ENERGETYKA, RYNEK ENERGII - CIRE.pl - energetyka zaczyna dzień od CIRE
Właścicielem portalu jest ARE S.A.
ARE S.A.

SZUKAJ:PANEL LOGOWANIA

X
Portal CIRE.PL wykorzystuje mechanizm plików cookies. Jeśli nie chcesz, aby nasz serwer zapisywał na Twoim urządzeniu pliki cookies, zablokuj ich stosowanie w swojej przeglądarce. Szczegóły.


SPONSORZY
ASSECO
PGNiG
ENEA

Polska Spółka Gazownictwa
CMS

PGE
CEZ Polska
ENERGA

MATERIAŁY PROBLEMOWE - STRONY AUTORSKIE
Jerzy Łaskawiec

Jerzy Mieczysław Łaskawiec

Jerzy.Laskawiec@sefako.com.pl,

Urodzony w 1949 r.

Wykształcenie: studia podyplomowe Politechnika Wrocławska - Energetyka Jądrowa (2011 r.), studia podyplomowe polsko - austriackie "Zarządzanie poprzez marketing" (2002 r.), studia podyplomowe "Zarządzanie organizacją Energetyki" Akademia Ekonomiczna we Wrocławiu (1997 r.), studia podyplomowe "Organizacja i Zarządzanie", Politechnika Wrocławska (1987 r.), studia stacjonarne magisterskie, Politechnika Wrocławska, Wydział Mechaniczno-Energetyczny (1967-1973).

Aktualne miejsce pracy: od 29 VI 2010 Fabryka Kotłów SEFAKO S.A Sędziszów (Grupa Polimex Mostostal), Prezes Zarządu.

Poprzednie miejsca pracy:
2007 - 2010, Południowo Zachodnia Grupa Energetyczna Sp. z o.o., Prezes Zarządu,
2004 - 2007, BOT Górnictwo i Energetyka S.A., Łódź, Członek Zarządu w tym Prezes Zarządu,
1990 - 2004, Dyrektor Generalny a od 2000 r. Prezes Zarządu i Dyrektor Generalny Elektrowni TURÓW,
1973 - 2000, kluczowe stanowiska kierownicze w Elektrowni Turów Bogatynia.

Stworzył i zrealizował program kompleksowej modernizacji El.Turów ( kompletna wymiana 6-ciu bloków energetycznych - przedłużenie okresu eksploatacji do 2040 roku), współtworzył strukturę BOT (Bełchatów - Opole - Turów), był w kierownictwie tej struktury do czasu stworzenia podwalin PGE S.A.

Aktywnie tworzy program nowej strategii SEFAKO S.A.

Posiada otwarty Przewód Doktorski na Politechnice Wrocławskiej.

Wielokrotnie brał udział w licznych konferencjach naukowych i gospodarczych w kraju i za granicą, również jako wykładowca lub prelegent. Posiada dorobek patentowy z zakresu technologii spalania i ekologii, liczne publikacje w czasopismach zawodowych i społecznych. Członek władz Polskiego Komitetu Energii Elektrycznej. Członek władz Polskiego Komitetu Światowej Rady Energetycznej (WEC) .

Od lipca 2007 r. członek Komitetu Problemów Energetyki przy Prezydium Polskiej Akademii Nauk. Przewodniczacym Stowarzyszenia Absolwentów Politechniki Wrocławskiej.

07.07.2014r. 14:00

Może ktoś zrozumie, że PGE S.A, największy nasz podmiot energetyczny mający zadania i w zakresie nowych mocy, mocy do zmodernizowania, realizujący cele Państwa w zakresie energetyki atomowej, nie powinien oddawać tych tak bardzo potrzebnych mu pieniędzy w postaci 2 mld zł dywidendy. Państwu zawsze łatwiej pożyczyć na swoje cele pieniądze niż podmiotowi gospodarczemu. W konsekwencji biorąc pod uwagę, że ekonomia to w jakiejś swej części system naczyń połączonych, to nie opłaca się „okradać do zera swoich”.
(„Energetyka Cieplna i Zawodowa” – nr 4/2014)
25.04.2014r. 14:19

Wpływowi karierowicze dobrzy z politycznego grania ale analfabeci z fizyki żerowali na chęci każdego człowieka do „ratowania ZIEMI” szkodzili sprawie bezpieczeństwa energetycznego ale i jak się teraz okazuje również bezpieczeństwa narodowego i to od wielu lat. Wmówili ludowi legendę o antropologicznym charakterze zmian klimatu.
("Energetyka Cieplna i Zawodowa" - nr 3/2014)
21.03.2014r. 13:33

Koniec olimpiady zimowej SOCHI 2014 a problemy z dogmatem o antropogenicznym charakterze ocieplenia klimatu ziemi – co ma piernik do wiatraka? Na czas olimpiady już od starożytnych czasów Grecji zaprzestawało się prowadzenia wojen (właściwie to ustalało się zawieszenie broni - zwane ekechejria).
Autor: Jerzy Łaskawiec ("Energetyka Cieplna i Zawodowa" - nr 2/2014)
21.02.2014r. 14:03

Wydarzenia początku roku 2014, które są według mnie ważne i będą miały swoje konsekwencje w następnych latach, to: posiedzenie rządu Niemiec w Masebergu (23 stycznia), rozpoczęcie inwestycji w El. Opole (1 lutego), zadziwiające zachowanie uczestników przetargu na nowe moce w PGNiG Termika (nowe moce gazowo - olejowe dla EC Żerań 31 stycznia)
("Energetyka Cieplna i zawodowa" nr 1/2014)
20.01.2014r. 15:52

– W naszej strategii mówimy: musimy dogonić Stany Zjednoczone, ale gonimy nierozumnie. Stany Zjednoczone mają w Luizjanie i Montanie węgiel, w Kalifornii – elektrownie wiatrowe, w Górach Skalistych – elektrownie wodne… I to jest miks. A przedstawiciele Unii uważają, że wszyscy w Europie muszą mieć to samo […]. Musimy patrzeć przez pryzmat całej Unii, a nie poszczególnych krajów – mówi Jerzy Łaskawiec, ekspert ds. energetyki.
(„Energetyka Cieplna i Zawodowa” – nr 9/2013)
10.01.2014r. 15:07

Luchinio Visconti pokazując światu w 1969 roku swój film o powyższym tytule wskazał na nieuchronność przy zmieniającym się otoczeniu politycznym przejścia władzy z rąk „pokolenia zmierzchu” dotychczas skutecznego w swym stylu kierowania , w ręce patrzącego inaczej na swoje interesy, (także i te indywidualne ) pokolenia nowych władców idących z nurtem nowych ideologii.
(„Energia Cieplna i Zawodowa” – nr 9/2013)
08.11.2013r. 14:03

Ludzie mający wpływ na kształt, ten makro kształt polskiej energetyki zaczynają się tłumaczyć ze swojego zaniechania w odtwarzaniu jej substancji. Tłumaczą się w sposób odkrywający cały ich personalny cynizm i partykularyzm.
("Energetyka Cieplna i Zawodowa" – nr 8/2013)
08.10.2013r. 14:59

Obserwator zdarzeń w energetyce może powiedzieć- nic się tego lata nie zdarzyło. Nic, co by oddalało od nas perspektywę wiodąca do blackout. Przypomnieć należy humanistom, że pomimo ogromnego postępu naukowego w dalszym ciągu obowiązują XIX wieczne prawa Gustawa Kirchhoffa a w szczególności takie, że „Suma natężeń prądów wpływających do węzła jest równa sumie natężeń prądów wypływających z tego węzła”.
("Energetyka Cieplna i Zawodowa" – nr 7/2013)
13.09.2013r. 14:56

Co po wakacjach? Powstanie pewnie w przeciągu tego roku, choć raczej to początek przyszłego, nowa „Polityka energetyczna Polski do roku 2035". Ten dokument w hierarchicznym systemie zarządzania jest kluczowy. Na jego podstawie można harmonizować zamierzenia energetyczne, ale i ekologiczne z innymi członkami UE Wierzę, że prymat będzie miał polski punkt widzenia a nie odwrotnie.
(„Energetyka Cieplna i Zawodowa” – nr 6/2013)
07.06.2013r. 13:59

Zrezygnowano z rozbudowy Elektrowni Opole (zmiana tej decyzji jest wprawdzie możliwa ale musiałaby się przyznać do błędu postać z numerem 1). Kozienice dalej nie mogą wybrać Inżyniera Budowy, pozwolenie na budowę o jakim mowa w prawie budowlanym jeszcze w lesie. Elektrownia Północ, jak tę sytuację określiła osoba decyzyjna to "Opóźnienie w tej chwili sięgające co najmniej roku. Musimy zacząć od początku wszystkie formalności. Nie potrafię powiedzieć, kiedy w tej sytuacji budowa mogłaby się rozpocząć i zakończyć".
Autor: Jerzy Łaskawiec ("Energetyka Cieplna i Zawodowa" - nr 5/2013)

PARTNERZY
PGNiG TERMIKA
systemy informatyczne
Clyde Bergemann Polska
PAK SERWIS Sp. z o.o.
GAZ STORAGE POLAND
GAZ-SYSTEM S.A.
Veolia
PKN Orlen SA
TGE
Savangard
Audax
Audax
Tauron
DISE
BiznesAlert
Obserwatorium Rynku Paliw Alternatywnych ORPA.PL
Energy Market Observer
Innsoftcire
©2002-2020
Agencja Rynku Energii S.A.
mobilne cire
IT BCE