ENERGETYKA, RYNEK ENERGII - CIRE.pl - energetyka zaczyna dzień od CIRE
Właścicielem portalu jest ARE S.A.
ARE S.A.

SZUKAJ:PANEL LOGOWANIA

X
Portal CIRE.PL wykorzystuje mechanizm plików cookies. Jeśli nie chcesz, aby nasz serwer zapisywał na Twoim urządzeniu pliki cookies, zablokuj ich stosowanie w swojej przeglądarce. Szczegóły.


SPONSORZY
ASSECO
PGNiG
ENEA

Polska Spółka Gazownictwa
CMS

PGE
CEZ Polska
ENERGA

MATERIAŁY PROBLEMOWE - STRONY AUTORSKIE
dr Przemysław Zaleski


01.12.2015r. 11:37

Rosja ze swoją strategią opierania bogactwa kraju na surowcach energetycznych i broni najbardziej dotkliwie odczuwa problemy ze spadkiem cen ropy i gazu. Jej sytuację nie poprawiają sankcję gospodarcze, finansowe i technologiczne, poprzez które nie może w pełni korzystać ze swojego potencjału.
27.10.2015r. 13:36

W listopadzie 2013 r. na podstawie danych udostępnionych przez Gaz System został przedstawiony harmonogram uniezależniania się Polski od dostaw gazu tylko z kierunku wschodniego . W związku z zagrożeniami płynącymi z projektu NORD Stream II , każde działanie związane z budową infrastruktury gazowej jest kolejnym elementem do budowy niezależności gazowej regionu. Zdaniem ekspertów należy rozdzielić w budowie systemu budowy bezpieczeństwa energetycznego kraju i regionu te elementy, które są istotnym jego elementem i te, które ten system wzmacniają.
20.10.2015r. 13:55

Zarówno Polska jak i Unia Europejska uzależnione są od dostaw paliwa gazowego z Federacji Rosyjskiej. Import LNG, w wyniku wysokich cen w Azji, w ostatnich latach był nieopłacalny. W przypadku spadku cen LNG na rynkach światowych już wkrótce Polska może rozpocząć import błękitnego surowca z USA. Unia Europejska mając na uwadze dywersyfikację dostaw paliwa gazowego, rozpoczęła również prace nad projektem TANAP.
16.10.2015r. 13:16

Zaangażowanie w konflikt syryjski, to wyraźny sygnał, że sytuacja wewnętrzna w Rosji jest na tyle zła, iż prezydent Putin zdecydował się na zaangażowanie militarne. Celem nie jest tu pomoc Asadowi, ale raczej spowodowanie niepewności w zasobnych w ropę krajach ościennych.
06.10.2015r. 13:34

W ostatnich latach nastąpił znaczący wzrost zainteresowaniem jednością energetyczna w ramach UE, zarówno w Polsce jak i w pozostałych krajach UE uznaje się bezpieczeństwo energetyczne Europy jako coraz ważniejsze wyzwanie. Jednakże mimo upływu kolejnych lat i przyjęciu dokumentu dotyczącego Unii Europejskiej, widać także problem pogodzenia rozwoju gospodarek krajowych w imię i duchu jedności UE jako wspólnoty. Mając na uwadze również problemy z polityka imigracyjną, cześć krajów postanowiła wykorzystać sytuacje angażując się w kolejny niebezpieczny dla części krajów członkowskich projekt jakim jest kontynuacja rozwoju gazociągu północnego czyli projektu Nord Stream II.
16.06.2015r. 14:03

W połowie października 2014 r. KE przedstawiła listę priorytetowych projektów energetycznych, które mają otrzymać dofinansowanie unijne. Lista dotyczy 248 priorytetowych projektów energetycznych, w latach 2014-2020 z nowego funduszu infrastrukturalnego Connecting Europe Facility (CEF) na łączną kwotę 5,8 mld euro. Kluczem do otrzymania dofinansowania są dwa warunki. Po pierwsze - projekt musi być zrealizowany w warunkach komercyjnych, czyli w przetargach. Po drugie - musi wpisywać się w politykę integracji, tj. poprawę bezpieczeństwa dostaw, czy integrację z europejskim rynkiem energii.
("Nowa Energia" - nr 2-3/2015)
10.12.2014r. 14:46

Jeszcze niedawno Arktyka kojarzyła się z badaniami naukowymi, śnieżna krainą, ekologiczną świątynią, czas ten dobiegł końca. Według ostatnich badań, pokrywa lodu skurczyła się w 2013 r. do 7 % , a w 2020 może zupełnie zniknąć pokrywa lodowa.
("Nowa Energia" - nr 5-6/2014)
18.12.2012r. 13:49

Przede wszystkim chciałbym zacząć pogratulować Zarządowi PGNiG SA oraz Ministrowi Mikołajowi Budzanowskiemu sukcesu, ponieważ wielu cenionych ekspertów wątpiło w skuteczność działań prowadzonych w kierunku obniżenia ceny gazu.
(portal Defence24.pl)
08.10.2012r. 13:14

Jednym z obowiązków realizowanych przez Operatorów Systemów Dystrybucyjnych jest w ramach procesu opracowywania wniosku taryfowego planowanie wielkości dostawy energii elektrycznej liczonej w MWh. Podstawą do jej projektowania są modele prognostyczne, które w oparciu o dane historyczne skorelowane w dużym stopniu z analizą trendów przebiegających w gospodarce. Prognozy takiej dokonuje się dla każdej z grup taryfowych osobno i przedstawia Urzędowi Regulacji Energetyki w celu akceptacji.
(Współpraca: Waldemar Borowiak, Jakub Sadowski)
17.09.2012r. 13:51

Kilka dni temu większość poważnych gazet europejskich z zaskoczeniem napisała, że potężnemu Gazpromowi, rosyjskiemu potentatowi gazowemu, który nie przejmował się dotąd zaleceniami europejskich instytucji, grozi grzywna sięgająca nawet kilku miliardów dolarów. Śledztwo w sprawie monopolizowania tego rynku w Europie Środkowo-Wschodniej wszczęła Komisja Europejska. Jest to niewątpliwie przełom, aby go zrozumieć należy przedstawić tą sytuację nieco szerzej.
(portal Defence24.pl)

PARTNERZY
PGNiG TERMIKA
systemy informatyczne
Clyde Bergemann Polska
PAK SERWIS Sp. z o.o.
GAZ STORAGE POLANDp
GAZ-SYSTEM S.A.
Veolia
PKN Orlen SA
TGE
Savangard
Audax
Enotec
Gazterm
Tauron
DISE
BiznesAlert
Obserwatorium Rynku Paliw Alternatywnych ORPA.PL
Energy Market Observer
Innsoftcire
©2002-2021
Agencja Rynku Energii S.A.
mobilne cire
IT BCE