ENERGETYKA, RYNEK ENERGII - CIRE.pl - energetyka zaczyna dzień od CIRE
Właścicielem portalu jest ARE S.A.
ARE S.A.

SZUKAJ:PANEL LOGOWANIA

X
Portal CIRE.PL wykorzystuje mechanizm plików cookies. Jeśli nie chcesz, aby nasz serwer zapisywał na Twoim urządzeniu pliki cookies, zablokuj ich stosowanie w swojej przeglądarce. Szczegóły.


SPONSORZY
ASSECO
PGNiG
ENEA

Polska Spółka Gazownictwa
CMS

PGE
CEZ Polska
ENERGA

TEMAT TYGODNIA

Pozwolenia zintegrowane
30.09.2003r. 07:53

Polskie przedsiębiorstwa czeka spore wyzwanie - z analiz Ministerstwa Środowiska wynika, że ponad 2 tys instalacji będzie musiało uzyskać wprowadzone przez dyrektywę unijną IPPC tzw. pozwolenia zintegrowane. Dostosowanie się firm do dyr. IPPC oraz do kilku związanych z nią dyrektyw, m.in. dyr. LCP, oznacza w ciągu ośmiu lat koszty w wysokości ok. 100 mld zł.

„Liczba zidentyfikowanych na terenie Polski instalacji wymagających pozwoleń zintegrowanych to ok. 2300 w tym w sektorze energetycznym ok. 200” – poinformowała w poniedziałek Małgorzata Typko Wicedyr. Departamentu Instrumentu Ochrony Środowiska z Min. Środowiska podczas konferencji poświęconej pozwoleniom zintegrowanym. Dotychczas pozwolenie zintegrowane zdobyły zaledwie cztery firmy a siedem kolejnych przygotowuje stosowne wnioski.

Obowiązek uzyskania pozwolenia mają te instalacje, które mogą powodować znaczne zanieczyszczenia środowiska lub jego elementów. Chodzi głównie o duże instalacje z takich sektorów jak energetyka, hutnictwo, chemia, metarulgia czy przemysł spożywczy. Uzyskanie pozwolenie jest niezbędne do prowadzenia działalności i stanowi swego rodzaju licencję, bez której nie można prowadzić działalności” wyjaśnia Dyr. Typko. Aby pozwolenie otrzymać trzeba spełnić wymagania najlepszej dostępnej techniki, określonej w dyr. IPPC jako BAT.

Termin uzyskania pozwolenia to obecnie 1 stycznia 2004r dla istniejących instalacji, a nowe instalacje muszą mieć pozwolenie przez rozpoczęciem działania. Jak przyznaje Dyr. Typko to dość rygorystyczne termin, dlatego też Minister Środowiska korzystając z delegacji ustawowej przygotował nowe rozporządzenie, w którym przesunął termin uzyskania pozwoleń. „Prace uzgodnieniowe nad projektem rozporządznia zostały zakończone a projekt czeka obecnie na publikację” wyjaśniła przedstawicielka Ministerstwa Środowiska, dodając, że nowe rozporządzenie przewiduje przesunięcie w czasie obowiązku uzyskania pozwolenia dla wszystkich instalacji co najmniej do 30 kwietnia 2004r. a dla niektórych branż nawet do 30 kwietnia 2007r.

Proces udzielania pozwoleń zintegrowanych rodzi jednak sporo problemów. Z jednej strony to ogromne wyzwanie dla samych przedsiębiorstw, które nie do końca orientują się w skomplikowanych i wciąż zmieniających się przepisach prawnych. Jak twierdzi Waleria Szczuka – Skarżyńska z kancelarii Clifford Chance, część firm ma wątpliwości co do spraw podstawowych – czy na użytkowanych przez nie instalacjach ciąży obowiązek uzyskania pozowlenia a interpretacje Urządów w tej kwestii różnią się od siebie.
Dodatkowe peoblemy wiążą się z nie jasnymi określeniami takimi jak np. BAT czyli najlepsza dostępna technika oraz zawiłościami związanymi wiekiem poszczgólnych instalacji znajdujących się na terenie jednego zakładu i w związku z tym różnymi terminami uzyskiwania na nie pozwoleń.

Z drugiej strony to również wyzwanie dla administracji rządowej opracowującej zasady prawne i organizacyjne i urzędów wydających pozwolenia. Urzędnicy przyznający pozwolenia, które są specyficznymi dokumentami obejmującymi nie tylko zasady korzystania ze środowiska ale również zasady prowadzenia działalności przez przedsiębiorstwa, nie mają tu doświadczenia. Jak wyjaśnia Dyr. Typko, MŚ prowadzi szkolenia, w których dotychczas wzięło udział ponad 2,5 tys urzędników.
Długotrwałe i skomplikowane ze względu na język techniczny i weryfikację poprawności są tłumaczenia poszczególnych dokumentów referencyjnych określających BAT. Ministerstwo kończy właśnie prace nad pierwszą partią dokumentów, na podstawie których opracowane zostaną przewodniki branżowe. Tu pole do popisu będą miały powołane rok temu Techniczne Grupy Robocze. Do energetycznej grupy technicznej MG zaprosiło m.in. dwa towarzystwa z sektora Towarzystwo Gospodarcze Polskie Elektrownie i Polskie Towarzystwo Elektrociepłowni Zawodowych.

Ministerstwo przewiduje też wprowadzenie zmian proceduralnych dotyczących m.in. czasu rozpatrywania wniosków. Jak się okazuje dotychczas stosowany 2 – miesięczny termin jest mało realny, dlatego też są plany aby go wydłużyć. Jak twierdzi Waleria Szczuka – Skarżyńska, na badanie wniosku i przyznanie pozwolenia trzeba ok. 4 miesięcy.

W wypadku Elektrowni Bełchatów, pierwszej firmy w Polsce, która zdobyła pozwolenie zintegrowane rozpatrywanie wniosku trwało ok. 5 miesięcy - 5 listopada 2002 do Urzędu Wojewódzkiego wpłynął kilkutomowy wniosek a 3 kwietnia br. Wojewoda wydał bełchatowskiej firmie pozwolenia zintegrowane. Jak wyjaśnia Mirosław Niewiadomski Główny Specjalista ds. ochrony środowiska i technologii ekologicznych z El. Bełchatów, prace nad przygotowaniem wniosku trwały ponad rok. Elektrownia uzyskiwała pozwolenie w ramach tzw. projektu pilotażowego, który pokazać miał innym firmom jak przebiega przygotowanie wniosku i jakie pojawiają się w związku z tym problemy. Jak podkreśla Niewiadomski, bardzo istotna w całym procesie jest ścisła współpraca z Urzędami Wojewódzkimi na etapie przygotowania samego wniosku.

Dodaj nowy Komentarze ( 3 )

KOMENTARZE ( 3 )


Autor: Thomson 30.09.2003r. 20:55
Od dzisiaj nasza huta szkła kineskopowego ma też IPPC.Podobno trzecie w kraju...
ODPOWIEDZ ZGŁOŚ DO MODERACJI

Autor: Lik 06.10.2003r. 08:36
To po cholerę nam unia skoro tylko w jednej branży wydatki związane z dostosowaniem są większe niż korzyści ze... pełna treść komentarza
ODPOWIEDZ ZGŁOŚ DO MODERACJI

Autor: jack 22.09.2004r. 08:36
Bełchatów niestety nie był pierwsz.
ODPOWIEDZ ZGŁOŚ DO MODERACJI
Dodaj nowy Komentarze ( 3 )

DODAJ KOMENTARZ
Redakcja portalu CIRE informuje, że publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu CIRE. Redakcja portalu CIRE nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Przesłanie komentarza oznacza akceptację Regulaminu umieszczania komentarzy do informacji i materiałów publikowanych w portalu CIRE.PL
Ewentualne opóźnienie w pojawianiu się wpisanych komentarzy wynika z technicznych uwarunkowań funkcjonowania portalu. szczegóły...

Podpis:


Poinformuj mnie o nowych komentarzach w tym temacie


PARTNERZY
PGNiG TERMIKA
systemy informatyczne
Clyde Bergemann Polska
PAK SERWIS Sp. z o.o.
ALMiG
GAZ STORAGE POLAND
GAZ-SYSTEM S.A.
Veolia
PKN Orlen SA
TGE
Savangard
Audax
Tauron
DISE
BiznesAlert
Obserwatorium Rynku Paliw Alternatywnych ORPA.PL
Energy Market Observer
Gazterm
Innsoftcire
©2002-2020
mobilne cire
IT BCE