ENERGETYKA, RYNEK ENERGII - CIRE.pl - energetyka zaczyna dzień od CIRE
Właścicielem portalu jest ARE S.A.
ARE S.A.

SZUKAJ:PANEL LOGOWANIA

X
Portal CIRE.PL wykorzystuje mechanizm plików cookies. Jeśli nie chcesz, aby nasz serwer zapisywał na Twoim urządzeniu pliki cookies, zablokuj ich stosowanie w swojej przeglądarce. Szczegóły.


SPONSORZY
ASSECO
PGNiG
ENEA

Polska Spółka Gazownictwa
CMS

PGE
CEZ Polska
ENERGA

SERWIS INFORMACYJNY CIRE 24

Schetyna liczy na kompromis ws. pakietu klimatycznego
14.10.2014r. 11:19

Szef MSZ Grzegorz Schetyna liczy na osiągnięcie kompromisu podczas szczytu UE ws. pakietu klimatycznego. Na półtora tygodnia przed szczytem wyraził przekonanie, że negocjacje zakończą się pozytywnie, bez konieczności używania przez Polskę weta.

Schetyna potwierdził we wtorek w radiowej Trójce, że Polsce zależy na kompromisie w sprawie pakietu klimatycznego.

23-24 października w Brukseli przywódcy państw UE mają uzgodnić nowy cel redukcji emisji CO2 w Unii Europejskiej po 2020 r. Obowiązujący do 2020 r. pakiet energetyczno-klimatyczny zakłada 20-proc. redukcję emisji CO2 i 20-proc. udział energii odnawialnej. KE proponuje do 2030 r. redukcję emisji gazów cieplarnianych do 40-proc. i udział energii odnawialnej na poziomie 27 proc.

Schetyna pytany, jak daleko Polska może posunąć się w kompromisie powiedział, że ważne będą liczby.

"Będziemy liczyć, mamy te liczby na stole" - mówił. Zaznaczył, że z jednej strony Polska musi wypracować jak najwięcej rozwiązań, aby ustalenia szczytu nie dotykały bezpośrednio naszej energetyki. "A z drugiej strony musimy zachować odpowiedzialną pozycję Polski. Polska ma pozycję w UE i nie może występować przeciwko całej reszcie krajów" - dodał.

"Te negocjacje ciągle trwają, dziś zbyt wcześnie powiedzieć o konkretach, a też nie można ujawniać swojej taktyki negocjacyjnej, bo ona musi być bardzo subtelna" - dodał.
Pytany, czy mówienie o wecie było dobrą strategią, odparł: "Wszystko jest dobrą strategią, co przynosi dobry skutek. Jeżeli w piątek (24 października) po południu będziemy mogli powiedzieć: udało nam się, energia w Polsce nie będzie droższa, zatrzymaliśmy to przyspieszenie, które proponowały niektóre kraje, to będzie sukces i to znaczy, że polityka premier Ewy Kopacz i cała koncepcja tej rozgrywki była skuteczna. Jestem dobrej myśli w tej sprawie".

Dopytywany, czy Polska porzuca myśl o wecie, odparł: "Nie. Weto jest na końcu, jest czymś absolutnie ostatecznym i zawsze trzeba je mieć, żeby można było go użyć. Ale ja ciągle liczę i jestem przekonany, że ta taktyka i prowadzenie tych negocjacji zakończą się pozytywnie - bez konieczności używania weta".

Szef MSZ, który w ciągu ostatnich dwóch tygodni złożył wizyty w Paryżu, Berlinie i Pradze powiedział też, że "chciałby i nie wyklucza sytuacji", w której Polska podczas posiedzenia Rady Europejskiej będzie mówić "jednym głosem i z Niemcami, i z tymi krajami, które mają wyobraźnię i wiedzą, że nie można przyspieszać tempa odejścia od porozumienia (klimatycznego) z 2008 roku".

Według niego między Polską a Niemcami jest w tej sprawie "zanikająca" różnica zdań.

Podkreślił, że podczas wszystkich swoich rozmów w europejskich stolicach mowa była o kwestiach klimatycznych. "Na poziomie ministrów nie można zrobić nic więcej" - zaznaczył. "Dzisiaj już wszystko w rękach (pełnomocnika rządu do spraw polityki klimatycznej) Marcina Korolca i przede wszystkim premier Ewy Kopacz. "Ona - mając te wszystkie ustalenia na stole - musi postawić +kropkę nad i+ w Brukseli. Jestem dobrej myśli" - dodał.

Dodaj nowy Komentarze ( 4 )

WIĘCEJ NA TEN TEMAT W SERWISACH TEMATYCZNYCH

KOMENTARZE ( 4 )


Autor: Energetyk 50 14.10.2014r. 11:50
Kompromis oznacza ustępstwa w obszarze ilości lub czasu. Namawiam do twardej postawy w negocjacjach.
ODPOWIEDZ ZGŁOŚ DO MODERACJI

Autor: szach 14.10.2014r. 15:20
czyli PO zgoda na drogie ceny CO2 i prądu dla przemysłu
ODPOWIEDZ ZGŁOŚ DO MODERACJI

Autor: Kazik 15.10.2014r. 10:07
Czas zrozumiec, ze Europa nie przestanie redukowac emisji, a 5 letni opor Polski w tej sprawie przyczynil sie do... pełna treść komentarza
ODPOWIEDZ ZGŁOŚ DO MODERACJI

Autor: obs2 16.10.2014r. 08:43
Nie Polska jest hamulcowym. Poziom redukcji proponowany przez UE jest do osiągniecia. Polskie społeczeństwo jest w... pełna treść komentarza
ODPOWIEDZ ZGŁOŚ DO MODERACJI
Dodaj nowy Komentarze ( 4 )

DODAJ KOMENTARZ
Redakcja portalu CIRE informuje, że publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu CIRE. Redakcja portalu CIRE nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Przesłanie komentarza oznacza akceptację Regulaminu umieszczania komentarzy do informacji i materiałów publikowanych w portalu CIRE.PL
Ewentualne opóźnienie w pojawianiu się wpisanych komentarzy wynika z technicznych uwarunkowań funkcjonowania portalu. szczegóły...

Podpis:


Poinformuj mnie o nowych komentarzach w tym temacie


PARTNERZY
PGNiG TERMIKA
systemy informatyczne
Clyde Bergemann Polska
PAK SERWIS Sp. z o.o.
ALMiG
GAZ STORAGE POLAND
GAZ-SYSTEM S.A.
Veolia
PKN Orlen SA
TGE
Savangard
Tauron
DISE
BiznesAlert
Obserwatorium Rynku Paliw Alternatywnych ORPA.PL
Energy Market Observer
Gazterm
Innsoftcire
©2002-2020
mobilne cire
IT BCE