ENERGETYKA, RYNEK ENERGII - CIRE.pl - energetyka zaczyna dzień od CIRE
Właścicielem portalu jest ARE S.A.
ARE S.A.

SZUKAJ:PANEL LOGOWANIA

X
Portal CIRE.PL wykorzystuje mechanizm plików cookies. Jeśli nie chcesz, aby nasz serwer zapisywał na Twoim urządzeniu pliki cookies, zablokuj ich stosowanie w swojej przeglądarce. Szczegóły.


SPONSORZY
ASSECO
PGNiG
ENEA

Polska Spółka Gazownictwa
CMS

PGE
CEZ Polska
ENERGA

SERWIS INFORMACYJNY CIRE 24

WUG: wkrótce zamówienia ekspertyz po wypadku w Mysłowicach-Wesołej
13.10.2014r. 21:25

W drugiej połowie tygodnia eksperci komisji Wyższego Urzędu Górniczego wyjaśniającej przyczyny wypadku w kopalni Mysłowice-Wesoła mają przekazać swe wnioski nt. potrzebnych ekspertyz. Dotąd przeprowadzono już część przesłuchań i zabezpieczono materiały.

W poniedziałek wieczorem mija tydzień od katastrofy w mysłowickiej kopalni. Na poziomie 665 m doszło prawdopodobnie do zapalenia bądź wybuchu metanu. W strefie zagrożenia znajdowało się wówczas 37 górników. 36 wyjechało na powierzchnię, 31 trafiło pierwotnie do szpitali. Jednego z górników, 42-letniego kombajnisty, dotąd nie odnaleziono.

W poniedziałek zmarł 26-letni górnik, który po wypadku w krytycznym stanie przebywał w siemianowickim Centrum Leczenia Oparzeń.

W ub. tygodniu prezes WUG powołał 20-osobową komisję ekspertów do wyjaśnienia przyczyn wypadku. Komisja będzie wypracowywała wnioski i opinie, na podstawie których m.in. wydane zostaną ew. sankcje dla osób, którym przypisana zostanie odpowiedzialność za zdarzenie. W postępowanie po wypadku zaangażowani są przedstawiciele Urzędu, również jego kierownictwo. Jednak to eksperci sformułują w najbliższym czasie zalecenia dotyczące m.in. potrzebnych analiz i ekspertyz.

"Czekamy na ich opinię, by nie kierować wszystkich zabezpieczonych materiałów do badań. Niezależnie od tego prowadzone są przesłuchania - w pierwszej kolejności poszkodowanych, w przypadku których było to możliwe" - poinformowała w poniedziałek PAP rzeczniczka WUG Jolanta Talarczyk.

Na razie nie wiadomo, ile osób będzie jeszcze przesłuchiwanych. Dotąd nie przesłuchiwano osób z dozoru kopalni. Część z nich została poszkodowana w wypadku; w ich przypadku potrzebna jest m.in. zgoda lekarzy. Osoby z kierownictwa zakładu są natomiast wśród prowadzących akcję ratowniczą.
Specjaliści Urzędu nie mają jeszcze pełnych wniosków m.in. co do przebiegu wypadku z 6 października. Są praktycznie pewni, że nastąpił zapłon metanu; przypuszczają, że mogło dojść również do jego wybuchu. Wybuch mógł nastąpić nie bezpośrednio w rejonie frontu ściany wydobywczej, gdzie przebywali poszkodowani, lecz w tzw. zrobach, czyli luźniej wypełnionych przestrzeniach po eksploatacji górniczej.

Rzeczniczka WUG przypomniała, że zroby w przypadku tej ściany nie były jeszcze obszerne. Sama ściana pracowała od 18 lipca br., jednak przy dużym zagrożeniu metanowym. Wybuch w zrobach mógłby poskutkować falą gorącego powietrza, jakie oparzyło i poraniło górników. Potem w zagrożonym rejonie nastąpił już pożar.

Do przedstawicieli nadzoru górniczego do poniedziałku spłynęło czternaście różnych anonimowych doniesień o nieprawidłowościach, które miały poprzedzić poniedziałkowy wypadek. Powtarzające się wątki dotyczą: podziemnego pożaru, zagrożenia metanowego oraz czasu pracy. Przedstawiciele Urzędu będą sprawdzali te sygnały.

Niezależne od postępowania komisji WUG śledztwo ws. wypadku prowadzi Prokuratura Okręgowa w Katowicach. Prokuratorzy w pierwszej kolejności przystąpili do przesłuchań świadków. Śledczy zabezpieczyli też cyfrowe kopie danych z kopalnianych urządzeń pomiarowo-rejestrujących i z rejestratorów rozmów.

Dodaj nowy Komentarze ( 0 )

DODAJ KOMENTARZ
Redakcja portalu CIRE informuje, że publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu CIRE. Redakcja portalu CIRE nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Przesłanie komentarza oznacza akceptację Regulaminu umieszczania komentarzy do informacji i materiałów publikowanych w portalu CIRE.PL
Ewentualne opóźnienie w pojawianiu się wpisanych komentarzy wynika z technicznych uwarunkowań funkcjonowania portalu. szczegóły...

Podpis:


Poinformuj mnie o nowych komentarzach w tym temacie


PARTNERZY
PGNiG TERMIKA
systemy informatyczne
Clyde Bergemann Polska
PAK SERWIS Sp. z o.o.
ALMiG
GAZ STORAGE POLAND
GAZ-SYSTEM S.A.
Veolia
PKN Orlen SA
TGE
Savangard
Tauron
DISE
BiznesAlert
Obserwatorium Rynku Paliw Alternatywnych ORPA.PL
Energy Market Observer
Gazterm
Innsoftcire
©2002-2020
mobilne cire
IT BCE