ENERGETYKA, RYNEK ENERGII - CIRE.pl - energetyka zaczyna dzień od CIRE
Właścicielem portalu jest ARE S.A.
ARE S.A.

SZUKAJ:PANEL LOGOWANIA

X
Portal CIRE.PL wykorzystuje mechanizm plików cookies. Jeśli nie chcesz, aby nasz serwer zapisywał na Twoim urządzeniu pliki cookies, zablokuj ich stosowanie w swojej przeglądarce. Szczegóły.


SPONSORZY
ASSECO
PGNiG
ENEA

Polska Spółka Gazownictwa
CMS

PGE
CEZ Polska
ENERGA

MATERIAŁY PROBLEMOWE - STRONY AUTORSKIE
dr inż. Krzysztof Billewicz
dr inż. Krzysztof Billewicz jest adiunktem w Instytucie Energoelektryki Politechniki Wrocławskiej (www.krzysztofbillewicz.pl). Wcześniej pracował w: Okręgowym Urzędzie Miar, Instytucie Automatyki Systemów Energetycznych oraz w firmie WINUEL SA Grupa Sygnity. Studia magisterskie ukończył w 2000 roku, rozprawę doktorską pt. "Probabilistyczna metoda wykrywania miejsc kradzieży energii w sieciach niskich napięć" obronił w 2007 r.
Autor kilkudziesięciu publikacji naukowych oraz książek: "Smart Metering. Inteligentny System Pomiarowy" wydanej w 2012 roku przez Wydawnictwo Naukowe PWN oraz "Smart Grids. Inteligentne Sieci Elektroenergetyczne" wydanej w 2015 roku. Tematy zainteresowań autora to: inteligentne sieci elektroenergetyczne, inteligentne systemy pomiarowe, zarządzanie popytem na energię, bezpieczeństwo cyfrowe inteligentnych sieci, przetwarzanie danych w systemach pomiarowo-rozliczeniowych. Od 2014 r. jest członkiem: Senior Member IEEE (USA).

16.08.2017r. 05:05

Artykuł przedstawia podstawowe zaburzenia psychiczne mogące wystąpić u ludzi w wyniku zajścia interakcji człowieka i prądu elektrycznego. W przypadku większości przedstawianych tutaj zaburzeń faktyczne mechanizmy ich powstawania zostały poznane lub znajdują one uzasadnienie, jednak w niektórych przypadkach wynika-ją one z nadmiernych lub nieuzasadnionych lęków. Intencją autora było wykazanie, że prąd elektryczny może powodować nie tylko ubytki zdrowia fizycznego człowieka, ale również i psychicznego.
15.02.2017r. 05:04

Od pewnego czasu na wielu zurbanizowanych terenach występuje zjawisko meteorologiczne polegające na tym, że temperatury powietrza w miastach są nieznacznie wyższe od tych, występujących na terenach przyległych i na przedmieściach. Ta różnica temperatur jest największa kilka godzin po zachodzie słońca i może wynosić nawet około 10 st. C. Zazwyczaj jednak dysproporcja jest nieco mniejsza. Taka rozbieżność nazywana jest efektem miejskiej wyspy ciepła.
14.11.2016r. 05:16

Informatyzacja elektroenergetyki wiąże się z wymianą obecnie funkcjonujących urządzeń służących do ochrony i kontroli pracy systemu elektroenergetycznego na nowe, elektroniczne, posiadające procesor, system operacyjny i własne oprogramowanie. Nowe urządzenia będą bardziej złożone funkcjonalnie, przez co bardziej, niż dotychczasowe narażone na różne uszkodzenia. Na rynku urządzeń dla gospodarstw domowych obserwuje się niepokojący trend. Podejrzewa się, że część nowych produktów zostaje przygotowanych w taki sposób, aby skrócić czas ich bezawaryjnej pracy. Artykuł zawiera opis tego zjawiska oraz potencjalne zagrożenia i skutki, które mogłoby spowodować celowe postarzanie urządzeń sieciowych, zapewniających niezawodną pracę sieci elektroenergetycznej.
18.08.2015r. 14:04

Artykuł pokazuje, w jakim stopniu zaćmienie słońca wpływa na poziom wytwarzania energii elektrycznej przez ogniwa słoneczne.
("Energetyka" - nr 7/2015)
05.05.2015r. 13:13

The aim of the paper is to present results of the research that was taken in 2014 by the authors. The scope was to investigate electricity usage patterns among consumers in Poland and Czech Republic. In the next step, the differences and similarities behavior models in households and workplaces were defined and motivations of respondents in activities related to energy efficiency were described. The paper describes current literature review, research methodology along with its’ organization as well as results and conclusions.
, Marta R. Jabłońska, Simona Jursová ("Rynek Energii" - 1/2015)
02.03.2015r. 14:31

Mgła obliczeniowa (ang. Fog Computing) jest nowym paradygmatem wsparcia bezprzewodowej transmisji danych do wspierania rozproszonych urządzeń w koncepcji Internetu Rzeczy. Podobnie do rozwiązań chmury obliczeniowej mgła obliczeniowa dostarcza dane, moce obliczeniowe lub aplikacje dla użytkowników końcowych. Cechami charakterystycznymi odróżniający mgłę od chmury jest bliskość, gęste rozmieszczenie w przestrzeni urządzeń mgły, oraz wsparcie dla mobilności użytkowników końcowych. W tym referacie zostaną rozważone możliwości wykorzystania technologii mgły obliczeniowej do obsługi odczytu inteligentnych liczników oraz gazomierzy. Referat przygotowany na konferencję "Rynek Gazu 2014".
08.10.2014r. 12:30

Nowo stawiane budynki charakteryzują się mniejszym zapotrzebowaniem ciepło, niż budynki starsze, zwykle jednak mają większe zapotrzebowanie na energię elektryczną. Jednak wskaźniki energochłonności budynku np. zero-energetycznego lub pasywnego, czy przyjazności dla środowiska np. zielonego budynku nie przekładają się na jakość środowiska wewnętrznego w takim budynku. Bardzo ważnym czynnikiem, w takich budynkach, powinno być stworzenie tam optymalnych warunków dla ludzi np. zapewnienie odpowiedniej jakości środowiska wewnętrznego. Artykuł wskazuje możliwe i już występujące zagrożenia dla zdrowia ludzi przebywających w takich w energooszczędnych budynkach.
("Rynek Energii. Zeszyt tematyczny")
24.07.2014r. 14:56

Dane osobowe to takie dane, które można przypisać (powiązać) do konkretnej osoby fizycznej. Takimi danymi wydają się być dane pomiarowe odczytane z inteligentnych liczników energii. Artykuł ten opisuje problem i dysonans związany z ograniczonym dostępem do danych dla zwykłego obywatela, z drugiej strony przetwarzanie bez kontroli zewnętrznej ogromnych ilości danych przez niektóre wielkie przedsiębiorstwa internetowe.

26.06.2014r. 14:00

Artykuł przedstawia rozmaite aspekty związane z przyłączaniem mikroźródeł do sieci elektroenergetycznej oraz z rozliczaniem energii wytworzonej w nich. Przedstawione zostały praktyczne problemy, jednak w obecnie przyjętych ustawach, rozporządzeniach i instrukcjach ruchu brakuje jednoznacznych zapisów związanych z podejściem do tych problemów.
("Rynek Energii")
17.04.2014r. 14:20

Popyt na energię charakteryzuje się małą elastycznością. Stosowane są różne metody służące kształtowaniu obciążeń. Artykuł
pokazuje, że w przypadku zarządzania popytem bardzo ważny jest czynnik psychologiczny, który często jest pomijany w obecnych badaniach na ten temat.
("Przegląd elektrotechniczny" - nr 9a/2012)

PARTNERZY
PGNiG TERMIKA
systemy informatyczne
Clyde Bergemann Polska
PAK SERWIS Sp. z o.o.
GAZ STORAGE POLANDp
GAZ-SYSTEM S.A.
Veolia
PKN Orlen SA
TGE
Savangard
Audax
Enotec
Gazterm
Tauron
DISE
BiznesAlert
Obserwatorium Rynku Paliw Alternatywnych ORPA.PL
Energy Market Observer
Innsoftcire
©2002-2021
Agencja Rynku Energii S.A.
mobilne cire
IT BCE