ENERGETYKA, RYNEK ENERGII - CIRE.pl - energetyka zaczyna dzień od CIRE
Właścicielem portalu jest ARE S.A.
ARE S.A.

SZUKAJ:PANEL LOGOWANIA

X
Portal CIRE.PL wykorzystuje mechanizm plików cookies. Jeśli nie chcesz, aby nasz serwer zapisywał na Twoim urządzeniu pliki cookies, zablokuj ich stosowanie w swojej przeglądarce. Szczegóły.


SPONSORZY
ASSECO
PGNiG
ENEA

Polska Spółka Gazownictwa
CMS

PGE
CEZ Polska
ENERGA

MATERIAŁY PROBLEMOWE - STRONY AUTORSKIE
Śp. prof. dr hab. inż. Jan Bujko
Ur. 1945 r. absolwent Wydziału Elektrycznego Politechniki Wrocławskiej. Studia w latach 1962 - 1968, specjalność zabezpieczenia i automatyka w elektroenergetyce, stopień naukowy doktora - 1974, doktora habilitowanego - 1979. Od 1990 roku stanowisko profesora Politechniki Wrocławskiej. Specjalista w dziedzinie automatyki i regulacji w elektroenergetyce. Promotor 4 zakończonych rozpraw doktorskich, recenzent kilkunastu rozpraw doktorskich i kilku habilitacyjnych. Autor ponad stu publikacji i kilkudziesięciu prac badawczych. Kierownik zespołu realizującego Centrum Regulacyjno-Rozliczeniowe grupy CENTREL w Warszawie. Laureat zespołowej nagrody badawczej Koncernu Siemens oraz kilku nagród Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego. W latach 1992 - 2006 dyrektor Instytutu Automatyki Systemów Energetycznych. W latach 1991-1996 członek Grupy Zadaniowej Task Force 38-06-03 CIGRE. Odznaczony Złotym Krzyżem Zasługi, Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski, Krzyżem Komandorskim Orderu Wynalazczości Królestwa Belgii, Odznaką Zasłużony dla Energetyki.

16.10.2014r. 13:49

Po kilkudziesięciu latach mojej aktywności w elektroenergetyce, los zmusił mnie do podjęcia spokojniejszego zajęcia. Użytkownikom portalu CIRE jestem znany jako dogmatyczny zwolennik hierarchicznego zarządzania pracą KSE. W nowym, „spokojnym” miejscu starałem się przekazać doświadczenia uzyskane w trakcie bliskiej (bardzo bliskiej) współpracy z sektorem energetycznym, który sprawy rynkowe swoich produktów (ciepła i energii elektrycznej) chronił przed mechanizmami wolnego rynku, ograniczając dostęp do nowoczesnych zasobów logistyki.
03.06.2009r. 11:53

Nasza energetyka coraz bardziej oddalała się od standardów rozwijającego się otoczenia. Rezultaty XV REE'09 powinny okazać się przełomowe - czy tak się stanie - pokaże przyszłość.
13.08.2008r. 09:31

Jeśli chcemy utrzymać kontakt ze światem, musimy przekształcić się ze społeczeństwa przemysłowego do społeczeństwa wiedzy. Dotyczy to zwłaszcza elektroenergetyki. Epoki społeczeństwa wiedzy nie da się biernie przeczekać.
31.07.2008r. 11:56

Jest to najdelikatniej sformułowana odpowiedź na pytanie, które postawił prof. Jan Popczyk „Co nurtuje branżę” (CIRE 28-07-08, republikacja artykułu z „Nowej Energii”). Tą wypowiedzią profesor Popczyk po raz kolejny apeluje o podjęcie realnych działań przygotowujących polską energetykę do światowej konkurencji. To najwyższa pora aby środowisko sformułowało odpowiedź na wyzwania stawiane przez epokę „społeczeństwa wiedzy”.
18.04.2008r. 13:55

Przykro jest czytać nieprecyzyjne oceny złożonych przyczyn awarii energetycznych. Użytkownikom energii elektrycznej należy się rzetelna informacja i szacunek, bo to oni płacą za usługę i produkt, którego brak jest bardzo uciążliwy w codziennym życiu.
02.02.2006r. 10:09

Jest oczywiste, że do konkurencji na rynku unijnym weszliśmy z poważnym obciążeniem. Sprawność naszych bloków energetycznych jest poniżej (często dużo poniżej) 40%, sprawność bloków „unijnych” powyżej 45%. Także „odziedziczona” infrastruktura technologiczna nie jest sprzyjająca.
27.01.2006r. 08:27

W połączonym systemie elektroenergetycznym podsystemy pracujące synchronicznie prowadzą wymianę energii elektrycznej z sąsiednimi podsystemami w sposób kontrolowany za pomocą układu automatycznej regulacji mocy wymiany i częstotliwości (ARCM).
04.02.2005r. 12:51

Według licznych publikacji wprowadzenie rynku wymaga gruntownych zmian w dotychczasowym „paradygmacie sterowania", a więc zmian w strukturach zarządzania pracą systemu elektroenergetycznego.
19.02.2004r. 09:09

W artykule przedstawiono problemy spoczywające na samorządach lokalnych związane z zaopatrzeniem gmin w energię cieplna i elektryczną. Wskazano na celowość tworzenie przedsiębiorstw multienergetycznych i multiinfrastukturalnych do realizacji zadań związanych z dostawami energii z uwzględnieniem rozwoju regionu
IASE Wrocław ("Biuletyn IASE" w miesięczniku "Energetyka" 12/2003)

PARTNERZY
PGNiG TERMIKA
systemy informatyczne
Clyde Bergemann Polska
PAK SERWIS Sp. z o.o.
GAZ STORAGE POLANDp
GAZ-SYSTEM S.A.
Veolia
PKN Orlen SA
TGE
Savangard
Audax
Enotec
Gazterm
Tauron
DISE
BiznesAlert
Obserwatorium Rynku Paliw Alternatywnych ORPA.PL
Energy Market Observer
Innsoftcire
©2002-2021
Agencja Rynku Energii S.A.
mobilne cire
IT BCE