ENERGETYKA, RYNEK ENERGII - CIRE.pl - energetyka zaczyna dzień od CIRE
Właścicielem portalu jest ARE S.A.
ARE S.A.

SZUKAJ:PANEL LOGOWANIA

X
Portal CIRE.PL wykorzystuje mechanizm plików cookies. Jeśli nie chcesz, aby nasz serwer zapisywał na Twoim urządzeniu pliki cookies, zablokuj ich stosowanie w swojej przeglądarce. Szczegóły.


SPONSORZY
ASSECO
PGNiG
ENEA

Polska Spółka Gazownictwa
CMS

PGE
CEZ Polska
ENERGA

MATERIAŁY PROBLEMOWE - STRONY AUTORSKIE
prof. dr hab. inż. Antoni Faber
Magister biolog ze specjalnością ekologia (1971) oraz inżynier rolnik (1973), doktor nauk rolniczych w zakresie chemii rolnej (1992) oraz profesor nauk rolniczych (2000). Jego dorobek publikacyjny obejmuje 150 publikacji naukowych oraz współautorstwo trzech książek.

Najważniejsze zainteresowania naukowe dotyczą zagadnień technologii produkcji roślin, modelowania produkcyjności roślin, w tym zwłaszcza upraw rolniczych na cele energetyczne, zagadnień rolnictwa zrównoważonego i zrównoważonej produkcji biopaliw oraz oceny sutków środowiskowych produkcji i przetwarzania roślin energetycznych ze szczególnym uwzględnieniem analiz cyklów życia (LCA)

Od 1972 r. pracuje w Instytucie Uprawy Nawożenia i Gleboznawstwa - Państwowym Instytucie Badawczym w Puławach, gdzie oprócz badań statutowych od 1995 r. kierował lub współuczestniczył w realizacji 15 projektów badawczych, w tym 7 projektów UE. Od 2005 r. w ramach Państwowego Instytutu Badawczego kieruje zadaniami: doskonalenie technologii produkcji roślin na cele energetyczne oraz oceny stopnia zrównoważenia gospodarowania zasobami środowiska rolniczego. Jest koordynatorem badań rolniczych w projekcie zamawianym "Nowoczesne technologie energetycznego wykorzystania biomasy i odpadów biodegradowalnych (BiOB) - konwersja BiOB do energetycznych paliw gazowych (2007-2010)". Od 2008 r. jest doradcą naukowym firmy Bio-Energia Sp. z o. o. w Warszawie (http://www.bio-energia.pl). Adresy do korespondencji: faber@iung.pulawy.pl; Antoni.Faber@bio-energia.pl

30.10.2009r. 11:30

Nikt na świecie nie dopuścił do spalania ziarna zbóż w elektrowniach systemowych dlatego, że nie da się tego uzasadnić względami ekologicznymi. Na płaszczyźnie czysto pragmatycznej dopuszczenie takiej możliwości w Polsce nie może być traktowane inaczej, jak tylko jako akt desperackiej chęci pozbycia się nadwyżek ziarna.
16.12.2008r. 12:20

Elekroenergetyka inwestuje duże pieniądze w przygotowanie infrastruktury do współspalania lub spalania biomasy. Ale żeby produkować „zieloną energię” trzeba mieć zapewnione zaopatrzenie w biomasę. Tymczasem nie jest mi znany ani jeden przykład kompleksowego planu bazy surowcowej biomasy, projektu organizacji takiej bazy i zarządzania nią.
,Rafał Pudełko, Magdalena Borzęcka-Walker
27.11.2008r. 10:31

Czy konflikt pomiędzy bezpieczeństwem żywnościowym, a bezpieczeństwem energetycznym jest nieunikniony? Ile użytków rolnych możemy przeznaczyć na plantacje roślin energetycznych i jak wpłynie to na zasoby wodne, gleby, krajobraz, bioróżnorodność? Jakich decyzji UE możemy się spodziewać w najbliższym czasie w związku z powyższymi pytaniami?
20.11.2008r. 12:53

Komisja Europejska widzi UE jako prymusa ograniczania emisji gazów cieplarnianych, w tym CO2. W związku z tym już nałożyła na polską gospodarkę ciasny gorset ograniczeń emisji, a planuje dodatkowo przyjąć tzw. Pakiet Klimatyczno-Energetyczny. W obecnej postaci może on nas kosztować 30-50 mld zł rocznie, co spowoduje 60 % wzrost cen energii elektrycznej...
20.10.2008r. 12:42

Energetycy są zainteresowani stałymi dostawami biomasy dobrej jakości dla celów produkcji „zielonej energii”. Aby jednak rolnicy chcieli zakładać plantacje roślin energetycznych ceny proponowane przez energetykę muszą zapewniać pożądaną opłacalność produkcji biomasy.
14.10.2008r. 11:21

Rolnik, który ma podjąć decyzję o założeniu plantacji roślin energetycznych, których okres użytkowania będzie wynosić 15-20 lat musi wiedzieć jak w tym okresie może byś sytuacja (koniunktura) w rolnictwie. Zależeć ona będzie w Polsce od scenariuszy rozwoju rolnictwa w UE i na świecie.
10.10.2008r. 13:48

W dłuższej perspektywie nie da się uniknąć w Polsce rozwoju energetyki jądrowej, ale zapewnienie bezpieczeństwa energetycznego jest tylko jednym z poważnych problemów, którym trzeba jak najszybciej stawić czoła. Drugim są zmiany klimatyczne ściśle związane z wytwarzaniem energii z kopalin, a powstrzymanie tych zmian wymagać będzie dużo bardziej zróżnicowanych środków zaradczych...

PARTNERZY
PGNiG TERMIKA
systemy informatyczne
Clyde Bergemann Polska
PAK SERWIS Sp. z o.o.
GAZ STORAGE POLANDp
GAZ-SYSTEM S.A.
Veolia
PKN Orlen SA
TGE
Savangard
Audax
Enotec
Gazterm
Tauron
DISE
BiznesAlert
Obserwatorium Rynku Paliw Alternatywnych ORPA.PL
Energy Market Observer
Innsoftcire
©2002-2021
Agencja Rynku Energii S.A.
mobilne cire
IT BCE