ENERGETYKA, RYNEK ENERGII - CIRE.pl - energetyka zaczyna dzień od CIRE
Właścicielem portalu jest ARE S.A.
ARE S.A.

SZUKAJ:PANEL LOGOWANIA

X
Portal CIRE.PL wykorzystuje mechanizm plików cookies. Jeśli nie chcesz, aby nasz serwer zapisywał na Twoim urządzeniu pliki cookies, zablokuj ich stosowanie w swojej przeglądarce. Szczegóły.


SPONSORZY
ASSECO
PGNiG
ENEA

Polska Spółka Gazownictwa
CMS

PGE
CEZ Polska
ENERGA

MATERIAŁY PROBLEMOWE - STRONY AUTORSKIE
dr Przemysław Zaleski


01.12.2015r. 11:37

Rosja ze swoją strategią opierania bogactwa kraju na surowcach energetycznych i broni najbardziej dotkliwie odczuwa problemy ze spadkiem cen ropy i gazu. Jej sytuację nie poprawiają sankcję gospodarcze, finansowe i technologiczne, poprzez które nie może w pełni korzystać ze swojego potencjału.
27.10.2015r. 13:36

W listopadzie 2013 r. na podstawie danych udostępnionych przez Gaz System został przedstawiony harmonogram uniezależniania się Polski od dostaw gazu tylko z kierunku wschodniego . W związku z zagrożeniami płynącymi z projektu NORD Stream II , każde działanie związane z budową infrastruktury gazowej jest kolejnym elementem do budowy niezależności gazowej regionu. Zdaniem ekspertów należy rozdzielić w budowie systemu budowy bezpieczeństwa energetycznego kraju i regionu te elementy, które są istotnym jego elementem i te, które ten system wzmacniają.
20.10.2015r. 13:55

Zarówno Polska jak i Unia Europejska uzależnione są od dostaw paliwa gazowego z Federacji Rosyjskiej. Import LNG, w wyniku wysokich cen w Azji, w ostatnich latach był nieopłacalny. W przypadku spadku cen LNG na rynkach światowych już wkrótce Polska może rozpocząć import błękitnego surowca z USA. Unia Europejska mając na uwadze dywersyfikację dostaw paliwa gazowego, rozpoczęła również prace nad projektem TANAP.
16.10.2015r. 13:16

Zaangażowanie w konflikt syryjski, to wyraźny sygnał, że sytuacja wewnętrzna w Rosji jest na tyle zła, iż prezydent Putin zdecydował się na zaangażowanie militarne. Celem nie jest tu pomoc Asadowi, ale raczej spowodowanie niepewności w zasobnych w ropę krajach ościennych.
06.10.2015r. 13:34

W ostatnich latach nastąpił znaczący wzrost zainteresowaniem jednością energetyczna w ramach UE, zarówno w Polsce jak i w pozostałych krajach UE uznaje się bezpieczeństwo energetyczne Europy jako coraz ważniejsze wyzwanie. Jednakże mimo upływu kolejnych lat i przyjęciu dokumentu dotyczącego Unii Europejskiej, widać także problem pogodzenia rozwoju gospodarek krajowych w imię i duchu jedności UE jako wspólnoty. Mając na uwadze również problemy z polityka imigracyjną, cześć krajów postanowiła wykorzystać sytuacje angażując się w kolejny niebezpieczny dla części krajów członkowskich projekt jakim jest kontynuacja rozwoju gazociągu północnego czyli projektu Nord Stream II.
16.06.2015r. 14:03

W połowie października 2014 r. KE przedstawiła listę priorytetowych projektów energetycznych, które mają otrzymać dofinansowanie unijne. Lista dotyczy 248 priorytetowych projektów energetycznych, w latach 2014-2020 z nowego funduszu infrastrukturalnego Connecting Europe Facility (CEF) na łączną kwotę 5,8 mld euro. Kluczem do otrzymania dofinansowania są dwa warunki. Po pierwsze - projekt musi być zrealizowany w warunkach komercyjnych, czyli w przetargach. Po drugie - musi wpisywać się w politykę integracji, tj. poprawę bezpieczeństwa dostaw, czy integrację z europejskim rynkiem energii.
("Nowa Energia" - nr 2-3/2015)
10.12.2014r. 14:46

Jeszcze niedawno Arktyka kojarzyła się z badaniami naukowymi, śnieżna krainą, ekologiczną świątynią, czas ten dobiegł końca. Według ostatnich badań, pokrywa lodu skurczyła się w 2013 r. do 7 % , a w 2020 może zupełnie zniknąć pokrywa lodowa.
("Nowa Energia" - nr 5-6/2014)
18.12.2012r. 13:49

Przede wszystkim chciałbym zacząć pogratulować Zarządowi PGNiG SA oraz Ministrowi Mikołajowi Budzanowskiemu sukcesu, ponieważ wielu cenionych ekspertów wątpiło w skuteczność działań prowadzonych w kierunku obniżenia ceny gazu.
(portal Defence24.pl)
08.10.2012r. 13:14

Jednym z obowiązków realizowanych przez Operatorów Systemów Dystrybucyjnych jest w ramach procesu opracowywania wniosku taryfowego planowanie wielkości dostawy energii elektrycznej liczonej w MWh. Podstawą do jej projektowania są modele prognostyczne, które w oparciu o dane historyczne skorelowane w dużym stopniu z analizą trendów przebiegających w gospodarce. Prognozy takiej dokonuje się dla każdej z grup taryfowych osobno i przedstawia Urzędowi Regulacji Energetyki w celu akceptacji.
(Współpraca: Waldemar Borowiak, Jakub Sadowski)
17.09.2012r. 13:51

Kilka dni temu większość poważnych gazet europejskich z zaskoczeniem napisała, że potężnemu Gazpromowi, rosyjskiemu potentatowi gazowemu, który nie przejmował się dotąd zaleceniami europejskich instytucji, grozi grzywna sięgająca nawet kilku miliardów dolarów. Śledztwo w sprawie monopolizowania tego rynku w Europie Środkowo-Wschodniej wszczęła Komisja Europejska. Jest to niewątpliwie przełom, aby go zrozumieć należy przedstawić tą sytuację nieco szerzej.
(portal Defence24.pl)

REKLAMA


PARTNERZY
PGNiG TERMIKA
systemy informatyczne
Clyde Bergemann Polska
PAK SERWIS Sp. z o.o.
ALMiG
Elektrix
GAZ STORAGE POLAND
GAZ-SYSTEM S.A.
Veolia
PKN Orlen SA
TGE
Tauron
DISE
BiznesAlert
Obserwatorium Rynku Paliw Alternatywnych ORPA.PL
Energy Market Observer
Innsoftcire
©2002-2019
Agencja Rynku Energii S.A.
mobilne cire
IT BCE