ENERGETYKA, RYNEK ENERGII - CIRE.pl - energetyka zaczyna dzień od CIRE
Właścicielem portalu jest ARE S.A.
ARE S.A.

SZUKAJ:PANEL LOGOWANIA

X
Portal CIRE.PL wykorzystuje mechanizm plików cookies. Jeśli nie chcesz, aby nasz serwer zapisywał na Twoim urządzeniu pliki cookies, zablokuj ich stosowanie w swojej przeglądarce. Szczegóły.


SPONSORZY
ASSECO
PGNiG
ENEA

Polska Spółka Gazownictwa
CMS

PGE
CEZ Polska
ENERGA

KOMENTARZE

Smyrgała: PGNiG powinien starać się o nowe koncesje
29.10.2014r. 12:36

Zakupy poczynione przez PGNiG Upstream International w Norwegii wydają się krokiem w dobrym kierunku. Współcześnie nie można być liczącym się graczem na rynkach surowców energetycznych bez posiadania własnych złóż. Chodzi nie tylko o to, że na dostawach ropy czy gazu z własnych źródeł można dobrze zarobić, ale także o to, że stanowią one konkretny zasób, którym można operować, np. samofinansując ich zakup pod zabezpieczeniem na ich wartości. Taki zresztą właśnie mechanizm wykorzystuje Spółka w norweskiej transakcji. Zasoby własne mają także fundamentalne znaczenie w budowie bezpieczeństwa energetycznego RP.

Cztery nowe złoża wydatnie zwiększą wydobycie ropy naftowej i gazu przez koncern. Szczególnie istotne jest to w przypadku pierwszego z wymienionych surowców, ponieważ z racji niewysokich zasobów krajowych, każdy tego typu zakup zagranicą skokowo zwiększa produkcję. Oczywiście na tle wielkich koncernów międzynarodowych wydobycie rzędu 1 mln ton ropy naftowej (ok. 600 tys. w kraju i ok. 400 tys. za granicą) na nikim nie robi specjalnego wrażenia, ale dobrze, że produkcja własna PGNiG stale rośnie.

Korzystny wydaje się także zapis dotyczący daty wejścia umowy w życie. Ponieważ ustalono ją na 1 stycznia 2014 r., w efekcie całe tegoroczne wydobycie zalicza się już na poczet zapłaty za złoża. Pozwoli to na sfinansowanie zakupu w ok. 45%. Przy spodziewanym trendzie spadkowym cen surowca, wyższe ceny z początku roku powinny pomóc w osiągnięciu tego wyniku.

Poza walorem ekonomicznym, dalsze zaangażowanie na rynku norweskim może przynieść Grupie Kapitałowej również inne korzyści. Chodzi głównie o stałe nabywanie doświadczeń na wymagającym rynku, pozwalających na przejmowanie dobrych wzorców zewnętrznych i ulepszanie ładu korporacyjnego oraz o zacieśnianie współpracy z czołowymi graczami globalnymi (Statoil, Total, Eni, Marathon), co buduje wiarygodność i stwarza nadzieje na inne wspólne przedsięwzięcia w przyszłości.
Warto także zauważyć, że zakup złóż wpisuje się w szerszy trend wychodzenia przez polskie spółki surowcowe i energetyczne na zewnątrz. Po zakupach KGHiM w Kanadzie i Chile, Lotosu i PGNiG w Norwegii, czy Orlenu w Czechach, na Litwie i w Kanadzie, ostatnia transakcja nie powinna wydawać się egzotyczna. Wprawdzie nie wszystkie z tych inwestycji okazały się trafione, ale bez podejmowania ryzyka i prób włączania się w globalną rywalizację, polskie spółki będą skazane na marginalizację i napotkają poważne bariery rozwojowe.

Dlatego też w dłuższej perspektywie PGNiG Upstream International nie powinno poprzestać na zakupionych już w Norwegii złożach. Dobrze byłoby, żeby spółka starała się o kolejne koncesje, ale także śmiało szukała okazji na innych rynkach. Dokonująca się właśnie w obu Amerykach rewolucja energetyczna stwarza w tym zakresie ciekawe możliwości. Inwestycje w Kanadzie, USA, otwierającym się właśnie na zagraniczne spółki sektorze energetycznym Meksyku mogą być dobrym biznesem - a przecież sektor wydobycia węglowodorów rozwija się dynamicznie także w Ameryce Południowej i Afryce. Okazji nie brakuje, szkoda byłoby choć części z nich nie wykorzystać.

Dodaj nowy Komentarze ( 0 )

WIĘCEJ NA TEN TEMAT W SERWISACH TEMATYCZNYCH

DODAJ KOMENTARZ
Redakcja portalu CIRE informuje, że publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu CIRE. Redakcja portalu CIRE nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Przesłanie komentarza oznacza akceptację Regulaminu umieszczania komentarzy do informacji i materiałów publikowanych w portalu CIRE.PL
Ewentualne opóźnienie w pojawianiu się wpisanych komentarzy wynika z technicznych uwarunkowań funkcjonowania portalu. szczegóły...

Podpis:


Poinformuj mnie o nowych komentarzach w tym temacie


PARTNERZY
PGNiG TERMIKA
systemy informatyczne
Clyde Bergemann Polska
PAK SERWIS Sp. z o.o.
ALMiG
GAZ STORAGE POLAND
GAZ-SYSTEM S.A.
Veolia
PKN Orlen SA
TGE
Savangard
Tauron
DISE
BiznesAlert
Obserwatorium Rynku Paliw Alternatywnych ORPA.PL
Energy Market Observer
Innsoftcire
©2002-2019
mobilne cire
IT BCE