ENERGETYKA, RYNEK ENERGII - CIRE.pl - energetyka zaczyna dzień od CIRE
Właścicielem portalu jest ARE S.A.
ARE S.A.

SZUKAJ:PANEL LOGOWANIA

X
Portal CIRE.PL wykorzystuje mechanizm plików cookies. Jeśli nie chcesz, aby nasz serwer zapisywał na Twoim urządzeniu pliki cookies, zablokuj ich stosowanie w swojej przeglądarce. Szczegóły.


SPONSORZY
ASSECO
PGNiG
ENEA

Polska Spółka Gazownictwa
GAZOPROJEKT
CMS

PGE
CEZ Polska
ENERGA

SERWIS INFORMACYJNY CIRE 24

Analitycy: Wyniki Tauronu lepsze od oczekiwań
13.11.2014r. 08:19

Zysk netto grupy Tauron, przypadający na akcjonariuszy jednostki dominującej, wyniósł w trzecim kwartale 2014 roku 318,4 mln zł i był o 18 proc. wyższy od konsensusu PAP na poziomie 269 mln zł. W ocenie analityków spółka pokazała nieco lepsze rezultaty w kilku segmentach działalności, ale ogólny obraz wyników jest neutralny.

- Wyniki są trochę lepsze od moich oczekiwań i od oczekiwań rynku - ocenia Andrzej Bernatowicz, analityk BOŚ.

- W stosunku do moich szacunków są trochę lepsze w kilku segmentach: w wytwarzaniu połączonym z ciepłem, w segmencie wydobycia i w segmencie pozostał - dodał Bernatowicz zaznaczając, że nie spodziewałby się większej reakcji rynku, może minimalnie pozytywnej.

- Nie wydaje mi się, by te wyniki zmieniały obraz spółki - podsumował analityk BOŚ.

Natomiast w ocenie Falwiusza Pawluka z Unicredit wyniki Tauronu wyglądają lepiej niż rynek się spodziewał. Według niego pozytywnie zaskoczył segment wydobycie, gdzie zysk operacyjny wyniósł 29 mln zł.

- Tutaj zaskoczeniem jest, że spółka raportuje, iż udało się uzyskać oszczędności kosztowe. Ani wolumen, ani ceny nie pomagały - dodaje analityk.

W jego opinii drugie zaskoczenie to sektor wytwarzania, który pokazał minimalnie lepszy wynik, ale ciągle jest strata EBIT.
- Tam drobniejsze rzeczy zadziałały. Spadek wolumenu sprzyjał, bo udało się zmniejszyć stratę. Także opłata z operacyjnej rezerwy mocy na poziomie 62 mln zł była lepsza od oczekiwań. Spółka w miarę dobrze zarządza kosztami - ocenia Pawluk.

Zwraca on uwagę, że na poziomie netto pomogła niższa niż w poprzednich kwartałach efektywna stopa podatkowa na poziomie 17,5 proc.

- Drobne rzeczy złożyły się na całkiem przyzwoity wynik - podsumowuje analityk Unicredit i dodaje, że wyniki są neutralne, może na lekki plus. - W spółce ciągle rośnie zadłużenie, więc nie będzie mogła oferować lepszej dywidendy - zaznacza.
Zysk netto grupy Tauron, przypadający na akcjonariuszy jednostki dominującej, wyniósł w trzecim kwartale 2014 roku 318,4 mln zł i był o 13,2 proc. niższy rok do roku - poinformowała spółka w raporcie kwartalnym. Konsensus PAP zakładał zysk netto na poziomie 269 mln zł.

Zysk operacyjny grupy w trzecim kwartale 2014 roku wyniósł 464,5 mln zł. Okazał się o 11,3 proc. niższy rok do roku i o 13,9 proc. wyższy od oczekiwań analityków na poziomie 408 mln zł.

EBITDA wyniosła 920,7 mln zł wobec oczekiwanych przez rynek 854,3 mln zł. Rok wcześniej EBITDA grupy była o 2,8 proc. niższa.

Przychody ze sprzedaży netto spadły o 3,6 proc. rdr do 4,38 mld zł. Konsensus rynkowy zakładał przychody na poziomie 4,33 mld zł.

W pierwszych trzech kwartałach 2014 roku zysk netto grupy Tauron przypadający akcjonariuszom jednostki dominującej wyniósł 1,049 mld zł (spadek rdr o 13,8 proc.), zysk operacyjny 1,547 mld zł (spadek o 9,7 proc.), a EBITDA 2,915 mld zł (mniej o 2,8 proc.).

Marża EBITDA osiągnęła na koniec września 2014 roku 21,4 proc., zaś marża EBIT ok. 11,4 proc.

Skonsolidowane przychody grupy Tauron po trzech kwartałach 2014 roku wyniosły 13,6 mld zł (spadek rok do roku o 4,3 proc.).
Zobacz także:

Dodaj nowy Komentarze ( 1 )

WIĘCEJ NA TEN TEMAT W SERWISACH TEMATYCZNYCH

KOMENTARZE ( 1 )


Autor: pipo 13.11.2014r. 11:18
a może to nie TPE okazał się lepszy, tylko oczekiwania analityków były złe ?
ODPOWIEDZ ZGŁOŚ DO MODERACJI
Dodaj nowy Komentarze ( 1 )

DODAJ KOMENTARZ
Redakcja portalu CIRE informuje, że publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu CIRE. Redakcja portalu CIRE nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Przesłanie komentarza oznacza akceptację Regulaminu umieszczania komentarzy do informacji i materiałów publikowanych w portalu CIRE.PL
Ewentualne opóźnienie w pojawianiu się wpisanych komentarzy wynika z technicznych uwarunkowań funkcjonowania portalu. szczegóły...

Podpis:


Poinformuj mnie o nowych komentarzach w tym temacie


PARTNERZY
PGNiG TERMIKA
systemy informatyczne
Clyde Bergemann Polska
PAK SERWIS Sp. z o.o.
ALMiG
Elektrix
GAZ STORAGE POLAND
GAZ-SYSTEM S.A.
Veolia
PKN Orlen SA
agregaty24.eu
Tauron
DISE
BiznesAlert
Obserwatorium Rynku Paliw Alternatywnych ORPA.PL
Energy Market Observer
Innsoft
Innsoftcire
©2002-2019
mobilne cire
IT BCE