ENERGETYKA, RYNEK ENERGII - CIRE.pl - energetyka zaczyna dzień od CIRE
Właścicielem portalu jest ARE S.A.
ARE S.A.

SZUKAJ:PANEL LOGOWANIA

X
Portal CIRE.PL wykorzystuje mechanizm plików cookies. Jeśli nie chcesz, aby nasz serwer zapisywał na Twoim urządzeniu pliki cookies, zablokuj ich stosowanie w swojej przeglądarce. Szczegóły.


SPONSORZY
ASSECO
PGNiG
ENEA

Polska Spółka Gazownictwa
CMS

PGE
CEZ Polska
ENERGA

MATERIAŁY PROBLEMOWE - STRONY AUTORSKIE
prof. dr hab. inż Jan Popczyk
Współtwórca reformy polskiej elektroenergetyki, profesor na Wydziale Elektrycznym Politechniki Śląskiej. W latach 1990-1995 prezes Polskich Sieci Elektroenergetycznych SA, w latach 1994-1995 przewodniczący CENTREL. Od 1998 do 2000 roku doradca wicepremiera Leszka Balcerowicza ds. reform w kompleksie paliwowo-energetycznym.

29.12.2011r. 11:00

Ustawa o wspomaganiu OZE, harmonizująca polskie prawo z dyrektywą 2009/28 miała wejść w życie w grudniu 2010 roku. W grudniu 2011 przyszłość i kształt tej ustawy, o kluczowym znaczeniu, pozostają jednak sprawą otwartą. W ten sposób zmniejszają się szanse na jej wykorzystanie do ochrony bezpieczeństwa energetycznego w horyzoncie 2020 i ograniczenia bardzo groźnej dla Polski II fali stranded costs w horyzoncie 2050.
Dział Profesorski Klastra 3x20
03.11.2011r. 13:08

Z prof. dr. hab. inż. Janem Popczykiem rozmawia Urszula Wojciechowska

Prof. Popczyk: Na pewno moje zainteresowania energetyką odnawialną, ale jeszcze bardziej rozwojem zrównoważonym, nie są wynikiem mistycznego, gwałtownego przeobrażenia. Są one naturalną konsekwencją badań, różnorodnych doświadczeń wynikających z uczestnictwa w działalności gospodarczej, obserwacji społecznych i wreszcie przemyśleń dotyczących mechanizmów wielkich zmian strukturalnych.
("Czysta Energia" - nr 10/2011)
22.08.2011r. 12:02

Przedmiotem posiedzenia Podkomisji energetyki Sejmu RP, które odbyło się 17 sierpnia była kolejna dyskusja nad Smart Gridem. Posiedzenie odbyło się z udziałem Zespołu ds. rozwoju inteligentnych sieci elektroenergetycznych w Polsce. Jedynym punktem posiedzenia była prezentacja profesora Jana Popczyka, który został poproszony o przedstawienie niezależnego stanowiska nt. "INTELIGENTNE SIECI - szanse i zagrożenia dla Polski w kontekście zobowiązań dotyczących odnawialnych źródeł energii".
10.05.2011r. 11:25

W referacie wskazuje się na inwestycje jako główny czynnik przyspieszający zmiany strukturalne w światowej energetyce. Zmiany w Polsce (potencjalne) analizuje się w ujęciu holistycznym, w kontekście dokonującego się przewrotu technologicznego, drastycznych zmian ekonomiki i przemian społecznych (zrównoważonego rozwoju społeczeństwa wiedzy). Antycypuje się kierunki zmian regulacyjnych (kluczowych dla Polski) w UE w horyzoncie 2050 i proponuje się kierunek reformy dla Polski.
Referat wygłoszony podczas konferencji REE’2011 w Kazimierzu Dolnym.
03.03.2011r. 14:22

W końcu 2010 roku w energetyce (w elektroenergetyce) pojawiło się bardzo ważne i kłopotliwe dla rządu pytanie. Co kraj osiągnął, jaka polska specjalność w zakresie energetyki odnawialnej została wytworzona za 10 mld zł, które odbiorcy dopłacili do energii elektrycznej od 2006 roku z tytułu podwyżek wynikających z obowiązku zakupu energii odnawialnej.
("Nowa Energia" - nr 6/2010)
21.02.2011r. 14:49

Z bardzo dużym prawdopodobieństwem 2010 rok zapisze się w historii polskiej elektroenergetyki jako „czarny” rok weryfikacji przedsiębiorstw elektroenergetycznych przez inwestorów. W szczególności jest to weryfikacja odwlekania w czasie prywatyzacji tych przedsiębiorstw, a z drugiej strony ich konsolidowania.
13.01.2011r. 13:43

15 lat temu trzeba było mieć dużą wyobraźnię i odwagę, aby rekomendować rozwój energetyki rozproszonej. Trzy lata temu, przed światowym kryzysem finansowym, wystarczyła wyobraźnia. Obecnie trzeba, w wymiarze elitarnym, tylko rejestrować fakty oraz podpowiadać nowemu biznesowi i prosumentom, czyli energetyce OZE/URE, skuteczne rozwiązania umożliwiające pokonywanie oporu ze strony energetyki WEK.
25.10.2010r. 10:52

W artykule przedstawia się propozycję obywatelskiego programu "Rozwój energetyki OZE/URE w warunkach kryzysu inwestycyjnego w energetyce WEK". Podstawę tej propozycji autor upatruje we wszystkich dotychczasowych publikacjach Działu Profesorskiego (publikacje Członków Działu, w szczególności "startowe", jak również Publikacje Partnerskie).
(Dział Profesorski Klastra 3x20)
30.09.2010r. 14:16

Energetyka WEK (wielkoskalowa energetyka korporacyjna) i rząd zwierają szeregi na rzecz cofnięcia energetyki (pod względem sposobu funkcjonowania) w lata 70. i 80. ubiegłego wieku. Temu służy program energetyki jądrowej takiej jaką świat demokratyczny, w szczególności USA (109 reaktorów) budował w ramach wyścigu zbrojeń ze ZSRR (44 reaktory) i utworzenie przedsiębiorstwa PGE-ENERGA, takiego jak te, które w USA, a zwłaszcza w UE, są wciąż potężne, ale odchodzą w swoich krajach do historii (to jest przyczyną, że cały przemysł dóbr inwestycyjnych dla potrzeb energetyki WEK stara się z całych sił ulokować poza tymi krajami, między innymi w Polsce).
Dział Profesorski Klastra 3x20

PARTNERZY
PGNiG TERMIKA
systemy informatyczne
Clyde Bergemann Polska
PAK SERWIS Sp. z o.o.
ALMiG
GAZ STORAGE POLAND
GAZ-SYSTEM S.A.
Veolia
PKN Orlen SA
TGE
Savangard
Audax
Tauron
Tauron
DISE
BiznesAlert
Obserwatorium Rynku Paliw Alternatywnych ORPA.PL
Energy Market Observer
Gazterm
Innsoftcire
©2002-2020
Agencja Rynku Energii S.A.
mobilne cire
IT BCE