ENERGETYKA, RYNEK ENERGII - CIRE.pl - energetyka zaczyna dzień od CIRE
Właścicielem portalu jest ARE S.A.
ARE S.A.

SZUKAJ:PANEL LOGOWANIA

X
Portal CIRE.PL wykorzystuje mechanizm plików cookies. Jeśli nie chcesz, aby nasz serwer zapisywał na Twoim urządzeniu pliki cookies, zablokuj ich stosowanie w swojej przeglądarce. Szczegóły.


SPONSORZY
ASSECO
PGNiG
ENEA

Polska Spółka Gazownictwa
CMS

PGE
CEZ Polska
ENERGA

SERWIS INFORMACYJNY CIRE 24

MAE: wydobycie ropy z łupków w USA nadal opłacalne
14.10.2014r. 09:59

Jak poinformował BiznesAlert.pl, zdecydowana większość ropy łupkowej w Stanach Zjednoczonych jest produkowana po kosztach znacznie poniżej obecnej niskiej ceny ropy.

Czy oznacza to, że producenci tej ropy w USA nie poniosą strat z powodu malejących cen surowca na rynkach? Co więcej – czy wyprą z niego innych producentów? Cena ropy Brent wynosi około 88 dol.za baryłkę, czyli spadła o ponad 23 proc. w stosunku do ub. roku, gdy sięgała w szczycie powyżej 115 dol. Pojawiły się wiec opinie, że niektóre projekty ropy łupkowej staną się nieopłacalne ekonomicznie. Jednak wczoraj w wywiadzie dla agencji Reuters Maria van der Hoeven, dyrektor wykonawczy Międzynarodowej Agencji Energii powiedziała, że tylko bardzo niewielka część produkcji ropy łupkowej może być nieopłacalna na skutek spadku cen tego surowca.

Podobnie Arabia Saudyjska ocenia, że niskie ceny ropy naftowej, są dogodne dla Rijadu, gdyż w dłuższym czasie niewątpliwie spowodują osłabienie ekspansji konkurencyjnych producentów. Jednak niektóre kraje OPEC domagają się pilnego cięcia wydobycia ropy, aby doprowadzić do powrotu cen powyżej 100 dol. za baryłkę; Jest to konieczne dla zrównoważenia ich budżetów.
Van der Hoeven powiedziała, że spadek cen ropy zapewni znaczny impuls gospodarczy dla krajów, które są w dużym stopniu uzależnione od importu ropy.

Jednak dodała, że ​​może bardzo utrudnić sytuację niektórych eksporterów. „To jest korzyść dla gospodarki światowej, ale to może mieć pewne konsekwencje dla tych producentów, którzy opierają założenia budżetowe na cenie ropy powyżej 100 dol. za baryłkę. Miesięczny raport IEA o stanie światowego rynku ropy ukaże się dziś - czytamy w BiznesAlert.pl.

Dodaj nowy Komentarze ( 0 )

DODAJ KOMENTARZ
Redakcja portalu CIRE informuje, że publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu CIRE. Redakcja portalu CIRE nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Przesłanie komentarza oznacza akceptację Regulaminu umieszczania komentarzy do informacji i materiałów publikowanych w portalu CIRE.PL
Ewentualne opóźnienie w pojawianiu się wpisanych komentarzy wynika z technicznych uwarunkowań funkcjonowania portalu. szczegóły...

Podpis:


Poinformuj mnie o nowych komentarzach w tym temacie


PARTNERZY
PGNiG TERMIKA
systemy informatyczne
Clyde Bergemann Polska
PAK SERWIS Sp. z o.o.
ALMiG
GAZ STORAGE POLAND
GAZ-SYSTEM S.A.
Veolia
PKN Orlen SA
TGE
Savangard
Tauron
DISE
BiznesAlert
Obserwatorium Rynku Paliw Alternatywnych ORPA.PL
Energy Market Observer
Gazterm
Innsoftcire
©2002-2020
mobilne cire
IT BCE