ENERGETYKA, RYNEK ENERGII - CIRE.pl - energetyka zaczyna dzień od CIRE
Właścicielem portalu jest ARE S.A.
ARE S.A.

SZUKAJ:PANEL LOGOWANIA

X
Portal CIRE.PL wykorzystuje mechanizm plików cookies. Jeśli nie chcesz, aby nasz serwer zapisywał na Twoim urządzeniu pliki cookies, zablokuj ich stosowanie w swojej przeglądarce. Szczegóły.


SPONSORZY
ASSECO
PGNiG
ENEA

Polska Spółka Gazownictwa
GAZOPROJEKT
CMS

PGE
CEZ Polska
ENERGA

SERWIS INFORMACYJNY CIRE 24

Zysk netto PGE dużo niższy z powodu one-offu; wyniki powtarzalne bez zaskoczeń
13.11.2014r. 08:29

Zysk netto grupy PGE był o prawie 50 proc. niższy od konsensusu PAP na poziomie 744 mln zł z powodu odpisu na obligacje Autostrady Wielkopolskiej. Niższy wynik netto to ryzyko niższej dywidendy, ale analitycy zwracają uwagę, że powtarzalne wyniki są zgodne z oczekiwaniami.

FLAWIUSZ PAWLUK, ANALITYK UNICREDIT:

- W wynikach PGE jest jedno zaskoczenie: odpis na Autostradę Wielkopolską w wysokości 386 mln zł, czego spółka wcześniej nie raportowała. W wynikach operacyjnych nie ma nic ciekawego - zwraca uwagę Flawiusz Pawluk, analityk Unicredit.

- Obligacje Autostrady Wielkopolskiej to jedyny minus, jeśli chodzi o wyniki PGE - podsumowuje i dodaje, że rynek może zareagować negatywnie, bo to może mieć wpływ na dywidendę.

Natomiast Andrzej Bernatowicz, analityk BOŚ, nie spodziewa się mocnej, negatywnej reakcji rynku, bo wyniki powtarzalne są zgodne z oczekiwaniami.

- Wyniki PGE są zgodne z konsensusem na poziomie EBIT i EBITDA. Zysk netto jest niższy od oczekiwań z uwagi na odpis na obligacjach Autostrady Wielkopolskiej - ocenia.

Przyznaje on jednocześnie, że odpis wpływa na poziom potencjalnej dywidendy i dodaje, że ostatni kwartał jest słaby dla PGE pod względem zysku netto.

- Już oczekiwania były dość nisko, a ten odpis sprawia dodatkowo, że jest jeszcze słabszy - dodaje.

Bernatowicz zwraca również uwagę, że spółka zapowiada, że w przyszłości nie są wykluczone jakieś powiększenia rezerw związane z niskimi stopami procentowymi i obniżeniem stopy dyskontowej.
- To by też wpłynęło na dywidendę, a w spółkach energetycznych dywidenda jest bardzo istotna - podkreśla analityk BOŚ.

- Zarząd prognozuje, że powtarzalne wyniki w 2015 roku będą lepsze, co jest pozytywne, choć powinno być oczekiwane. Spodziewałem się lepszych wyników, poprawy w wytwarzaniu konwencjonalnym i w segmencie sprzedaż-hurt - podsumowuje Bernatowicz.
Zysk netto grupy PGE, przypadający na akcjonariuszy jednostki dominującej, wyniósł w trzecim kwartale 2014 roku 387 mln zł i był o 65 proc. niższy rok do roku. Konsensus PAP zakładał zysk netto na poziomie 744 mln zł.

Zgodne z oczekiwaniami analityków okazały się wyniki PGE na poziomie zysku operacyjnego i EBITDA.

Zysk operacyjny grupy PGE w trzecim kwartale 2014 roku wyniósł 930 mln zł. Okazał się o 30 proc. niższy rok do roku i był równy oczekiwaniom rynku na poziomie 930 mln zł.

EBITDA wyniosła 1,7 mld zł wobec oczekiwanych przez rynek 1,69 mld zł. Rok wcześniej EBITDA grupy była o 18,8 proc. wyższa.

W trzecim kwartale 2014 roku wynik na działalności finansowej grupy PGE był ujemny i wyniósł minus 433 mln zł, w porównaniu do dodatniego wyniku w wysokości 33 mln zł rok temu. Wyższy poziom kosztów finansowych spowodowany jest głównie ujęciem kosztu z tytułu szacowanej utraty wartości obligacji wyemitowanych przez spółkę Autostrada Wielkopolska w wysokości 386 mln zł. O 93 mln zł wyższe rok do roku były koszty z tytułu różnic kursowych.

Przychody ze sprzedaży netto spadły o 11,1 proc. rdr do 6,649 mld zł. Konsensus rynkowy zakładał przychody grupy PGE na poziomie 6,96 mld zł.

Po trzech kwartałach 2014 roku zysk netto grupy PGE przypadający akcjonariuszom jednostki dominującej wyniósł 2,88 mld zł (spadek rdr o 12,7 proc.), zysk operacyjny 4,06 mld zł (spadek o 1,1 proc.), a EBITDA 6,31 mld zł (mniej o 0,5 proc.).

Marża EBITDA osiągnęła na koniec września 30,2 proc., zaś marża EBIT 19,4 proc.

Skonsolidowane przychody grupy PGE w pierwszych trzech kwartałach 2014 roku wyniosły 20,86 mld zł (spadek rok do roku o 7,6 proc.).
Zobacz także:

Dodaj nowy Komentarze ( 1 )

WIĘCEJ NA TEN TEMAT W SERWISACH TEMATYCZNYCH

KOMENTARZE ( 1 )


Autor: Zorientowany 13.11.2014r. 15:33
A co z płacami , przecież związkowcy wynegocjowali super warunki uzależnione od wzrostu EBIDTY
ODPOWIEDZ ZGŁOŚ DO MODERACJI
Dodaj nowy Komentarze ( 1 )

DODAJ KOMENTARZ
Redakcja portalu CIRE informuje, że publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu CIRE. Redakcja portalu CIRE nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Przesłanie komentarza oznacza akceptację Regulaminu umieszczania komentarzy do informacji i materiałów publikowanych w portalu CIRE.PL
Ewentualne opóźnienie w pojawianiu się wpisanych komentarzy wynika z technicznych uwarunkowań funkcjonowania portalu. szczegóły...

Podpis:


Poinformuj mnie o nowych komentarzach w tym temacie


PARTNERZY
PGNiG TERMIKA
systemy informatyczne
Clyde Bergemann Polska
PAK SERWIS Sp. z o.o.
ALMiG
Elektrix
GAZ STORAGE POLAND
GAZ-SYSTEM S.A.
Veolia
PKN Orlen SA
agregaty24.eu
Tauron
DISE
BiznesAlert
Obserwatorium Rynku Paliw Alternatywnych ORPA.PL
Energy Market Observer
Innsoft
Innsoftcire
©2002-2019
mobilne cire
IT BCE