ENERGETYKA, RYNEK ENERGII - CIRE.pl - energetyka zaczyna dzień od CIRE
Właścicielem portalu jest ARE S.A.
ARE S.A.

SZUKAJ:PANEL LOGOWANIA

X
Portal CIRE.PL wykorzystuje mechanizm plików cookies. Jeśli nie chcesz, aby nasz serwer zapisywał na Twoim urządzeniu pliki cookies, zablokuj ich stosowanie w swojej przeglądarce. Szczegóły.


SPONSORZY
ASSECO
PGNiG
ENEA

Polska Spółka Gazownictwa
CMS

PGE
CEZ Polska
ENERGA

TEMAT TYGODNIA

Siedem taryf gazowych
23.09.2003r. 08:20

W zeszłym tygodniu, 16 września Prezes URE zatwierdził nowe taryfy gazowe. Po raz pierwszy sprzedaż gazu dla odbiorców odbywać się będzie na podstawie siedmiu taryf – jednej taryfy przesyłowej PGNiGu i sześciu taryf spółek dystrybucyjnych. Nowe ceny i stawki opłat zaczną obowiązywać od 1 października br.

Siedem nowych taryf

Na podstawie taryfy PGNiGu rozliczać się będzie ponad dwustu odbiorców, którzy zasilani są z sieci wysokiego ciśnienia. Również sześć spółek dystrybucyjnych, które zostały wydzielone z PGNiGu i z dniem 1 stycznia 2003r rozpoczęły działalność gospodarczą, będzie prowadzić rozliczenia ze spółką – matką w oparciu o tę taryfę.
Odbiorcy indywidualni i komercyjni zasilani z sieci przesyłowych lub rozdzielczych obsługiwanych przez poszczególnych dystrybutorów będą płacić za gaz w oparciu o nowe taryfy zatwierdzone przez Prezesa URE dla każdej z sześciu spółek dystrybucyjnych.

Taryfy wejdą w życie po dwóch tygodniach od dnia publikacji w Biuletynie URE czyli 1 pażdziernika br i obowiązywać będą przez rok czasu – do końca września roku przyszłego. Tegoroczny proces taryfowania zakończył się zgodnie z planami gazowej spółki. Wg zmienionego rozp. MG spółki dystrybucyjne, które dotychczas rozliczały się ze swoimi odbiorcami na podstawie taryfy spółki – matki, mogły z niej korzystać do końca września br. Od 1 października spółki były zobligowane do korzystania z własnych taryf, na przygotowanie i zatwierdzenie których, miały czas od 1 stycznia br. czyli od momentu rozpoczęcia działalności.

Komu podwyżki, komu obniżki?

Z analiz URE wynika, że średnia cena gazu w przyszłym roku taryfowym (od 1 października 2003r do 30 września 2004r.) wzrośnie 0,64 proc. Dla odbiorców końcowych, którzy korzystają głównie z gazu wysokometanowego podwyżka średnej ceny jest niższa - udział tego rodzaju gazu w sprzedaży dla odbiorców finalnych wynosi 94 proc., a jego średnia cena wzrasta o 0,55 proc..

Podwyżki cen gazu w poszczególnych spółkach dystrybucyjnych są zróżnicowane. Najmniejszy wzrost cen przewiduje Wielkopolska Spółka Gazownicza (ok. 0,8 proc) oraz Mazowiecka (0,9 proc) – największy Górnośląska SG, gdzie wzrost wynosi 3 proc. i jedynie w tej spółce zanotowany zostanie wzrost ponadinflacyjny (o 0,5 proc) W pozostałych spółkach średnie podwyżki wynoszą od 1,75 proc w Karpackiej Spółce do 2 proc w Pomorskiej i 2,19 proc w Dolnośląskiej. Rzeczywiste skutki finansowe zależą jednak głównie od tego do jakiej grupy należy odbiorca – drobnych odbiorców tzw „kuchenkowiczów” czekają najwyższe procentowo podwyżki, np. klienci Pomorskiej spółki z grupy W1 zużywający rocznie ok 150 m sześc gazu wysokometanowego zapłacą 15,45 zł więcej czyli o 8,7 proc więcej niż dotychczas. Jednocześnie w wypadku odbiorców przemysłowych pięciu spółkach dystrybucyjnych nastąpi realny spadek średniej ceny dostarczania gazu (wzrost poniżej inflacji). Większe podwyżki dla odbiorców indywidualnych przy obniżkach lub niewielkich podwyżkach dla przemysłowych są efektem likwidowania zjawiska susydiowania skrośnego (więksi odbiorcy dotują mniejszych). Jak zaznacza URE, mimo iż nie nastąpiła całkowita likwidacja subsydiowania między grupami odbiorców, to jednak obecne taryfy w sposób „znacznie wierniejszy” odzwierciedlają koszty sprzedaży gazu do poszczególnych odbiorców a proces ten będzie w następnych latach kontynuowany.

Jak poinformował Urząd Regulacji Energetyki, dla odbiorców zaopatrujących się z sieci PGNiGu nastąpi realny spadek średniej ceny dostawy. W taryfie zróżnicowano ceny i stawki opłat ze względu na rodzaj gazu i ze względu zagospodarowanie przez PGNiG nowych złóż gazu zaazotowanego w Polsce zachodniej sprzedawany będzie nowy wydajniejszy gaz zaazotowany. Oprócz wysokometanowego pojawiają się więc stawki dla dwóch rodzajów gazu zaazotowanego – Ls dla gazu zaazotowanego Gz 35 i Lw dla gazu zaazotowanego Gz 41,5 o wyższych parametrach jakościowych od Gz 35.

Średnia cena bez VATu za m sześc. gazu w taryfie PGNiGu wynosi 0,4625 zł za gaz wysokometanowy, 0,2930 za Gz 35 i 0,3420 za Gz 41,5 (niezależnie od mocy umownej). Stawki abonamentowe są jednakowe dla wszystkich odbiorców i wynoszą 331 zł miesięcznie. Stawki przesyłowe zmienne są zróżnicowane w zależności od grupy rodzaju gazu i okresu poboru gazu (w okresie zimowym od października do końca marca stawki opłaty zmiennej są średnio wyższo o ok. 11 – 12 proc od stawek okresu letniego).

Dodaj nowy Komentarze ( 10 )

KOMENTARZE ( 10 )


Autor: TOMO 23.09.2003r. 08:47
Czy ktoś wie gdzie te taryfy są opublikowane?
ODPOWIEDZ ZGŁOŚ DO MODERACJI

Autor: CIRE.pl 23.09.2003r. 10:20
informację o nowych taryfach można znaleźć na stronie pełna treść komentarza
ODPOWIEDZ ZGŁOŚ DO MODERACJI

Autor: Ciepłownik 23.09.2003r. 12:31
Jak to jest w tym kraju z równością wobec prawa wszystkich podmiotów? 18.09.2003 Prezes URE wydał komunikat o tym, że... pełna treść komentarza
ODPOWIEDZ ZGŁOŚ DO MODERACJI

Autor: TOMO 24.09.2003r. 09:03
Taryfy ukazały się na ure.gov.pl z tygodniowym opóźnieniem, nic to - i tak nie można ich ściągnąć "Connection Failed"... pełna treść komentarza
ODPOWIEDZ ZGŁOŚ DO MODERACJI

Autor: WSG 24.09.2003r. 14:03
Taryfa Wielkopolskiej Spółki Gazownictwa znajduje się na stronie www.wsgaz.pl w dziale ogłoszenia
ODPOWIEDZ ZGŁOŚ DO MODERACJI

Autor: Czechofil 25.09.2003r. 08:16
Przypominam, że w Czechach ceny gazu spadły ostatnio o 3%, a oni nawet nie mają swoich źródeł.
ODPOWIEDZ ZGŁOŚ DO MODERACJI

Autor: Polo-fil 25.09.2003r. 10:01
No właśnie, bo jakby mieli, to by im wzrosła.
ODPOWIEDZ ZGŁOŚ DO MODERACJI

Autor: Stasiek 25.09.2003r. 11:47
Zastanawia mnie jeden fakt. Taryfy na energię elektryczną i ciepło są zatwierdzane przez URE w czerwcu i wchodzą w... pełna treść komentarza
ODPOWIEDZ ZGŁOŚ DO MODERACJI

Autor: TOMO 26.09.2003r. 06:56
Stasiek, to jest zbyt skomplikowane ;-) Jeszcze jedno pytanie: sześć nowych taryf dla spółek dystrybucyjnych zostało... pełna treść komentarza
ODPOWIEDZ ZGŁOŚ DO MODERACJI

Autor: gazownik 26.09.2003r. 10:57
Tomo! to nie było trudne. Wystarczyło zgrać to w URE
ODPOWIEDZ ZGŁOŚ DO MODERACJI
Dodaj nowy Komentarze ( 10 )

DODAJ KOMENTARZ
Redakcja portalu CIRE informuje, że publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu CIRE. Redakcja portalu CIRE nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Przesłanie komentarza oznacza akceptację Regulaminu umieszczania komentarzy do informacji i materiałów publikowanych w portalu CIRE.PL
Ewentualne opóźnienie w pojawianiu się wpisanych komentarzy wynika z technicznych uwarunkowań funkcjonowania portalu. szczegóły...

Podpis:


Poinformuj mnie o nowych komentarzach w tym temacie


PARTNERZY
PGNiG TERMIKA
systemy informatyczne
Clyde Bergemann Polska
PAK SERWIS Sp. z o.o.
ALMiG
GAZ STORAGE POLAND
GAZ-SYSTEM S.A.
Veolia
PKN Orlen SA
TGE
Savangard
Audax
Tauron
DISE
BiznesAlert
Obserwatorium Rynku Paliw Alternatywnych ORPA.PL
Energy Market Observer
Gazterm
Innsoftcire
©2002-2020
mobilne cire
IT BCE