ENERGETYKA, RYNEK ENERGII - CIRE.pl - energetyka zaczyna dzień od CIRE
Właścicielem portalu jest ARE S.A.
ARE S.A.

SZUKAJ:PANEL LOGOWANIA

X
Portal CIRE.PL wykorzystuje mechanizm plików cookies. Jeśli nie chcesz, aby nasz serwer zapisywał na Twoim urządzeniu pliki cookies, zablokuj ich stosowanie w swojej przeglądarce. Szczegóły.


SPONSORZY
ASSECO
PGNiG
ENEA

TAURON
Polska Spółka Gazownictwa
EuRoPol GAZ
GAZOPROJEKT
CMS

PGE
CEZ Polska
ELECTRUM

KOMENTARZE
23.10.2017r. 12:45

Aleksander Śniegocki
Wrzesień przyniósł kontynuację wzrostu cen energii. Był on ponad dwukrotnie większy niż w sierpniu i wyniósł 1,6 proc. w ujęciu miesiąc do miesiąca. Ostatni raz nośniki energii drożały w tym tempie w grudniu ubiegłego roku. Najbardziej zdrożały paliwa transportowe oraz paliwa stałe przeznaczone na opał. Ceny gazu i energii cieplnej również nieznacznie wzrosły. Polskie gospodarstwa domowe musiały płacić za nośniki energii o 2,3 proc. więcej niż we wrześniu 2016.
WiseEuropa
23.10.2017r. 09:48

Dorota Sierakowska, Analityk surowcowy, Dom Maklerski Banku Ochrony Środowiska
W ubiegłym tygodniu na rynku ropy naftowej utrzymywała się presja podażowa. Niemniej, piątkowa sesja zakończyła się na tym rynku na plusie, a dzisiaj rano notowania amerykańskiej ropy naftowej WTI powróciły do okolic 52 USD za baryłkę. Wciąż najbliższym kluczowym poziomem oporu na wykresie tego gatunku ropy są właśnie okolice 52,00-52,50 USD za baryłkę, czyli lokalne maksimum wyznaczone pod koniec września.
23.10.2017r. 07:27

Jak czytamy w "BiznesAlert.pl, według "Financial Times" referendum niepodległościowe w irackim Kurdystanie niweczy nadzieje międzynarodowych firm naftowych na spokojniejszy czas i zyski. Sytuację chcą wykorzystać Rosjanie, neutralizując możliwości dywersyfikacji dostaw gazu i ropy.
Financial Times
20.10.2017r. 10:13

Dorota Sierakowska, Analityk surowcowy, Dom Maklerski Banku Ochrony Środowiska
Pierwsza połowa bieżącego tygodnia na rynku gazu ziemnego była okresem dynamicznych przecen. Cenie tego surowca w Stanach Zjednoczonych we wtorek po raz kolejny nie udało się pokonać poziomu 3 USD za mln BTU jako technicznego oporu, co poskutkowało odbiciem notowań w dół i dotarciem podczas wczorajszej sesji nawet do okolic 2,76 USD za mln BTU, czyli do najniższego poziomu od pierwszej połowy sierpnia tego roku. Tym samym, ceny gazu ziemnego w USA testowały wsparcie wyznaczone przez lokalne minimum sprzed ponad dwóch miesięcy.
19.10.2017r. 07:58

Dorota Sierakowska, Analityk surowcowy, Dom Maklerski Banku Ochrony Środowiska
W bieżącym tygodniu na rynku ropy naftowej wciąż przeważa strona popytowa. Ceny amerykańskiej ropy WTI obecnie poruszają się tuż powyżej poziomu 52 USD za baryłkę. Oznacza to dotarcie notowań tego surowca do rejonów lokalnych maksimów z końca września br. - co z technicznego punktu widzenia zwiększa szanse na krótkoterminowe spadkowe odreagowanie, zwłaszcza że wspomniana bariera nie została pokonana.
18.10.2017r. 21:20

Andrzej Sikora, Mateusz Sikora, Instytut Studiów Energetycznych Sp. z o.o.
Amerykański Departament Energii (DOE) poinformował, że cena gazu ziemnego w punkcie wyjścia Sabine Pass dla transportu pierwszego, amerykańskiego LNG do litewskiego terminalu w Kłajpedzie wyniosła 3,97 dol./mmBtu (ok. 146,42 dol./1000m3). To o 0,13 dol./mmBtu mniej niż w maju zapłacił PGNiG za pierwszą dostawę do Polski - 4,10 dol./mmBtu (ok. 151,29 dol./1000m3)1 .
18.10.2017r. 19:18

Bartosz Bieliszczuk, Polski Instytut Spraw Międzynarodowych
W nadchodzących latach gaz ziemny będzie coraz popularniejszym paliwem w transporcie drogowym i morskim. Trend ten dostrzega Gazprom, inwestując nie tylko w duże gazociągi, jak Nord Stream II, ale też w takie projekty, jak terminale LNG małej skali (ssLNG), pozwalające dostarczać gaz mniejszym odbiorcom. Strategia koncernu zapewni mu w przyszłości udział w rynku na konkurencyjnych zasadach. Rosyjska aktywność w tym segmencie może stanowić wyzwanie dla polskich portów i skomplikować plany szerszego zastosowania gazu w krajowym transporcie.
18.10.2017r. 16:22

Polskie Towarzystwo Morskiej Energetyki Wiatrowej
Morska energetyka wiatrowa jest obecnie najprężniej rozwijającą się branżą odnawialnych źródeł energii w Europie. Polski rynek tego sektora, choć wciąż bez realizowanych inwestycji, ma się dobrze i wiele wskazuje na to, że najbliższe lata przyniosą jego intensywny rozwój.
18.10.2017r. 10:53

Dorota Sierakowska, Analityk surowcowy, Dom Maklerski Banku Ochrony Środowiska
O ile podczas wtorkowej sesji na rynku ropy naftowej pojawiała się presja podażowa, a zmienność notowań była spora, to środa rozpoczyna się wzrostowym akcentem na tym rynku. Cena amerykańskiej ropy WTI wzrosła ponad poziom 52,20 USD za baryłkę i oscyluje obecnie w okolicach lokalnych maksimów z końca września, które obecnie stanowią najbliższy poziom oporu.
18.10.2017r. 09:51

Eksperci innogy
W ostatnich dniach września i w pierwszej dekadzie października na rynku terminowym dla energii elektrycznej w Polsce dało się zauważyć wyraźne zwiększenie obrotów, co świadczy o większej aktywności klientów końcowych zabezpieczających przyszłoroczne dostawy. Na rynku cena wspierana była przez utrzymujący się wysoki poziom odstawień bloków wytwórczych. Rynek gazu w ciągu ostatnich dwóch tygodni wyhamował. Ostatnie cztery sesje spot na rynku zielonych certyfikatów charakteryzowały się stopniowym wzrostem cen.

PARTNERZY
PGNiG TERMIKA
systemy informatyczne
Clyde Bergemann Polska
PAK SERWIS Sp. z o.o.
Ebicom
Koncern Energetyczny ENERGA S.A.
ALMiG
Elektrix
GAZ STORAGE POLAND
GAZ-SYSTEM S.A.
Izba Energetyki Przemysłowej i Odbiorców Energii
DISE
BiznesAlert
Obserwatorium Rynku Paliw Alternatywnych ORPA.PL
Elektromontaż Wschód
Innsoftcire
©2002-2017
Agencja Rynku Energii S.A.
mobilne cire
IT BCE