ENERGETYKA, RYNEK ENERGII - CIRE.pl - energetyka zaczyna dzień od CIRE
Właścicielem portalu jest ARE S.A.
ARE S.A.

SZUKAJ:PANEL LOGOWANIA

X
Portal CIRE.PL wykorzystuje mechanizm plików cookies. Jeśli nie chcesz, aby nasz serwer zapisywał na Twoim urządzeniu pliki cookies, zablokuj ich stosowanie w swojej przeglądarce. Szczegóły.


SPONSORZY
ASSECO
PGNiG
ENEA

Polska Spółka Gazownictwa
GAZOPROJEKT
CMS

PGE
CEZ Polska
ENERGA

SERWIS INFORMACYJNY CIRE 24

Miller o porozumieniu UE ws. klimatycznych: to bardzo trudne zadanie dla Polski
24.10.2014r. 14:01

Osiągnięcie założonych celów unijnej polityki klimatycznej po roku 2020 to dla Polski bardzo trudne zadanie - uważa lider SLD Leszek Miller. Sojusz chce, by premier Ewa Kopacz przedstawiła w Sejmie informację o efektach szczytu klimatycznego.

ak ustalono w nocy z czwartku na piątek podczas szczytu w Brukseli, Unia Europejska ograniczy emisje CO2 o co najmniej 40 proc. do 2030 r. względem roku 1990. Mniej zamożne kraje UE, w tym Polska, mają być mniej obciążone kosztami ambitnej polityki klimatycznej.

Pytany w piątek o te założenia Miller zastrzegł na konferencji prasowej w Białymstoku, że nie jest znany jeszcze końcowy dokument. Jak mówił, to bardzo ważne, bo "omówienia prasowe to jedno, a zawartość dokumentów unijnych, to drugie". "Zwykle diabeł tkwi w szczegółach i chcielibyśmy te szczegóły poznać" - powiedział.

"Wydaje się, że utrzymanie celu, jakim jest zredukowanie emisji CO2 o 40 proc. do roku 2030 i wzrost energii odnawialnej do 27 proc., to są bardzo trudne zadania dla naszego kraju, na granicy wykonalności" - ocenił Miller.

Mówił dziennikarzom, że jeśli rzeczywiście należałoby tak wysoko redukować emisję CO2, to Polsce - gdzie 80 proc. produkcji energii opartej jest na węglu - są potrzebne "ogromne środki i ogromna determinacja, żeby zastępować węgiel chociażby odnawialnymi źródłami energii".

Lider SLD powiedział, że odnawialne źródła energii (OZE) stanowią w Polsce zaledwie 12 proc., więc dojście do poziomu 27 proc. będzie bardzo trudnym zadaniem. Mówił, że dopiero w tym roku pojawił się w Sejmie projekt ustawy o OZE. "Jeżeli zostanie przyjęty, to wejdzie w życie dopiero 1 stycznia 2016 roku" - dodał.

Porozumienie z Brukseli przewiduje, że udział energii ze źródeł odnawialnych w całkowitym zużyciu energii elektrycznej w UE wyniesie co najmniej 27 proc. w 2030 r. Cel ten będzie wiążący na poziomie całej Unii, ale nie dla poszczególnych państw członkowskich. Obecnie udział energii odnawialnej to ok. 14 proc.

Mniej zamożne kraje UE - wśród nich Polska - będą mogły przekazywać darmowe pozwolenia na emisję CO2 elektrowniom do 2030 r. O taki zapis walczyła premier Ewa Kopacz. Bez tej klauzuli byłby trudno powstrzymać podwyżkę cen energii elektrycznej w Polsce. Według źródeł dyplomatycznych Polska energetyka będzie mogła otrzymać pulę darmowych uprawnień o wartości 31 mld złotych.
Najmniej zamożne państwa UE podzielą się też środkami ze specjalnej rezerwy utworzonej z 2 proc. pozwoleń na emisję. Według nieoficjalnych wyliczeń przekazanych przez źródła dyplomatyczne, oznacza to, że Polska otrzyma do 2030 r. ok. 7,5 mld zł na modernizację naszej energetyki.

Wprawdzie w dokumencie końcowym pozostał zapis, że w zarządzanie tymi funduszami zaangażowany ma być Europejski Bank Inwestycyjny, ale - według dyplomatów - nie będzie przeszkód, żeby za te pieniądze Polska unowocześniała swe elektrownie węglowe.

Leszek Miller uważa jednak, że będą to pieniądze nie dla Polski, a dla wszystkich państw członkowskich, więc dla Polski przypadnie z tego "jakaś mała kwota". "Gdyby tak było, to są to środki zdecydowanie niewystarczające" - mówił zaznaczając jednak, że aby móc się wypowiedzieć kompetentnie, trzeba poznać cały dokument porozumienia.

Do ustaleń szczytu klimatycznego politycy SLD odnieśli się też na konferencji prasowej w Sejmie. Rzecznik Sojuszu Dariusz Joński zapowiedział, że SLD złoży wniosek o informację premier na ten temat. "Oczekujemy od pani premier Ewy Kopacz, by na najbliższym posiedzeniu Sejmu w pełni poinformowała wysoką izbę i opinię publiczną, co zostało konkretnie podpisane" - oświadczył polityk SLD.

"To, co zostało wynegocjowane, to tak na dobrą sprawę to, co Komisja Europejska proponowała przed szczytem. To jest zabójcze dla polskiej gospodarki i to nie jest tak, jak kiedyś mówił pan premier Marcinkiewicz trzy razy +yes+, tylko trzy razy +no+: +nie+ dla polskiej gospodarki, +nie+ dla polskiego górnictwa i +nie+ dla tańszych rachunków za prąd (...) Przez ostatnie 10 lat rząd najpierw PiS, a potem PO nie zrobił nic, by nas do tego pakietu klimatycznego przygotować" - powiedział Joński. Zdaniem polityka SLD należy się obecnie zastanawiać, co zrobić, by rachunki za prąd "za chwilę nie poszybowały w górę, a przede wszystkim od 2030 roku".

Wojciech Szewko z zarządu SLD wskazywał z kolei, że z komunikatu po szczycie wynika, "iż to, co zostało ustalone, to zupełnie coś innego niż to, czym się chwali rząd". "Kwota 7,5 mld zł została wzięta z jakiegoś powietrza, bo mówi się tylko o tym, że będzie to 2 proc. z kwoty obrotu świadectwami emisji, które będą trafiały do Europejskiego Banku Inwestycyjnego. Będą dostępne projekty dla wszystkich prawie państw, które mają te gospodarki oparta na węglu - tam około 11 państw będzie prawdopodobnie lub 12" - podkreślił. Jak podkreślał, jest to kwota dla wszystkich tych państw, "więc może się okazać, że Polska nie dostanie ani złotówki".

Dodaj nowy Komentarze ( 0 )

WIĘCEJ NA TEN TEMAT W SERWISACH TEMATYCZNYCH

DODAJ KOMENTARZ
Redakcja portalu CIRE informuje, że publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu CIRE. Redakcja portalu CIRE nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Przesłanie komentarza oznacza akceptację Regulaminu umieszczania komentarzy do informacji i materiałów publikowanych w portalu CIRE.PL
Ewentualne opóźnienie w pojawianiu się wpisanych komentarzy wynika z technicznych uwarunkowań funkcjonowania portalu. szczegóły...

Podpis:


Poinformuj mnie o nowych komentarzach w tym temacie


PARTNERZY
PGNiG TERMIKA
systemy informatyczne
Clyde Bergemann Polska
PAK SERWIS Sp. z o.o.
ALMiG
Elektrix
GAZ STORAGE POLAND
GAZ-SYSTEM S.A.
Veolia
PKN Orlen SA
agregaty24.eu
Tauron
DISE
BiznesAlert
Obserwatorium Rynku Paliw Alternatywnych ORPA.PL
Energy Market Observer
Innsoft
Innsoftcire
©2002-2019
mobilne cire
IT BCE