ENERGETYKA, RYNEK ENERGII - CIRE.pl - energetyka zaczyna dzień od CIRE
Właścicielem portalu jest ARE S.A.
ARE S.A.

SZUKAJ:PANEL LOGOWANIA

X
Portal CIRE.PL wykorzystuje mechanizm plików cookies. Jeśli nie chcesz, aby nasz serwer zapisywał na Twoim urządzeniu pliki cookies, zablokuj ich stosowanie w swojej przeglądarce. Szczegóły.


SPONSORZY
ASSECO
PGNiG
ENEA

Polska Spółka Gazownictwa
GAZOPROJEKT
CMS

PGE
CEZ Polska
ENERGA

SERWIS INFORMACYJNY CIRE 24

Ziobro: Kopacz powinna stanąć przed Trybunałem Stanu
24.10.2014r. 13:05

Premier Ewa Kopacz na szczycie UE świadomie działała na szkodę polskiej gospodarki, powinna stanąć przed Trybunałem Stanu - ocenił w piątek szef SP Zbigniew Ziobry. Według niego czwartkowe ustalenia szczytu UE to cios w polskie górnictwo.

"Pani premier Ewa Kopacz przyjeżdża na tarczy z Brukseli, ogłasza wielki sukces, w sukurs idzie jej Donald Tusk, kiedy tak naprawdę polska gospodarka uzyskała gigantyczny cios w plecy w wyniku działań pani premier Ewy Kopacz w Brukseli. To jest ogromna kompromitacja polskiego rządu" - ocenił na piątkowej konferencji prasowej lider Solidarnej Polski Zbigniew Ziobro.

Unijni przywódcy uzgodnili w nocy z czwartku na piątek ramy polityki klimatycznej do 2030 r. Premier Kopacz poinformowała w czwartek w nocy, że nie będzie w związku z tym dodatkowych obciążeń dla Polski, ponieważ udało się m.in. wynegocjować utrzymanie systemu darmowych pozwoleń na emisję CO2 dla sektora elektroenergetycznego na poziomie 40 proc. do 2030 roku.

Ziobro jest jednak zdania, że czwartkowe ustalenia szefów państw i rządów UE uderzą w polską gospodarkę. "To, co przywozi pani Ewa Kopacz, to jest cios, który uderzy nie tylko w polskie górnictwo, nie tylko w polską energetykę, ale też przełoży się na koszty życia każdego Polaka, dlatego nie sposób inaczej skomentować tego w cudzysłowie +sukcesu+ pani premier Kopacz, jak żądaniem postawienia jej w przyszłości, wraz z osobami odpowiedzialnymi za tę decyzję, przed Trybunałem Stanu" - powiedział polityk.
Jak ocenił, Kopacz zgadzając się na ustalenia szczytu, "świadomie działała na szkodę polskiej gospodarki". "Musiała dysponować wiedzą ze strony ekspertów rządowych, jakie fatalne konsekwencje będzie ta decyzja miała dla polskiej gospodarki, przecież to szacunki rządowych ekspertów wskazywały na możliwość podwyżek prądu nawet o 120 proc. dla każdego użytkownika. To oznacza, że bardzo wiele gałęzi polskiego przemysłu przestanie być opłacalne na terenie naszego kraju" - mówił Ziobro.

Zapis z dokumentu końcowego szczytu przewiduje, według informacji PAP, że w najbiedniejszych krajach UE elektrownie będą mogły uzyskać 40 proc. pozwoleń na emisje CO2 za darmo. Bez takiej klauzuli, która ma obowiązywać do 2030 r., byłoby trudno powstrzymać podwyżkę cen energii elektrycznej w Polsce. Targi o ten element toczyły się najdłużej. Najmniej zamożne państwa UE podzielą się też środkami ze specjalnej rezerwy utworzonej z 2 proc. pozwoleń na emisję. Według nieoficjalnych wyliczeń przekazanych przez źródła dyplomatyczne oznacza to, że Polska otrzyma ok. 7,5 mld zł do 2030 r. na modernizację sektora energetycznego.

Dodaj nowy Komentarze ( 1 )

WIĘCEJ NA TEN TEMAT W SERWISACH TEMATYCZNYCH

KOMENTARZE ( 1 )


Autor: zniechęcony 27.10.2014r. 15:01
Przed takim trybunałem powinien stanąć wreszcie ten mądry facet, co się tak inteligentnie wypowiada. Czas już na... pełna treść komentarza
ODPOWIEDZ ZGŁOŚ DO MODERACJI
Dodaj nowy Komentarze ( 1 )

DODAJ KOMENTARZ
Redakcja portalu CIRE informuje, że publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu CIRE. Redakcja portalu CIRE nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Przesłanie komentarza oznacza akceptację Regulaminu umieszczania komentarzy do informacji i materiałów publikowanych w portalu CIRE.PL
Ewentualne opóźnienie w pojawianiu się wpisanych komentarzy wynika z technicznych uwarunkowań funkcjonowania portalu. szczegóły...

Podpis:


Poinformuj mnie o nowych komentarzach w tym temacie


PARTNERZY
PGNiG TERMIKA
systemy informatyczne
Clyde Bergemann Polska
PAK SERWIS Sp. z o.o.
ALMiG
Elektrix
GAZ STORAGE POLAND
GAZ-SYSTEM S.A.
Veolia
PKN Orlen SA
agregaty24.eu
Tauron
DISE
BiznesAlert
Obserwatorium Rynku Paliw Alternatywnych ORPA.PL
Energy Market Observer
Innsoft
Innsoftcire
©2002-2019
mobilne cire
IT BCE