozwoju, w tym realizacji długofalowej Agendy Badawczej Koncernu, w tym prac nakierowanych na wyzwania regulacyjne". "Będzie stanowić także przestrzeń dla rozwoju portfela projektów badawczych i technologicznych" - zaznaczyła spółka.

PKN Orlen podkreślił, że mające powstać Centrum B+R "ma także stanowić pomost pomiędzy pracami realizowanymi przez świat nauki, a działalnością rozwojową koncernu". "Ma pełnić rolę zaplecza, które umożliwiałoby wypełnienie luki pomiędzy +laboratorium+ a +skalą przemysłową+" - wyjaśniła spółka, dodając, iż właśnie z tego powodu na lokalizację ośrodka wybrano bezpośrednie sąsiedztwo zakładu produkcyjnego i laboratorium analitycznego w Płocku.
"Taka konfiguracja umożliwi intensyfikację prac B+R zgodnie z najlepszymi praktykami światowymi w sektorze rafinerii i petrochemii" - zapowiedział PKN Orlen.

Wcześniej, informując o realizowanych i planowanych projektach innowacyjnych, PKN Orlen podawał, że w ramach jego grupy kapitałowej działają dwa ośrodki badawcze: w Polsce jest to Płocki Park Przemysłowo Technologiczny (PPPT), a w Czechach - Unicre.

W ramach PPPT, spółki w której udziały mają po połowie płocki koncern i miasto Płock, działa od 2015 r. Laboratorium Centralne Grupy Orlen. To jedna z najnowocześniejszych obecnie tego typu placówek w Europie, gdzie na powierzchni ponad 5,8 tys. metrów kw. znajduje się ponad 1100 stanowisk badawczych. Wykonywane są tam analizy surowców, paliw i produktów petrochemicznych. Swoją siedzibę ma tam także zespół logistyki, zajmujący się zbieraniem i transportem próbek do badań.

W 2015 r., w ramach rozwoju technologii biokomponentów paliw, PKN Orlen przystąpił do projektu badawczego austriackiego centrum BIOENERGY 2020+, zajmującego się oceną wykorzystania biomasy w sektorze energetycznym. Jak informował wówczas płocki koncern, projekt, który przewidywano na 4 lata, dotyczy oceny możliwości wdrożenia technologii produkcji zaawansowanych biopaliw w rafineriach całej grupy kapitałowej spółki - oprócz Polski, także w Czechach.

W lutym tego roku PKN Orlen poinformował o uruchomieniu w swym zakładzie głównym innowacyjnej stacji doświadczalnej, gdzie będzie rozwijana technologia produkcji biokomponentów pozyskiwanych z glonów olejowych. Do ich wytwarzania wykorzystywane będą wody poprodukcyjne oraz dwutlenek węgla pochodzący z procesów rafineryjnych. W ocenie płockiego koncernu, prowadzony tam projekt "ma szansę wesprzeć realizację nowych wytycznych UE w zakresie redukcji emisji gazów cieplarnianych i zwiększania poziomu udziału biopaliw zaawansowanych w paliwach".

Dodaj nowy Komentarze ( 1 )

WIĘCEJ NA TEN TEMAT W SERWISACH TEMATYCZNYCH

KOMENTARZE ( 1 )


Autor: marcin 14.03.2018r. 10:40
Jakiś kolejny pomysł któregoś z Dyrektora żeby tylko utrzymać stanowisko. Takie Centrum w Płocku od wielu lat... pełna treść komentarza
ODPOWIEDZ ZGŁOŚ DO MODERACJI
Dodaj nowy Komentarze ( 1 )

DODAJ KOMENTARZ
Redakcja portalu CIRE informuje, że publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu CIRE. Redakcja portalu CIRE nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Przesłanie komentarza oznacza akceptację Regulaminu umieszczania komentarzy do informacji i materiałów publikowanych w portalu CIRE.PL
Ewentualne opóźnienie w pojawianiu się wpisanych komentarzy wynika z technicznych uwarunkowań funkcjonowania portalu. szczegóły...

Podpis:


Poinformuj mnie o nowych komentarzach w tym temacie


PARTNERZY
PGNiG TERMIKA
systemy informatyczne
Clyde Bergemann Polska
PAK SERWIS Sp. z o.o.
Ebicom
Koncern Energetyczny ENERGA S.A.
ALMiG
Elektrix
GAZ STORAGE POLAND
GAZ-SYSTEM S.A.
Izba Energetyki Przemysłowej i Odbiorców Energii
DISE
BiznesAlert
Obserwatorium Rynku Paliw Alternatywnych ORPA.PL
Energy Market Observer
Elektromontaż Wschód
Gazterm 2018
Innsoftcire
©2002-2018
mobilne cire
IT BCE