ENERGETYKA, RYNEK ENERGII - CIRE.pl - energetyka zaczyna dzień od CIRE
Właścicielem portalu jest ARE S.A.
ARE S.A.

SZUKAJ:PANEL LOGOWANIA

X
Portal CIRE.PL wykorzystuje mechanizm plików cookies. Jeśli nie chcesz, aby nasz serwer zapisywał na Twoim urządzeniu pliki cookies, zablokuj ich stosowanie w swojej przeglądarce. Szczegóły.


SPONSORZY
ASSECO
PGNiG
ENEA

Polska Spółka Gazownictwa
CMS

PGE
CEZ Polska
ENERGA

MATERIAŁY PROBLEMOWE - STRONY AUTORSKIE
dr inż. Bolesław Jankowski
Absolwent Politechniki Warszawskiej. Tytuł doktora Politechniki Śląskiej uzyskany za modelowe badania systemu energetycznego kraju z uwzględnieniem ograniczeń ekologicznych. W latach 1991-1997 asystent, a następnie kierownik pracowni w Zakładzie Problemów Energetyki IPPT PAN. Współautor założeń polityki energetycznej w latach 1991-1995. Od 1997 r. wiceprezes spółki badawczo - konsultingowej Badania Systemowe "EnergSys" oraz kierownik zespołu strategii rozwoju. Zajmuje się problemami energetyki w ujęciu systemowym na poziomie kraju, systemów lokalnych i przedsiębiorstw. Główny autor krajowych strategii redukcji emisji SO2, NOx i CO2 oraz koncepcji wdrażania w Polsce systemu handlu emisjami. Kierownik prac nad projektem pierwszego KPRU dla Polski. Przedstawiciel MŚ i innych urzędów centralnych w międzynarodowych grupach eksperckich.
Na poziomie mikroekonomicznym promuje zastosowanie nowoczesnych metod zarządzania strategicznego dopracowanych na bazie wieloletnich systemowych doświadczeń zespołu EnergSys. Koncepcje te wdraża w praktyce jako kierownik zespołu opracowującego strategie rozwoju dla dużych firm energetycznych lub infrastrukturalnych.

07.12.2015r. 05:20

W opiniach i komentarzach publikowanych przed i w czasie trwania Konferencji COP 21 w Paryżu trudno znaleźć odniesienia do treści projektu porozumienia paryskiego, jakie zostało przygotowane przed konferencją. Przeprowadzona przez autora analiza wskazuje, że spora część zapisów zawartych w projekcie budzi poważne obawy, a ich przyjęcie przez Polskę może stanowić ogromne zagrożenie dla naszego kraju.
06.11.2014r. 11:10

W ostatnich dniach przez media przetoczyło się wiele wypowiedzi dotyczących wyników szczytu unijnego odnośnie ram polityki klimatycznej na lata 2020 – 2030. Dominuje przekaz rządowy o ogromnym sukcesie negocjacyjnym uzyskanym 23 października 2014. Wynegocjowane prawo do darmowego przydziału uprawnień ma zapobiec wzrostowi cen energii, a uprawnienia i środki jakie ma otrzymać Polska mają umożliwić modernizację polskiej energetyki.
Mimo tych zapewnień warto jednak dokładniej przyjrzeć się skutkom tak szeroko prezentowanych sukcesów. Niestety, bliższy ogląd prowadzi do wniosków, że wynegocjowane rozwiązania nie zatrzymają szybkiego wzrostu cen energii, a pula uprawnień jaką ma otrzymać Polska będzie mniejsza od ilości uprawnień, jakie będą musiały być zakupione przez producentów energii elektrycznej i ciepła. Oznacza to zwiększenie a nie zmniejszenie kosztów polityki klimatycznej w stosunku do dotychczasowych ocen.
20.10.2014r. 14:03

Oceniając proces decyzyjny od strony faktów i prezentowanych analiz należy stwierdzić, że ewentualne przyjęcie propozycji KE dotyczące ram polityki klimatycznej na lata 2020 – 2030 w czasie Rady Europejskiej w październiku oznaczać będzie całkowite lekceważenie racjonalnych zasad podejmowania decyzji. Uzasadnieniem tej tezy jest brak odpowiednich analiz, w szczególności oceny skutków dla poszczególnych krajów, a także brak merytorycznych argumentów za wdrożeniem tej polityki. Stawką w grze nie są tylko dziesiątki i setki miliardów złotych w Polsce, nie tylko wielokrotnie większe kwoty jakie trzeba będzie wydać po wprowadzeniu polityki dekarbonizacji w całej UE. Chodzi przede wszystkim o to, czy Unia będzie wspólnotą, w której polityki będą tworzone w sposób klarowny i racjonalny, a ich celem będzie dobrobyt wszystkich krajów i wszystkich obywateli UE. Chodzi o to, czy UE będzie nadal znajdowała się w kręgu cywilizacji europejskiej, czy też z tego kręgu sama się wypchnie.
19.03.2014r. 05:11

Obecna sytuacja na Wschodzie pozwala nam lepiej dostrzec i nazwać istotę unijnych działań z zakresu kreowania i wdrażania polityki klimatycznej. Działania te prowadzone od wielu lat można określić jako pełzającą inwazją klimatyczną.
20.11.2013r. 11:46

Rozpoczął się Szczyt Klimatyczny w Warszawie. Przedstawiciele prawie 200 krajów przedstawiają swoje stanowiska w sprawie globalnych celów klimatycznych. W ramach UE widoczne jest pęknięcie w tej kwestii. Część krajów - w tym przede wszystkim Polska - wskazuje, że dotychczasowa polityka klimatyczna UE, która jest m.in. rezultatem realizacji globalnych ustaleń klimatycznych nie zdaje egzaminu. Polityka klimatyczno-energetyczna poniosła klęskę. Zamiast oczekiwanych korzyści przynosi wiele negatywnych efektów nie tylko dla Polski, czy krajów o niższych dochodach, ale dla całej UE – komentuje dla Instytutu Kościuszki Bolesław Jankowski.
("Energia Gigawat" - nr 11/2013)
16.04.2013r. 15:26

Odrzucenie przez Parlament Europejski propozycji KE dot. tzw. backloadingu (czyli opóźnienia harmonogramu wprowadzania do systemu EU ETS uprawnień emisyjnych) to dobra wiadomość dla Polski ale tez dobra wiadomość dla całej UE.
08.01.2013r. 13:41

Polemika toczona na konferencji Power Ring pokazała, że świadomość skutków rozwoju OZE w postaci dodatkowych kosztów lub negatywnych skutków dla środowiska jest słabo rozpowszechniona. Autor artykułu stara się wypełnić tę lukę, prezentując fakty dotyczące kosztów wspierania rozwoju OZE w Polsce oraz przedstawiając zagrożenia środowiskowe powodowane przez wykorzystanie paneli fotowoltaicznych. W końcowej części przedstawiona jest także krytyczna ocena propozycji MG niezwykle hojnego wsparcia produkcji energii elektrycznej z paneli fotowoltaicznych.
16.12.2012r. 20:29

W czasie konferencji Power Ring doszło do polemiki na temat wsparcia rozwoju produkcji energii elektrycznej z paneli fotowoltaicznych. Oprócz różnicy zdań w tym temacie pokazała ona słabą znajomość obecnych kosztów wsparcia rozwoju OZE, a także brak świadomości ubocznych skutków jej rozwoju, np. problemu zanieczyszczenia ołowiem w przypadku stosowania paneli fotowoltaicznych. Ta sytuacja była bezpośrednim impulsem do przygotowania niniejszego artykułu.
27.06.2011r. 10:32

Zablokowanie przez Polskę konkluzji Rady ministrów ds. środowiska w sprawie mapy drogowej redukcji emisji gazów cieplarnianych do roku 2050 jest pierwszym głosem rozsądku w dotychczasowych działaniach związanych z tzw. polityką klimatyczną. O ile można się cieszyć z pierwszych bardziej stanowczych działań rządu polskiego to zdumiewać może, iż propozycje KE zostały zaakceptowane przez pozostałe kraje.
29.03.2011r. 13:32

Ostatnie wydarzenia światowe skłaniają do ponownego przyjrzenia się unijnej i polskiej polityce energetycznej. Pojawiają się bowiem działania i sytuacje, które wymagają odpowiedzi ze strony rządu polskiego. Zaliczyć do nich można z jednej strony działania podejmowane przez Komisję Europejską na rzecz dalszej redukcji emisji gazów cieplarnianych do roku 2050, a z drugiej - wydarzenia związane z awariami reaktorów jądrowych w Japonii.
(Badania Systemowe „EnergSys” Sp. z o.o.)

PARTNERZY
PGNiG TERMIKA
systemy informatyczne
Clyde Bergemann Polska
PAK SERWIS Sp. z o.o.
GAZ STORAGE POLANDp
GAZ-SYSTEM S.A.
Veolia
PKN Orlen SA
TGE
Savangard
Audax
Enotec
Gazterm
Tauron
DISE
BiznesAlert
Obserwatorium Rynku Paliw Alternatywnych ORPA.PL
Energy Market Observer
Innsoftcire
©2002-2021
Agencja Rynku Energii S.A.
mobilne cire
IT BCE