ENERGETYKA, RYNEK ENERGII - CIRE.pl - energetyka zaczyna dzień od CIRE
Właścicielem portalu jest ARE S.A.
ARE S.A.

SZUKAJ:PANEL LOGOWANIA

X
Portal CIRE.PL wykorzystuje mechanizm plików cookies. Jeśli nie chcesz, aby nasz serwer zapisywał na Twoim urządzeniu pliki cookies, zablokuj ich stosowanie w swojej przeglądarce. Szczegóły.


SPONSORZY
ASSECO
PGNiG
ENEA

Polska Spółka Gazownictwa
GAZOPROJEKT
CMS

PGE
CEZ Polska
ENERGA

SERWIS INFORMACYJNY CIRE 24

Tyszkiewicz o szczycie UE: ogromny sukces premier Ewy Kopacz
24.10.2014r. 14:27

Polskie argumenty znalazły zrozumienie, to ogromny sukces rządu i osobisty premier Ewy Kopacz - tak czwartkowe ustalenia szczytu UE dot. ram polityki klimatycznej do 2030 r. ocenia szef sejmowej komisji spraw zagranicznych Robert Tyszkiewicz (PO).

"To jest ogromny sukces rządu i pani premier osobiście. Realne było, że zostaniemy dociążeni ponad miarę i możliwości, tymczasem zwyciężyła koncepcja promowana przez polski rząd, że obciążenia dotyczące redukcji emisji, wynikające z ambitnych celów redukcyjnych, muszą być solidarnie i sprawiedliwie podzielone pomiędzy państwa członkowskie tak, by nie powodować komplikacji gospodarczych i nie obciążać ponad siły gospodarek, bo zmagamy się wciąż także z trudną sytuacją ekonomiczną" - powiedział Tyszkiewicz w piątek PAP.

"Należy wyrazić radość z tego, że polskie argumenty znalazły zrozumienie i zostały przyjęte przez wspólnotę" - dodał polityk Platformy.

Unijni przywódcy uzgodnili w nocy z czwartku na piątek ramy polityki klimatycznej do 2030 r. Premier Kopacz poinformowała w czwartek w nocy, że nie będzie w związku z tym dodatkowych obciążeń dla Polski, ponieważ udało się m.in. wynegocjować utrzymanie systemu darmowych pozwoleń na emisję CO2 dla sektora elektroenergetycznego na poziomie 40 proc. do 2030 roku. Wcześniej planowano, że system darmowych pozwoleń na emisję wygaśnie w 2019 r.

Rezultat szczytu skrytykowała w piątek opozycja. Politycy PiS oceniali, że Kopacz poniosła całkowitą klęskę, ponieważ decyzje podjęte w Brukseli uderzają w polską gospodarkę i spowodują wzrost cen energii. Ich zdaniem premier powinna była zawetować ustalenia ws. redukcji CO2. B. wiceminister gospodarki Piotr Naimski (PiS) dowodził, że "polskim interesem jest wyłączenie Polski (tzw. opt-out - PAP) z polityki klimatycznej UE".

Podobne zastrzeżenia do ustaleń szczytu formułował w piątek lider Solidarnej Polski Zbigniew Ziobro, dołączając jeszcze postulat postawienia Kopacz przed Trybunałem Stanu.
Odnosząc się do tych zarzutów, Tyszkiewicz przekonywał że premier wynegocjowała w Brukseli tyle, ile było możliwe. "Uznaję te zarzuty opozycji za przejaw małostkowości politycznej, bo to jest niewątpliwy sukces - uzyskanie odroczenia pobierania opłat za emisję CO2 przez polskie firmy energetyczne. To nam daje czas na niezbędną reformę sektora energetycznego, podniesienie efektywności polskich elektrowni opartych o węgiel" - podkreślił szef komisji spraw zagranicznych.

Jak dodał, właśnie o takie rozwiązanie chodziło polskiemu rządowi. "To jest dokładnie to, co jest możliwe, bo nie jest możliwe prowadzenie polityki energetycznej sprzecznej z polityką UE. Sugestie opozycji służą tylko temu, by osłabić wymiar tego sukcesu, który udało się pani premier uzyskać" - uważa polityk Platformy. Zwrócił przy tym uwagę, że od 1988 roku Polsce udało się obniżyć emisję CO2 o 30 proc. "W ciągu 25 lat wolnej Polski udało się nam zrealizować cele z zakresu Protokołu z Kioto, jestem więc przekonany, że w ciągu 15 lat, do 2030 roku, uda się na dojść do poziomu 40 proc." - powiedział Tyszkiewicz.

Zapis z dokumentu końcowego szczytu przewiduje, według informacji PAP, że w najbiedniejszych krajach UE elektrownie będą mogły uzyskać 40 proc. pozwoleń na emisje CO2 za darmo. Bez takiej klauzuli, która ma obowiązywać do 2030 r., byłoby trudno powstrzymać podwyżkę cen energii elektrycznej w Polsce. Targi o ten element toczyły się najdłużej.

Najmniej zamożne państwa UE podzielą się też środkami ze specjalnej rezerwy utworzonej z 2 proc. pozwoleń na emisję. Według nieoficjalnych wyliczeń przekazanych przez źródła dyplomatyczne oznacza to, że Polska otrzyma ok. 7,5 mld zł do 2030 r. na modernizację sektora energetycznego.

Dodaj nowy Komentarze ( 5 )

WIĘCEJ NA TEN TEMAT W SERWISACH TEMATYCZNYCH

KOMENTARZE ( 5 )


Autor: xyz 24.10.2014r. 12:02
Panie Tyszkiewicz zapoznaj się dokładnie z tym co ustalono i przestań gadać głupstwa.Jest wiele wątków do... pełna treść komentarza
ODPOWIEDZ ZGŁOŚ DO MODERACJI

Autor: Energetyk 50 24.10.2014r. 13:42
Zwykły klakier. Ponieśliśmy klęskę, nasze dzieci także.
ODPOWIEDZ ZGŁOŚ DO MODERACJI

Autor: Julia 24.10.2014r. 15:08
Obietnice premier Kopacz, która obiecywała nam nawet weto na szczycie, są w rzeczywistości całkowitą kapitulacją.O... pełna treść komentarza
ODPOWIEDZ ZGŁOŚ DO MODERACJI

Autor: liczyk 24.10.2014r. 16:43
jasne jak słońce, że sukces... mogli przyjąć redukcję o 50 , 100 a nawet 120 %... i nas tyż
ODPOWIEDZ ZGŁOŚ DO MODERACJI

Autor: czaro 24.10.2014r. 16:52
"- Według znanych mi statystyk Eurostatu, PKB Polski w przeliczeniu na mieszkańca wynosi 68 proc. średniej UE.... pełna treść komentarza
ODPOWIEDZ ZGŁOŚ DO MODERACJI
Dodaj nowy Komentarze ( 5 )

DODAJ KOMENTARZ
Redakcja portalu CIRE informuje, że publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu CIRE. Redakcja portalu CIRE nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Przesłanie komentarza oznacza akceptację Regulaminu umieszczania komentarzy do informacji i materiałów publikowanych w portalu CIRE.PL
Ewentualne opóźnienie w pojawianiu się wpisanych komentarzy wynika z technicznych uwarunkowań funkcjonowania portalu. szczegóły...

Podpis:


Poinformuj mnie o nowych komentarzach w tym temacie


PARTNERZY
PGNiG TERMIKA
systemy informatyczne
Clyde Bergemann Polska
PAK SERWIS Sp. z o.o.
ALMiG
Elektrix
GAZ STORAGE POLAND
GAZ-SYSTEM S.A.
Veolia
PKN Orlen SA
agregaty24.eu
Tauron
DISE
BiznesAlert
Obserwatorium Rynku Paliw Alternatywnych ORPA.PL
Energy Market Observer
Innsoft
Innsoftcire
©2002-2019
mobilne cire
IT BCE