ENERGETYKA, RYNEK ENERGII - CIRE.pl - energetyka zaczyna dzień od CIRE
Właścicielem portalu jest ARE S.A.
ARE S.A.

SZUKAJ:PANEL LOGOWANIA

X
Portal CIRE.PL wykorzystuje mechanizm plików cookies. Jeśli nie chcesz, aby nasz serwer zapisywał na Twoim urządzeniu pliki cookies, zablokuj ich stosowanie w swojej przeglądarce. Szczegóły.


SPONSORZY
ASSECO
PGNiG
ENEA

Polska Spółka Gazownictwa
GAZOPROJEKT
CMS

PGE
CEZ Polska
ENERGA

SERWIS INFORMACYJNY CIRE 24

Poznań zaoszczędzi ok 24 mln zł na grupowym zakupie energii
24.10.2014r. 13:35

Około 24 mln zł zaoszczędzi Poznań, miejskie instytucje i sąsiadujące z miastem gminy dzięki grupowemu zakupowi energii elektrycznej. W piątek podpisana została umowa z Eneą ws. zbiorowego zakupu energii elektrycznej dla 58 podmiotów.

To trzeci grupowy zakup energii elektrycznej w Poznaniu. Miasto stworzyło nową grupę zakupową i chce też wspólnie kupować gaz.

Podpisana w piątek umowa opiewa na blisko 67 mln zł. ENEA poinformowała w piątek, że za tę cenę dostarczy gminom, instytucjom oraz firmom z Poznania i okolic 238 GWh energii elektrycznej.

"W porównaniu do oferty komercyjnej, podmioty biorące udział w grupie oszczędzają w sumie około 24 mln zł. Grupowe zakupy energii to także niższe koszty procedury przetargowej" - powiedział w piątek po podpisaniu umowy wiceprezydent Poznania Mirosław Kruszyński.

W ramach postępowania ofertę złożyło pięć przedsiębiorstw energetycznych, z których najkorzystniejszą ofertę cenową złożyła spółka Enea. Podpisana w piątek umowa będzie obowiązywała przez rok.

"Wciąż jeszcze nie potrafimy analizować różnych ryzyk związanych z dostawą energii w dłuższym czasie, myślimy jednak o przejściu na zawieranie umów na trzy lata" - powiedział Kruszyński.

Jak podała Enea umowa przewiduje dostarczanie energii do ponad 3,7 tys. punktów jej poboru.
"Klientami Enei staje się nie tylko Miasto Poznań, ale także gminy należące do aglomeracji. Ponadto, w ramach tego samego postępowania, Enea dostarczy prąd firmom: Aquanet, Miejskie Przedsiębiorstwo Komunikacyjne w Poznaniu, Port Lotniczy Poznań-Ławica, Termy Maltańskie" - poinformowała spółka w komunikacie prasowym.

Łukasz Pawłowski z Enei przyznał, że grupa zakupowa jest interesującym klientem ze względu na ilość energii jaka jest przedmiotem sprzedaży.

"Takie grupy zakupowe są też bardzo wiarygodnym partnerem pod względem finansowym. Bierzemy to wszystko pod uwagę, kiedy kalkulujemy cenę. Dzięki temu może ona być korzystniejsza" - powiedział.

Mirosław Kruszyński poinformował, że Poznań jest też gotowy do zbiorowego zakupu gazu. Jak dodał, to pierwsza tego typu inicjatywa w Polsce.

"Jako pierwsze miasto w kraju podjęliśmy działania w celu utworzenia grupy zakupowej gazu. W jej skład wchodzi blisko 150 podmiotów. Ogłosiliśmy przetarg, trwa postępowanie" - powiedział.

Pierwszy wspólny przetarg na grupowy zakup energii elektrycznej dla jednostek organizacyjnych Poznania oraz podmiotów związanych z miastem przeprowadzono w 2011 roku. Dzięki umowie ze spółką PGE Obrót udało się uzyskać kilkumilionowe oszczędności.

Dodaj nowy Komentarze ( 2 )

WIĘCEJ NA TEN TEMAT W SERWISACH TEMATYCZNYCH

KOMENTARZE ( 2 )


Autor: obserwator 24.10.2014r. 17:41
Kto dzisiaj porównuje cenę z przetargu do tzw. oferty komercyjnej (czytaj taryfa)??? Tylko ten kto chce pokazać, że... pełna treść komentarza
ODPOWIEDZ ZGŁOŚ DO MODERACJI

Autor: ATG 31.10.2014r. 20:28
Kto tu spasł się przy korycie wnet go czeka świnobicie. Koniec tłuszczu obrastania czas przystępić do biegania. Czy... pełna treść komentarza
ODPOWIEDZ ZGŁOŚ DO MODERACJI
Dodaj nowy Komentarze ( 2 )

DODAJ KOMENTARZ
Redakcja portalu CIRE informuje, że publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu CIRE. Redakcja portalu CIRE nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Przesłanie komentarza oznacza akceptację Regulaminu umieszczania komentarzy do informacji i materiałów publikowanych w portalu CIRE.PL
Ewentualne opóźnienie w pojawianiu się wpisanych komentarzy wynika z technicznych uwarunkowań funkcjonowania portalu. szczegóły...

Podpis:


Poinformuj mnie o nowych komentarzach w tym temacie


PARTNERZY
PGNiG TERMIKA
systemy informatyczne
Clyde Bergemann Polska
PAK SERWIS Sp. z o.o.
ALMiG
Elektrix
GAZ STORAGE POLAND
GAZ-SYSTEM S.A.
Veolia
PKN Orlen SA
agregaty24.eu
Tauron
DISE
BiznesAlert
Obserwatorium Rynku Paliw Alternatywnych ORPA.PL
Energy Market Observer
Innsoft
Innsoftcire
©2002-2019
mobilne cire
IT BCE