ENERGETYKA, RYNEK ENERGII - CIRE.pl - energetyka zaczyna dzień od CIRE
Właścicielem portalu jest ARE S.A.
ARE S.A.

SZUKAJ:PANEL LOGOWANIA

X
Portal CIRE.PL wykorzystuje mechanizm plików cookies. Jeśli nie chcesz, aby nasz serwer zapisywał na Twoim urządzeniu pliki cookies, zablokuj ich stosowanie w swojej przeglądarce. Szczegóły.


SPONSORZY
ASSECO
PGNiG
ENEA

TAURON
Polska Spółka Gazownictwa
EuRoPol GAZ
GAZOPROJEKT
CMS

PGE
CEZ Polska
ELECTRUM

MATERIAŁY PROBLEMOWE
24.11.2017r. 06:34

Grzegorz Wiśniewski, Bartłomiej Pejas, Instytut Energetyki Odnawianej
Nie bez powodu kolejne pakiety klimatyczno-energetyczne UE łączą rozwój OZE, efektywności energetycznej i ochrony klimatu, gdyż ta kombinacja daje najniższe koszty. Proponowane obecnie przez rząd rozwiązania: poprawa efektywności sektora węglowego i rozwój energetyki jądrowej łagodzą jedynie
skutki klimatyczne, ale nie są kosztowo optymalne oraz zamykają drogę nowym technologiom i rozwojowi elektromobilności. Koszty zapowiadanej polityki energetycznej powinny być poddane monitoringowi, ocenie wpływu na gospodarkę i kontroli społecznej.
24.11.2017r. 05:02

Jerzy Łaskawiec ("Energetyka Cieplna i Zawodowa" - 7/2017)
Brałem w ostatnich tygodniach udział w trzech konferencjach, w tym dwóm poświęconych szeroko rozumianej energetyce (energia elektryczna, gaz, ropa naftowa). Mówiono głównie o zjawiskach i procesach z dziedziny ekonomii (opłacalność inwestowania produkcji i handlu), polityki (konieczność utrzymania zdolności w zakresie bezpieczeństwa państwa), ale i trochę fizyki, choć nieśmiało (konieczności zbilansowania podaży i popytu dla poszczególnych systemów, niemożności zbudowania perpetuum mobile II rodzaju - starej zasady, że z próżnego i Salomon nie naleje, jest to zasada zachowania masy i energii).
23.11.2017r. 05:27

Filip Kowalski, Head of Energy & Natural Resources w SAP CEE
Po wielu latach różnych doświadczeń, nastała era konsumenta i trend ten w naturalny sposób opanował wszystkie sektory gospodarki - również sektor Energii i Zasobów Naturalnych. W wyścigu o serce i portfel klienta, podmioty na rynku energetycznym oferują szeroki wachlarz produktów i usług. Nic wiec dziwnego, że "Pakiet zimowy" Komisji Europejskiej, w ramach propozycji nowych regulacji dla energii odnawialnej i efektywności energetycznej, stawia klienta w centrum uwagi. To dopiero początek. Możemy spodziewać się eksplozji nowych usług i produktów związanych z rozwojem elektromobilności, domowych magazynów energii oraz intensyfikacją postaw prosumenckich.
23.11.2017r. 05:06

prof. dr hab. inż. Jan Popczyk, dr inż. Krzysztof Bodzek , Politechnika Śląska w Gliwicach
Transformacja energetyki doszła do miejsca, w którym nawet dla niewprawnego oka jest widoczne, że systemowy efekt skali energetyki WEK nie równoważy już negatywnego efektu łańcucha strat (energetycznych i ekonomicznych) między geologicznymi złożami politycznych paliw kopalnych i użytecznymi usługami energetycznymi. Wyraźny staje się natomiast pozytywny efekt fabryczny masowej produkcji urządzeń/artykułów dla demokratycznej rozproszonej energetyki OZE połączony ze skalowalnością usług energetycznych i wysoką egzergią energii elektrycznej ze źródeł OZE. Skalowalność i modele referencyjne struktur prosumenckich bilansów energetycznego otwierają drogę do efektywnych rozwiązań i do odpowiedzi jak osiągać współcześnie bezpieczeństwo energetyczne.
21.11.2017r. 13:55

Rafał Bajczuk, Ośrodek Studiów Wschodnich
W kończącej się kadencji rządu koalicja CDU/CSU-SPD wdrożyła kluczowe zmiany ustawowe umożliwiające dalszą realizację transformacji energetycznej (Energiewende), zakładającej całkowitą przebudowę niemieckiego systemu energetycznego do 2050 roku. Długofalowe cele to redukcja emisji gazów cieplarnianych o 80-95 proc. do 2050 roku oraz zwiększenie udziału odnawialnych źródeł energii w zużyciu energii pierwotnej do 60 proc. (obecnie 13 proc.).
20.11.2017r. 11:19

Szymon Kardaś
Rosyjski sektor gazowy znalazł się w trudnej sytuacji. Spiętrzenie wyzwań i problemów jest przede wszystkim konsekwencją jego upolitycznienia, nasilającej się rywalizacji między Gazpromem a tzw. niezależnymi producentami gazu, zmian na zagranicznych rynkach gazowych oraz wielokrotnie odkładanych reform.
20.11.2017r. 05:22

Związek Przedsiębiorców i Pracodawców Sektora Energii oraz Instytut Jagielloński
Raport zawiera syntetyczne podsumowanie najważniejszych szans i zagrożeń jakie czekają polską energetykę w najbliższych dziesięcioleciach, opisuje nowe regulacje, a z drugiej strony nowe technologie i wyzwania.
17.11.2017r. 05:07

Henryk Majchrzak, przewodniczący Rady Zarządzającej Polskiego Komitetu ŚRE ("Energetyka" - 10/2017)
W dniu 31 maja 2017 r. w Sali pod Kopułą w Ministerstwie Rozwoju odbyła się konferencja Polskiego Komitetu Światowej Rady Energetycznej (PK ŚRE), zatytułowana "Smart Grid w Polsce". Konferencja ta, zorganizowana wspólnie z Ministerstwem Energii, zgromadziła ponad stu uczestników oraz kilkanaście znaczących firm z sektora elektroenergetyki i współpracujących z nim.
16.11.2017r. 05:10

prof. dr hab. inż. Jan Popczyk i dr inż. Marcin Fice, Politechnika Śląska w Gliwicach
Globalizacja przyspieszyła politykę klimatyczno-energetyczną. Ta uruchomiła transformację energetyki ogarniającą wszystko. Teraz potrzebna jest metoda energetyki umożliwiająca (w długim procesie) konsolidację 4 środowisk transformacyjnych: technologicznego, ekonomicznego, biznesowego i społecznego, z których każde radykalnie się zmieniło w ostatnich 25 latach pod wpływem internetu. Nowa metoda umożliwi stopniowe zawężanie obszaru poszukiwań trajektorii transformacyjnej energetyki. Celem trzeciego Raportu Cyklu jest nadanie praktycznego znaczenia takiemu zawężaniu w odniesieniu do energetyki polskiej.
14.11.2017r. 13:15

Bartosz Wiśniewski
Korzystne położenie geograficzne i zliberalizowany handel surowcami energetycznymi sprawiają, że Australia z powodzeniem konkuruje o najbardziej lukratywne i perspektywiczne rynki dostaw gazu skroplonego (LNG). Do końca dekady będzie jego największym eksporterem. Tamtejsza branża musi jednak stawić czoła wyzwaniom związanym z dostępnością odpowiedniej ilości gazu na eksport. Z punktu widzenia importerów LNG, w tym Polski, powodzenie tych starań doprowadzi do wzmocnienia sprzyjających tendencji rynkowych.

PARTNERZY
PGNiG TERMIKA
systemy informatyczne
Clyde Bergemann Polska
PAK SERWIS Sp. z o.o.
Ebicom
Koncern Energetyczny ENERGA S.A.
ALMiG
Elektrix
GAZ STORAGE POLAND
GAZ-SYSTEM S.A.
Izba Energetyki Przemysłowej i Odbiorców Energii
DISE
BiznesAlert
Obserwatorium Rynku Paliw Alternatywnych ORPA.PL
Elektromontaż Wschód
Innsoftcire
©2002-2017
Agencja Rynku Energii S.A.
mobilne cire
IT BCE