ENERGETYKA, RYNEK ENERGII - CIRE.pl - energetyka zaczyna dzień od CIRE
Właścicielem portalu jest ARE S.A.
ARE S.A.

SZUKAJ:PANEL LOGOWANIA

X
Portal CIRE.PL wykorzystuje mechanizm plików cookies. Jeśli nie chcesz, aby nasz serwer zapisywał na Twoim urządzeniu pliki cookies, zablokuj ich stosowanie w swojej przeglądarce. Szczegóły.


SPONSORZY
ASSECO
PGNiG
ENEA

Polska Spółka Gazownictwa
GAZOPROJEKT
CMS

PGE
CEZ Polska
ENERGA

SERWIS INFORMACYJNY CIRE 24

Oman.Źródło: bez postępu w rozmowach atomowych Zachodu z Iranem
10.11.2014r. 20:58

Dwudniowe rozmowy na temat irańskiego programu atomowego z udziałem przedstawicieli Iranu, USA i UE nie przyniosły postępu - ocenił przedstawiciel władz irańskich w poniedziałek. 24 listopada mija termin wyznaczony na wypracowanie porozumienia atomowego.

"Po godzinach rozmów nie osiągnęliśmy znaczących postępów. Wciąż utrzymują się różnice między stanowiskami (stron) i są rozbieżności w pewnych kwestiach" - powiedział proszący o anonimowość informator agencji Reutera.

Rozmowy prowadzone w stolicy Omanu, Maskacie, były "twarde, bezpośrednie i poważne" - ocenił Departament Stanu USA.

W zakończonych w poniedziałek wieczorem negocjacjach uczestniczyli amerykański sekretarz stanu John Kerry oraz szef dyplomacji Iranu Mohammad Dżawad Zarif. W niedzielę Kerry i Zarif rozmawiali przez ponad pięć godzin, spotkanie prowadziła była szefowa unijnej dyplomacji Catherine Ashton. Były to dyskusje przed wznowieniem w Wiedniu 18 listopada negocjacji z grupą 5+1 (stali członkowie Rady Bezpieczeństwa ONZ i Niemcy).

Również w niedzielę prezydent USA Barack Obama przyznał, że być może nie uda się osiągnąć porozumienia atomowego przed wyznaczonym na 24 listopada terminem.
Prowadzone od 2013 roku negocjacje w sprawie ograniczenia irańskiego programu atomowego w zamian za złagodzenie dotkliwych międzynarodowych sankcji gospodarczych na razie nie przyniosły oczekiwanych rezultatów. Wyznaczony pierwotnie na 20 lipca ostateczny termin zawarcia porozumienia w tej sprawie został przesunięty właśnie na 24 listopada.

Według medialnych doniesień głównym przedmiotem sporu jest skala i wydajność programu wzbogacania uranu, który mógłby zostać wykorzystany do produkcji broni jądrowej. Mocarstwa chcą zredukować zdolności Iranu do wzbogacania uranu, tak by wyprodukowanie materiału do budowy jednej bomby atomowej zajęło co najmniej rok.

We wtorek rozmowy grupy 5+1 i Iranu będą kontynuowane w Omanie na poziomie dyrektorów politycznych.

Dodaj nowy Komentarze ( 0 )

WIĘCEJ NA TEN TEMAT W SERWISACH TEMATYCZNYCH

DODAJ KOMENTARZ
Redakcja portalu CIRE informuje, że publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu CIRE. Redakcja portalu CIRE nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Przesłanie komentarza oznacza akceptację Regulaminu umieszczania komentarzy do informacji i materiałów publikowanych w portalu CIRE.PL
Ewentualne opóźnienie w pojawianiu się wpisanych komentarzy wynika z technicznych uwarunkowań funkcjonowania portalu. szczegóły...

Podpis:


Poinformuj mnie o nowych komentarzach w tym temacie


PARTNERZY
PGNiG TERMIKA
systemy informatyczne
Clyde Bergemann Polska
PAK SERWIS Sp. z o.o.
ALMiG
Elektrix
GAZ STORAGE POLAND
GAZ-SYSTEM S.A.
Veolia
PKN Orlen SA
agregaty24.eu
Tauron
DISE
BiznesAlert
Obserwatorium Rynku Paliw Alternatywnych ORPA.PL
Energy Market Observer
Innsoft
Innsoftcire
©2002-2019
mobilne cire
IT BCE