ENERGETYKA, RYNEK ENERGII - CIRE.pl - energetyka zaczyna dzień od CIRE
Właścicielem portalu jest ARE S.A.
ARE S.A.

SZUKAJ:PANEL LOGOWANIA

X
Portal CIRE.PL wykorzystuje mechanizm plików cookies. Jeśli nie chcesz, aby nasz serwer zapisywał na Twoim urządzeniu pliki cookies, zablokuj ich stosowanie w swojej przeglądarce. Szczegóły.


SPONSORZY
ASSECO
PGNiG
ENEA

Polska Spółka Gazownictwa
GAZOPROJEKT
CMS

PGE
CEZ Polska
ENERGA

SERWIS INFORMACYJNY CIRE 24

Na poszukiwania gazu w łupkach poszło 2,5 mld zł
22.10.2014r. 06:04

Od 2010 roku poszukiwania gazu w złożach łupkowych pochłonęły już około 2,5 mld zł, pisze "Parkiet" powołując się na wypowiedź Kamlesha Parmara, prezesa spółki 3Legs Resources oraz Organizacji Polskiego Przemysłu Poszukiwawczo-Wydobywczego.

Jak relacjonuje dziennik, podczas wczorajszej konferencji „Polski Gaz Ziemny 2020" Kamlesh Parmar stwierdził, że w latach 2010-14 łączna wartość wydatków inwestycyjnych poczynionych na poszukiwania ropy i gazu z łupków w Polsce wyniosła około 2,5 mld zł. Jak dodał szef 3Legs Resources i OPPPW, tylko w tym roku poszło na ten cel 0,5 mld zł.

Kamlesh Parmar mówił również o kosztach wykonania pojedynczych odwiertów za gazem łupkowym w Polsce. Według niego odwiert pionowy to wydatki na poziomie około 35,5 mln zł, a wykonanie odwiertu poziomego wraz z zabiegiem szczelinowania to koszt minimum 60 mln zł.
Jak wyliczał Parmar, do tych kosztów dochodzą jeszcze idące w dziesiątki tysięcy zł wydatki na wykonanie badań sejsmicznych lub zakupu i interpretację archiwalnych danych geologicznych. Nie małe koszty stanowią też opłaty koncesyjne i za użytkowanie górnicze. Te ostanie na przestrzeni ostatnich czterech lata wzrosły czterokrotnie - podkreśla Parmar.

W 2014 roku firmy zrzeszone w OPPPW wykonały 13 odwiertów badawczych, z czego trzy to odwierty horyzontalne. W porównaniu z rokiem ubiegłym, tempo prac nieznacznie spadło. Od ostatniej konferencji OPPPW w listopadzie 2013 roku, przeprowadzono w Polsce siedem zabiegów szczelinowania, z czego jedynie trzy w roku bieżącym, podczas gdy to właśnie tego typu zabiegi wykonywane w otworach kierunkowych dostarczają najwięcej miarodajnych informacji o potencjale wydobywczym złoża. Jako jeden z głównych powodów tak niskiej liczby szczelinowań, firmy wskazują przedłużające się procedury administracyjne na etapie uzyskiwania pozwoleń na przeprowadzenie zabiegu. W ekstremalnych przypadkach oczekiwanie na decyzję środowiskową wynosi 500, a nawet ponad 1000 dni.

Liczba odwiertów za gazem z łupków w latach 2010-2014
2010 2011 2012 2013 2014
3 10 w tym 2 poziome 24 w tym 3 poziome 14 w tym 3 poziome 13 w tym 3 poziome
Zabiegi stymulacji złóż w otworach badawczych na polskich złożach niekonwencjonalnych w latach 2010-2014
Liczba odwiertów, w których wykonano jakikolwiek zabieg stymulacji28
Łączna liczba zabiegów stymulacji39
Szczelinowanie hydrauliczne(w otworach pionowych)15
(w otworach kierunkowych)10
DFIT (mikroszczelinowanie)14Źródło: OPPPW

Kamlesh Parmar kieruje spółką 3Legs Resources, która po kilku latach poszukiwań gazu w złożach łupkowych na terenie Polski, ze względu na niezadowalające wyniki tych działań, zdecydowała się wycofać z naszego kraju. Wcześniej na taki krok zdecydowały się między innymi m.in. Eni, ExxonMobil, Marathon Oil, Talisman Energy.

Dodaj nowy Komentarze ( 5 )

WIĘCEJ NA TEN TEMAT W SERWISACH TEMATYCZNYCH

KOMENTARZE ( 5 )


Autor: III 22.10.2014r. 06:47
I co i nic.
ODPOWIEDZ ZGŁOŚ DO MODERACJI
Rozwiń (Pełna treść komentarza)
Autor: znawca 22.10.2014r. 07:57
2,5 mld w błoto...dosłownie!
Odpowiedzi: 2 | Najnowsza odpowiedź: 22-10-2014r. 12:00 ODPOWIEDZ ZGŁOŚ DO MODERACJI

Autor: Marian 22.10.2014r. 22:34
Czyli dużo za dużo. Zachodnie firmy już się zwinęły. A PGNIG oraz Orlen zmuszane politycznie nadal trwonią bezcenne... pełna treść komentarza
ODPOWIEDZ ZGŁOŚ DO MODERACJI
Dodaj nowy Komentarze ( 5 )

DODAJ KOMENTARZ
Redakcja portalu CIRE informuje, że publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu CIRE. Redakcja portalu CIRE nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Przesłanie komentarza oznacza akceptację Regulaminu umieszczania komentarzy do informacji i materiałów publikowanych w portalu CIRE.PL
Ewentualne opóźnienie w pojawianiu się wpisanych komentarzy wynika z technicznych uwarunkowań funkcjonowania portalu. szczegóły...

Podpis:


Poinformuj mnie o nowych komentarzach w tym temacie


PARTNERZY
PGNiG TERMIKA
systemy informatyczne
Clyde Bergemann Polska
PAK SERWIS Sp. z o.o.
ALMiG
Elektrix
GAZ STORAGE POLAND
GAZ-SYSTEM S.A.
Veolia
PKN Orlen SA
TGE
Tauron
DISE
BiznesAlert
Obserwatorium Rynku Paliw Alternatywnych ORPA.PL
Energy Market Observer
Innsoftcire
©2002-2019
mobilne cire
IT BCE