ENERGETYKA, RYNEK ENERGII - CIRE.pl - energetyka zaczyna dzień od CIRE
Właścicielem portalu jest ARE S.A.
ARE S.A.

SZUKAJ:PANEL LOGOWANIA

X
Portal CIRE.PL wykorzystuje mechanizm plików cookies. Jeśli nie chcesz, aby nasz serwer zapisywał na Twoim urządzeniu pliki cookies, zablokuj ich stosowanie w swojej przeglądarce. Szczegóły.


SPONSORZY
ASSECO
PGNiG
ENEA

Polska Spółka Gazownictwa
CMS

PGE
CEZ Polska
ENERGANAJCZĘŚCIEJ OGLĄDANE


Elektrownia Wodna Lubachów pracująca w układzie Wirtualnej Elektrowni
18.12.2019r. 21:29

W należącej do Taurona Ekoenergii elektrowni wodnej Lubachów zainstalowane są trzy turbozespoły o łącznej mocy 1,23 MW i magazyn energii o pojemności 0,5 MWh. Elektrownia znajduje się obok zapory znajdującej się przy zbiorniku na rzece Bystrzycy w woj. dolnośląskim. EW Lubachów dostosowana została do pracy w układzie Wirtualnej Elektrowni stanowiącej unikalne w skali kraju rozwiązanie umożliwiające zarządzanie w czasie rzeczywistym pracą wielu źródeł różnego rodzaju, tak, aby mogły się wzajemnie rezerwować, a w konsekwencji produkować energię w sposób optymalny.
« poprzednie 17/17 następne »
Elektrownia Wodna Lubachów pracująca w układzie Wirtualnej Elektrowni - (980x512)

Wirtualna elektrownia

Wirtualna elektrownia stanowi rozwiązanie umożliwiające zarządzanie w czasie rzeczywistym pracą wielu źródeł różnego rodzaju, tak, aby mogły się wzajemnie rezerwować, a w konsekwencji produkować energię w sposób optymalny. Zarządzanie to odbywać się będzie poprzez optymalne sterowanie wytwarzaniem i poborem energii czynnej we wszystkich rzeczywistych obiektach energetycznych przyłączonych do elektrowni wirtualnej, bez względu na ich geograficzną lokalizację i miejsce przyłączenia do sieci.

Opracowane przez Tauron rozwiązanie eksploatowane jest produkcyjnie od pół roku. Jest to rozwiązanie unikalne w skali kraju. Celem projektu jest wypracowanie rozwiązania technologicznego i biznesowego, które podniesienie efektywność ekonomiczną eksploatacji źródeł OZE i magazynowania energii. Projekt stanowi funkcjonujący system połączony z przestrzenią badawczą. Przestrzeń testowa systemu to wynajęta przez Tauron od Centrum Transferu Technologii Energetycznych w Świdnicy instalacja fotowoltaiczna o mocy 130 kW, magazyn energii 30 kWh oraz DSM dający możliwość regulacji zapotrzebowaniem na energię przez dwa budynki (możliwość regulacji 15 kW mocy w postaci czterech pomp ciepła, klimatyzacji i systemu wentylacji . Drugi obiekt to EW Lubachów, a trzeci - instalacja prosumencka o mocy 8 kW w Jeleniej Górze. W przyszłym roku do systemu ma być włączona farma wiatrowa Lipniki o mocy 30 MW i przepływowa elektrownia wodna Wrocław 1 o mocy 4,8 MW.

System stanowi platformę integracyjną, która może obsługiwać źródła wytwórcze należące do Taurona, ale również należące do innych inwestorów. Zasoby wytwórcze podzielone zostały na dwie kategorie: generację zdeterminowaną (źródła fotowoltaiczne, wiatrowe, elektrownie wodne przepływowe) oraz zdolności regulacyjne, czyli wszystkie źródła posiadające zdolność zmiany charakterystyki swojej pracy (magazyny energii, elementy DSM, elektrownie wodne zbiornikowe, turbiny gazowe) – te elementy budują zdolności regulacyjne systemu. Należy mieć świadomość, że nie ma jednego modelu biznesowego określającego, co zrobić z energią zarządzaną przez system. Z tego powodu jest on otwarty na inkorporację wielu modeli biznesowych. W chwili obecnej opracowane są modele związane z bilansowaniem technicznym oraz modele związane z udziałem populacji określonych źródeł wytwórczych w RDN i rynku bilansującym. System jest stanie wykorzystywać zdolności regulacyjne w dwóch obszarach – skompensowanie błędu prognostycznego poprzez agregację OZE do jednego stabilnego wolumenu i oferowanie go jako energii zielonej oraz modelowanie usług regulacyjnych z wykorzystaniem zasobników energii w pojazdach elektrycznych, DSR i DSM.

System umożliwia bilansowanie OZE, czyli kompensowanie błędu prognozy, świadczenie usługi regulacyjnej na rzecz jednostki grafikowej uczestnika rynku, bądź operatora sieci, zarządzanie strukturą poboru, optymalizację zdolności wytwórczych obejmujących generację zdeterminowaną, obsługę klastrów energii – bilansowanie techniczne, optymalizację zaopatrzenia w energię i profilowanie klastra. System ma również zdolność zarządzania charakterystyką poboru odbiorników sterowalnych.

Dodatkowy pakiet usług przewidziany jest dla Operatora Systemu Dystrybucyjnego, w tym przypadku można mówić o sterowaniu pracą źródeł wytwórczych, magazynów energii oraz odbiorników sterowalnych np. budynków wyposażonych w systemy BEMS (Building Energy Management System) w celu optymalizacji rozpływów mocy, poprawy parametrów zasilania i jakości energii elektrycznej w rzeczywistej sieci elektroenergetycznej, do której przyłączone są urządzenia zintegrowane z systemem Wirtualnej Elektrowni, a nawet możliwość pracy poszczególnych źródeł na system wydzielony. W tym przypadku poza sterowaniem produkcją mocy i energii czynnej przewidywana jest również możliwość zarządzania mocą bierną i poziomem napięć.

System wyposażony jest w zestaw algorytmów metod prognostycznych. Do jego zwalidowania potrzebna jest współpraca z rzeczywistym obiektem. Kolejnym etapem rozwoju systemu będzie zarządzanie energią generowaną przez farmę.

Architektura systemu stanowi układ rozproszony. System centralny to hostowanie usługi biznesowej, modelowanie biznesu i decyzja odnośnie przyjęcia lub nie realizacji dane usługi biznesowej. Fizyczna realizacja usług jest domeną urządzenia znajdującego się w obiektach. Otrzymuje ono cel biznesowy od systemu centralnego i w ramach powierzonej infrastruktury jest w stanie ten cel biznesowy zrealizować.

Zakończenie prac projektowych i testów eksploatacyjnych planowane jest na grudzień 2020 r., a start komercjalizacji opracowanych modeli (katalogu usług biznesowych) przewidziany jest na styczeń 2021. W przyszłym roku realizowana będzie faza PoC (prouv of concept) polegająca na pilotażowym świadczeniu komercyjnych kilku wybranych usług z katalogu usług biznesowych).
Powiadom znajomego Dodaj nowy Komentarze ( 0 )

DODAJ KOMENTARZ
Redakcja portalu CIRE informuje, że publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu CIRE. Redakcja portalu CIRE nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Przesłanie komentarza oznacza akceptację Regulaminu umieszczania komentarzy do informacji i materiałów publikowanych w portalu CIRE.PL
Ewentualne opóźnienie w pojawianiu się wpisanych komentarzy wynika z technicznych uwarunkowań funkcjonowania portalu. szczegóły...

Podpis:


Poinformuj mnie o nowych komentarzach w tym temacie
cire
©2002-2021
Agencja Rynku Energii S.A.
mobilne cire
IT BCE