ENERGETYKA, RYNEK ENERGII - CIRE.pl - energetyka zaczyna dzień od CIRE
Właścicielem portalu jest ARE S.A.
ARE S.A.

SZUKAJ:PANEL LOGOWANIA

X
Portal CIRE.PL wykorzystuje mechanizm plików cookies. Jeśli nie chcesz, aby nasz serwer zapisywał na Twoim urządzeniu pliki cookies, zablokuj ich stosowanie w swojej przeglądarce. Szczegóły.


SPONSORZY
ASSECO
PGNiG
ENEA

Polska Spółka Gazownictwa
CMS

PGE
CEZ Polska
ENERGANAJCZĘŚCIEJ OGLĄDANE


Elektrownia Wodna Lubachów pracująca w układzie Wirtualnej Elektrowni
18.12.2019r. 21:29

W należącej do Taurona Ekoenergii elektrowni wodnej Lubachów zainstalowane są trzy turbozespoły o łącznej mocy 1,23 MW i magazyn energii o pojemności 0,5 MWh. Elektrownia znajduje się obok zapory znajdującej się przy zbiorniku na rzece Bystrzycy w woj. dolnośląskim. EW Lubachów dostosowana została do pracy w układzie Wirtualnej Elektrowni stanowiącej unikalne w skali kraju rozwiązanie umożliwiające zarządzanie w czasie rzeczywistym pracą wielu źródeł różnego rodzaju, tak, aby mogły się wzajemnie rezerwować, a w konsekwencji produkować energię w sposób optymalny.
Elektrownia Wodna Lubachów pracująca w układzie Wirtualnej Elektrowni - (1200x900)

Bezpośrednia regulacja mocy wykonywana jest za pośrednictwem aparatów kierowniczych turbin Francisa. Parametrem, który ma wpływ na moc czynną generowaną przez turbozespół jest ilość przepływającej wody, co regulowane jest za pomocą łopat aparatu kierowniczego. W przypadku normalnej pracy rurociąg doprowadzający wodę do elektrowni jest przez cały czas nawodniony i pod ciśnieniem - woda dopływa do zasów dolotowych. Po komendzie uruchomienia turbozespołu, zasuwa w trybie automatycznym otwiera się, napełnia się spirala turbiny, otwierany jest aparat kierowniczy i następuje proces uruchomienia turbozespołu. Algorytm uruchomienia turbozespołu obejmuje następującą sekwencję czynności: doprowadzenie maszyny do prędkości znamionowej – prędkość synchroniczna 750 obr./min, wzbudzenie maszyny, czyli podanie napięcia na wirnik generatora, co skutkuje pojawieniem się napięcia na zaciskach generatora, zsynchronizowanie generatora z siecią energetyczną oraz zamknięcie wyłącznika mocy i obciążanie maszyny stanowiące rozpoczęcie jej pracy na sieć elektroenergtyczną. W maszynie pierwszej i trzeciej synchronizacja wykonywane przez automatyczną kolumnę synchronizacyjną, która automatycznie doregulowuje napięcie maszyny i prędkość obrotową.

Ustawiona moc osiągnięta zostaje w ciągu kilkunastu sekund. W sytuacji gdy mają pracować wszystkie trzy turbozespoły, najpierw ręcznie uruchamiany jest drugi – niezmodernizowany, a następnie w trybie automatycznym pierwszy i trzeci.
Powiadom znajomego Dodaj nowy Komentarze ( 0 )

DODAJ KOMENTARZ
Redakcja portalu CIRE informuje, że publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu CIRE. Redakcja portalu CIRE nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Przesłanie komentarza oznacza akceptację Regulaminu umieszczania komentarzy do informacji i materiałów publikowanych w portalu CIRE.PL
Ewentualne opóźnienie w pojawianiu się wpisanych komentarzy wynika z technicznych uwarunkowań funkcjonowania portalu. szczegóły...

Podpis:


Poinformuj mnie o nowych komentarzach w tym temacie
cire
©2002-2021
Agencja Rynku Energii S.A.
mobilne cire
IT BCE