ENERGETYKA, RYNEK ENERGII - CIRE.pl - energetyka zaczyna dzień od CIRE
Właścicielem portalu jest ARE S.A.
ARE S.A.

SZUKAJ:PANEL LOGOWANIA

X
Portal CIRE.PL wykorzystuje mechanizm plików cookies. Jeśli nie chcesz, aby nasz serwer zapisywał na Twoim urządzeniu pliki cookies, zablokuj ich stosowanie w swojej przeglądarce. Szczegóły.


SPONSORZY
ASSECO
PGNiG
ENEA

TAURON
Polska Spółka Gazownictwa
EuRoPol GAZ
GAZOPROJEKT
CMS

PGE
ELECTRUM

MATERIAŁY PROBLEMOWE
19.06.2017r. 11:13

Instytut na rzecz Ekorozwoju
Celem opracowania jest ocena wpływu zastosowania proponowanych przez rząd mechanizmów rynku mocy na emisję CO2 związaną z procesami wytwarzania energii elektrycznej. Proponowane regulacje rynku mocy będą miały długoterminowy wpływ na strukturę wytwarzania energii elektrycznej w Polsce. Część opracowania omawia hipotetyczne scenariusze i warianty rozwoju KSE. Rynek mocy oparty na dużych, scentralizowanych blokach węglowych to najgorsze rozwiązanie w kontekście emisyjności polskiej elektroenergetyki w horyzoncie 2035 r. W tym wariancie za 20 lat będziemy niemal w tym samym miejscu, co dzisiaj.
19.06.2017r. 05:22

Piotr Syryczyński
Gwałtowny spór jaki uzewnętrznił się w czerwcu 2017 w krajach Zatoki Perskiej ma znaczne pośrednie skutki dla planowanych polskich decyzji o kontraktach długoterminowych na dostawy gazu. Jeśli dyplomacja RP (zdziesiątkowana czystkami personalnymi) źle rozegra tę sytuację to cena w innych kontraktach gazowych będzie bardziej dotkliwa.
16.06.2017r. 05:14

("Energia Gigawat" - 4/2017)
Jednym z bardziej spektakularnych osiągnięć elektrotechniki ostatnich dekad są superkondensatory. Jest to skrócona nazwa elektrochemicznych kondensatorów o wielkiej pojemności. Elementy te, przeznaczone m.in. do gromadzenia ładunku elektrycznego, wypełniają lukę między kondensatorami elektrolitycznymi i ogniwami wielokrotnego ładowania. Mogą gromadzić do 100 razy więcej energii na jednostkę masy od kondensatorów elektrolitycznych, a dodatkowo mogą być znacznie częściej ładowane od wszelkich akumulatorów. Zalety te utorowały im drogę do licznych aplikacji w rozmaitych układach i urządzeniach.
14.06.2017r. 09:42

prof. dr hab. inż. Władysław Mielczarski, Politechnika Łódzka
Malejące czasy wykorzystanie elektrowni systemowych oraz brak sygnałów ekonomicznych do budowy nowych mocy wytwórczych wskazuje na konieczność subsydiów, aby istniały jednostki pozwalające na zapewnienie bezpieczeństwa energetycznego. Jednak pojawia się szereg wątpliwości czy proponowany system rynku mocy jest najbardziej odpowiednim rozwiązaniem.
14.06.2017r. 05:15

mgr inż. Marek Głaz - główny specjalista, Departament Usług Operatorskich PSE ("Elektroenergetyka" - nr 1/2016)
Artykuł zawiera informacje o metodzie szacowania wpływu zaćmienia na zmiany wytwarzania mocy przez źródła fotowoltaiczne wraz z opisem jego przebiegu i wnioskami na temat przygotowań do pracy systemów w dniu 20 marca 2015 r.
13.06.2017r. 05:36

Józef Paska, Tomasz Surma ("Rynek Energii" - kwiecień 2017)
Pod koniec 2016 roku Komisja Europejska opublikowała projekt dokumentów, zwanych "Pakietem zimowym". Wśród najważniejszych projektów należy wskazać: regulacje rynku energii oraz mechanizmów rynku mocy, rewizję dyrektywy o efektywności energetycznej, rewizję dyrektywy o charakterystyce energetycznej budynków, rewizję dyrektywy o odnawialnych źródłach energii a także dokumenty nadające uprawnienia do współpracy w zakresie Unii Energetycznej. W artykule przedstawiono zakres opublikowanych dokumentów oraz dokonano próby oceny ich wpływu na politykę energetyczną do 2030 roku oraz działalność przedsiębiorstw energetycznych.
12.06.2017r. 11:28

Głównym celem kontroli była ocena przyjętych w dokumentach rządowych i strategicznych planach spółek założeń i wytycznych oraz realizowanych w latach 2007-2015 działań pod kątem zapewnienia konkurencyjności górnictwa węgla kamiennego w Polsce.
12.06.2017r. 05:41

Mikołaj Maśliński, Kancelaria SMM Legal ("Czysta Energia" - 3/2017)
Pojęcie klastrów energii funkcjonuje w polskim systemie prawnym od 1 lipca 2016 r. Właściwie od wejścia w życie przepisów regulujących funkcjonowanie klastrów energii pojawiały się głosy o konieczności ich doprecyzowania.
09.06.2017r. 05:12

Andrzej Sikora, Mateusz Sikora, Instytut Studiów Energetycznych Sp. z o.o.
Pod koniec 2015 roku, Cheniere Energy Inc. informowało, że około 50 proc. przyszłych dostaw amerykańskiego LNG może trafić do Europy. Jednak, przez prawie 1,5 roku od pierwszego transportu z terminala Sabine Pass w Luizjanie , gaz łupkowy w skroplonej postaci pojawiał się w Europie sporadycznie i to tylko w jej południowo zachodniej części
08.06.2017r. 05:10

Tomasz Adamiak, Maciej Grzywacz, Jerzy Sztanka ("Instal" - 5/2017)
W artykule przybliżono instalację słoneczną wspomagającą przygotowanie c.w. Omawiana instalacja współpracuje z kotłownią gazową zaspokajającą potrzeby ciepła na cele c.o. i c.w. Określono wpływ uzysku ciepła, który zanotowano w roku 2015, na roczne zapotrzebowanie na energię pierwotną EP.

PARTNERZY
PGNiG TERMIKA
systemy informatyczne
Clyde Bergemann Polska
Elpak
Ebicom
Koncern Energetyczny ENERGA S.A.
ALMiG
Elektrix
GAZ STORAGE POLAND
GAZ-SYSTEM S.A.
BiznesAlert
DISE
Elektromontaż Wschód
Innsoftcire
©2002-2017
Agencja Rynku Energii S.A.
mobilne cire
IT BCE