ENERGETYKA, RYNEK ENERGII - CIRE.pl - energetyka zaczyna dzień od CIRE
Właścicielem portalu jest ARE S.A.
ARE S.A.

SZUKAJ:PANEL LOGOWANIA

X
Portal CIRE.PL wykorzystuje mechanizm plików cookies. Jeśli nie chcesz, aby nasz serwer zapisywał na Twoim urządzeniu pliki cookies, zablokuj ich stosowanie w swojej przeglądarce. Szczegóły.


SPONSORZY
ASSECO
PGNiG
ENEA

Polska Spółka Gazownictwa
GAZOPROJEKT
CMS

PGE
CEZ Polska
ENERGA

SERWIS INFORMACYJNY CIRE 24

Rosja zbuduje dwa reaktory atomowe w Iranie
11.11.2014r. 14:41

Rosja zbuduje dwa reaktory atomowe w irańskiej elektrowni atomowej w Buszerze - porozumienie w tej sprawie podpisali we wtorek w Moskwie szef rosyjskiego Rosatomu Siergiej Kirijenko i jego odpowiednik z Organizacji Energii Atomowej Iranu Ali Akbar Salehi.

Porozumienie przewiduje możliwość zbudowania dwóch kolejnych reaktorów.

Jak podkreśliła rosyjska państwowa agencja atomowa Rosatom w wydanym komunikacie, projekt, który obejmuje zapewnienie obsługi i paliwa jądrowego, będzie pod kontrolą Międzynarodowej Agencji Energii Atomowej (MAEA).

Co więcej, reaktor jądrowy w Buszerze, pierwszy w historii Iranu zbudowany przez konsorcjum rosyjskie Atomstroiexport, będzie w ścisłej zgodzie z zasadami nierozprzestrzeniania broni jądrowej - zaznacza komunikat Rosatomu.

Ponadto, oba kraje podpisały kilka porozumień w celu rozszerzenia współpracy jądrowej do celów pokojowych, jak protokół, który otwiera możliwość zbudowania w sumie ośmiu reaktorów jądrowych na terytorium Iranu - wynika z doniesień lokalnych mediów.
Cztery z tych reaktorów zostaną zbudowane nie w Buszerze, tylko w innych rejonach Republiki Islamskiej, jak przewiduje porozumienie międzyrządowe z sierpnia 1992 roku.

Zgodnie z protokołem, paliwo jądrowe będzie dostarczane przez stronę rosyjską podczas całego cyklu pracy reaktorów i ostatecznie musi być zwrócone Rosji do przetwarzania i przechowywania.

Rosatom ogłosił również, że Moskwa i Teheran "badają opłacalnością ekonomiczną i możliwość wytwarzania w Iranie elementów paliwa jądrowego, które mogłyby być użyte w tych reaktorach".

Zawarte porozumienie wyprzedza ostateczny termin do 24 listopada na zawarcie porozumienia przez Iran ze światowymi mocarstwami, które ma ograniczyć irański program atomowy. Zachód utrzymuje, że program ten nastawiony jest na produkcję broni jądrowej, Teheran zaś twierdzi, że ma on wyłącznie cywilne przeznaczenie.

Dodaj nowy Komentarze ( 0 )

WIĘCEJ NA TEN TEMAT W SERWISACH TEMATYCZNYCH

DODAJ KOMENTARZ
Redakcja portalu CIRE informuje, że publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu CIRE. Redakcja portalu CIRE nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Przesłanie komentarza oznacza akceptację Regulaminu umieszczania komentarzy do informacji i materiałów publikowanych w portalu CIRE.PL
Ewentualne opóźnienie w pojawianiu się wpisanych komentarzy wynika z technicznych uwarunkowań funkcjonowania portalu. szczegóły...

Podpis:


Poinformuj mnie o nowych komentarzach w tym temacie


PARTNERZY
PGNiG TERMIKA
systemy informatyczne
Clyde Bergemann Polska
PAK SERWIS Sp. z o.o.
ALMiG
Elektrix
GAZ STORAGE POLAND
GAZ-SYSTEM S.A.
Veolia
PKN Orlen SA
agregaty24.eu
Tauron
DISE
BiznesAlert
Obserwatorium Rynku Paliw Alternatywnych ORPA.PL
Energy Market Observer
Innsoft
Innsoftcire
©2002-2019
mobilne cire
IT BCE