ENERGETYKA, RYNEK ENERGII - CIRE.pl - energetyka zaczyna dzień od CIRE
Właścicielem portalu jest ARE S.A.
ARE S.A.

SZUKAJ:PANEL LOGOWANIA

X
Portal CIRE.PL wykorzystuje mechanizm plików cookies. Jeśli nie chcesz, aby nasz serwer zapisywał na Twoim urządzeniu pliki cookies, zablokuj ich stosowanie w swojej przeglądarce. Szczegóły.


SPONSORZY
ASSECO
PGNiG
ENEA

Polska Spółka Gazownictwa
CMS

PGE
CEZ Polska
ENERGA

OPINIE - STRONY AUTORSKIE
prof. dr hab. inż. Konrad Świrski
Od wielu lat związany z energetyką, modernizacją i zmianami w tym sektorze, optymalizacją produkcji i przede wszystkim technologiami informatycznymi dla energetyki, gazownictwa i przemysłu. Profesor Nadzwyczajny Politechniki Warszawskiej - wydział Mechaniczny, Energetyki i Lotnictwa oraz kierownik Zakładu Maszyn i Urządzeń Energetycznych. Od 1995 roku także Prezes firmy Transition Technologies SA - informatyka, automatyka i badania rozwojowe. Ma na swoim koncie kilkadziesiąt wdrożeń prac badawczych w elektrowniach w Polsce , USA, Azji, szereg polskich i światowych patentów, nagrody naukowe, i komercyjne. Autor wielu artykułów oraz prac naukowych. Od 2011 roku prowadzi bloga eksperckiego.

24.04.2021r. 19:49

Podatki wszyscy płacą dokładnie i w wymaganym terminie. Raczej nie ma kogoś kto płaci przed (szczególnie jeśli płaci dużo) - wszyscy czekają do ostatniego dnia (bo najbardziej ekonomicznie dla rodziny). Raczej nie ma kogoś kto z kolei nie składa w ogóle zeznania podatkowego (i nie płaci), bo konsekwencje są bardzo negatywne (absolutnie nie do zaakceptowania jeśli chce się dalej mieszkać i żyć w danym kraju). Takie strategie są oczywiste dla nas wszystkich (szczególnie w kwietniu).
16.04.2021r. 06:00

W najnowszym podcaście #ekoŚwirski rozmawiałem z Remigiuszem Nowakowskim - Prezesem Zarządu Dolnośląskiego Instytutu Studiów Energetycznych (DISE). Pochyliliśmy się nad tematem gazu w polskiej energetyce - czy jest on najlepszym źródłem przejściowym na czas transformacji energetycznej? I jaka czeka go przyszłość w obliczu europejskiego Green Dealu?

18.01.2021r. 11:38

Każdy teraz widzi jak wygląda... zima. Aby przejść przez ulicę należy stawiać ostrożnie kroki na zlodowaconych chodnikach, a wokół hałdy zamarzniętego na kość śniegu. Siarczyste mrozy (chyba tak to trzeba nazwać, choć pamiętam czasy kiedy coś takiego nazywano typową pogodą) po raz pierwszy od wielu lat nawiedziły całą Polskę. I jeszcze po raz pierwszy niektóre warszawskie dzieci zobaczą śnieg w swoim mieście i będą się ślizgać na chodnikach - wszyscy wiemy jak można się rozpędzić i pojechać na jęzorach wyślizganego lodu - tam gdzie potem łamią sobie nogi starsi. A może to pierwszy znak, że ocieplenie klimatu zwalnia i wraca typowa zimowa pogoda?

21.12.2020r. 11:01

Czas jest najlepszym lekarzem, ale też i najlepszym weryfikatorem wszystkich prognoz i futurystycznych koncepcji. Gdzieś w 2012 pisałem na moim blogu "Śmierć energetycznej rewolucji" o problemach "chwilowych" zielonych technologii, wielkich kosztach i silnej pozycji klasycznej energetyki. Wtedy cały czas wielkie "zielone" prognozy wcale nie tak łatwo torowały sobie drogi do realizacji - przynajmniej w krótkiej perspektywie czasowej. Na szczęście (dla mnie) pisałem też na końcu: "Upłynie więc pewnie i dekada, a i ja będę mógł krzyknąć "Niech żyje energetyczna rewolucja" i korzystać z dobrodziejstwa fotowoltaicznych paneli na dachu mojego domu, które będą ładować stojący w garażu elektryczny, bezemisyjny samochód".
14.12.2020r. 08:56

To już chyba tradycja - jest grudzień i czas na "szokujące prognozy" ... jak zwykle tradycyjnie w grudniu Saxo Bank podaje swoje na kolejny rok. Tradycji musi stać się zadość - jak co roku poniżej moje specjalne "Szokujące prognozy dla energetyki w roku 2020", sprawdźmy też jak się "sprawdzały" moje prognozy na 2020 r.
02.12.2020r. 12:18

Patrząc na absurdalność sporów w historii, w których zwykle na plan pierwszy wysuwa się coś co nie jest tak naprawdę ich prawdziwą przyczyną, patrzymy obecnie na sytuację polskiej energetyki wobec polityki klimatycznej Unii Europejskiej. Niechybnie nasuwa się myśl (dla energetyków), że cały czas obecnie dyskutujemy o jakichś innych sprawach niż dla nas (energetyków) najważniejszych i że w negocjacjach i sporach, wetach i kontr-wetach, gubi się nasze (energetyczne) stanowisko.
30.11.2020r. 11:53

Małe, zdecentralizowane źródła przeciwko centralnym elektrowniom jądrowym będzie osią sporu koncepcyjnego rozwoju nowego polskiego systemu po 2030 i do 2050 roku.
12.11.2020r. 11:27

Bywają czasy kiedy robi się naprawdę gorąco - politycznie lub społecznie i wybuchają konflikty angażujące w walki "na wszystkich frontach". W mikrowydaniu mamy walkę na wszystkich frontach także dziś i na naszym lokalnym podwórku. Na tym tle energetyka (a szczególnie jej część węglowa) schodzi pozornie na dalszy plan i ostatnio nie przebija się do mass-mediowych newsów. Ale jednocześnie jesteśmy w samym centralnym punkcie negocjacji nowej "umowy społecznej" z sektorem górnictwa kamiennego.
06.10.2020r. 10:09

Zmiana polskiej polityki energetycznej staje się faktem, co chwila powtarzana jest też zupełnie nowa strategia koncernów energetycznych. Jednak wszystkie te zapowiedzi koncernów energetycznych bynajmniej nie są entuzjastycznie chwalone, ale wręcz krytykowane z "zielonej strony" jako niewystarczające, mało ambitne, słabe i powolne.
29.09.2020r. 09:12

Na paskach wiadomości Białoruś gości nieprzerwanie od kilkudziesięciu dni. Biało-czerwono-białe flagi, demonstracje, brutalne pacyfikacje i zdjęcia kobiet wrzucanych do OMON-owych samochodów pokazywane są na całym świecie. Rządy Łukaszenki wchodzą w swoje ostatnie stadium, które jest jakże podobne do innych zdarzeń z historii. Jednak gospodarczo Białoruś jest totalnie zależna od Rosji, a energetycznie właściwie w 100 procentach.

PARTNERZY
PGNiG TERMIKA
systemy informatyczne
Clyde Bergemann Polska
PAK SERWIS Sp. z o.o.
GAZ STORAGE POLAND
GAZ-SYSTEM S.A.
Veolia
PKN Orlen SA
TGE
Savangard
Audax
Enotec
Gazterm
Tauron
DISE
BiznesAlert
Obserwatorium Rynku Paliw Alternatywnych ORPA.PL
Energy Market Observer
Innsoft
Instytut PEcire
©2002-2021
Agencja Rynku Energii S.A.
mobilne cire
IT BCE