ENERGETYKA, RYNEK ENERGII - CIRE.pl - energetyka zaczyna dzień od CIRE
Właścicielem portalu jest ARE S.A.
ARE S.A.

SZUKAJ:PANEL LOGOWANIA

X
Portal CIRE.PL wykorzystuje mechanizm plików cookies. Jeśli nie chcesz, aby nasz serwer zapisywał na Twoim urządzeniu pliki cookies, zablokuj ich stosowanie w swojej przeglądarce. Szczegóły.


SPONSORZY
ASSECO
PGNiG
ENEA

Polska Spółka Gazownictwa
CMS

PGE
CEZ Polska
ENERGA

MATERIAŁY PROBLEMOWE - STRONY AUTORSKIE
Śp. mgr inż. Marek Zerka


10.12.2004r. 08:42

Kształtowanie krajowej polityki energetycznej, której kluczową składową jest utrzymanie bezpieczeństwa energetycznego państwa, nie może nie uwzględniać działań podejmowanych przez Unię Europejską w stosunku do sektorów elektroenergetyki.
(Nafta & Gaz Biznes – grudzień 2004)
08.10.2004r. 08:49

Decyzje w sprawie budowy konkurencyjnego europejskiego rynku energii elektrycznej były podejmowane w sytuacji występowania znacznych nadwyżek mocy wytwórczych w poszczególnych krajach członkowskich UE. To m.in. właśnie mechanizmy rynkowe wymusiły likwidację części tych nadwyżek, zwłaszcza obejmujących źródła najstarsze i o najniższej efektywności.
(Nafta & Gaz Biznes – październik 2004)
17.09.2004r. 08:19

Dążenie do optymalizacji wykorzystania ograniczonych zasobów gospodarczych, przy rozwijającej się współpracy gospodarczej krajów, prowadzi do powstania międzynarodowych rynków energii.
(”Nafta & Gaz Biznes – wrzesień 2004)
15.06.2004r. 08:51

Obecnie działania krajów członkowskich, ukierunkowane na wykorzystanie potencjalnych pozytywnych efektów wytwarzania skojarzonego, muszą przede wszystkim uwzględniać konieczność zapewnienia stabilnych warunków działania przedsiębiorstw i kompensowania braku mechanizmów odzwierciedlania na rynku energii kosztów zewnętrznych produkcji i wykorzystania energii.
(Nafta & Gaz Biznes - czerwiec 2004)
31.03.2004r. 08:26

Rynek energii elektrycznej w Polsce podlega systematycznemu rozwojowi. Najważniejsze, aktualne kierunki zmian obejmują w szczególności implementację do prawa krajowego legislacji Unii Europejskiej.
(artykuł ukaże się w w kwietniowym numerze Nafta & Gaz Biznes)
29.03.2004r. 08:31

Nieco zaskakujący może być fakt, że projekt otwarcia kolejnego segmentu rynku energii elektrycznej w Polsce na konkurencję wywołał dwie całkiem skrajne reakcje zainteresowanych przedsiębiorstw energetycznych.
(Nafta & Gaz Biznes – marzec 2004)
20.11.2003r. 08:29

Wykorzystanie mechanizmów rynkowych do zarządzania gospodarką dotyczy w coraz większym stopniu elektroenergetyki. Jednak proste zastosowanie ekonomicznych modeli opartych na równoważeniu popytu i podaży napotyka na szereg trudności i prowadzi do przejściowego stosowania wielu uproszczeń lub wręcz odwrotnie – nadmiernych komplikacji zasad stosowanych w obrocie tym nośnikiem energii.
(Nafta & Gaz Biznes – listopad 2003)
14.10.2003r. 09:09

Reforma polskiej gospodarki eksponowała wzrost znaczenia rynków i ich mechanizmów w obiektywnej wycenie towarów i usług, alokacji dóbr, racjonalizacji kosztów i struktur, wzroście efektywności, obiecując warunki do „odchudzania” przedsiębiorstw, osiągania przez nie przewagi rynkowej poprzez m.in. specjalizację, elastyczność działania i innowacyjność.
04.09.2003r. 00:00

Rozczarowanie miernymi wynikami silnej ingerencji państwa w gospodarkę, co w okresie powojennym w przypadku sektorów energetyki miało miejsce praktycznie nie tylko we wszystkich krajach europejskich, ale w wielu innych krajach świata, spowodowało powrót nadziei na skuteczne wykorzystanie mechanizmów rynkowych.
(artykuł opublikowany w miesięczniku Nafta & Gaz Biznes – wrzesień 2003)
12.08.2003r. 00:00

W Polsce podobne zagrożenia dotyczą również elektroenergetyki, gdzie już są realizowane, a także rozważane dalsze działania konsolidacyjne. Według informacji Ministerstwa Skarbu Państwa, całkiem realne jest utworzenie praktycznego duopolu w wytwarzaniu energii elektrycznej, a nawet dalsza konsolidacja pionowa przedsiębiorstw.
Artykuł pochodzi z lipcowego numeru Nafta&Gaz Biznes

PARTNERZY
PGNiG TERMIKA
systemy informatyczne
Clyde Bergemann Polska
PAK SERWIS Sp. z o.o.
GAZ STORAGE POLANDp
GAZ-SYSTEM S.A.
Veolia
PKN Orlen SA
TGE
Savangard
Audax
Enotec
Gazterm
Tauron
DISE
BiznesAlert
Obserwatorium Rynku Paliw Alternatywnych ORPA.PL
Energy Market Observer
Innsoftcire
©2002-2021
Agencja Rynku Energii S.A.
mobilne cire
IT BCE