ENERGETYKA, RYNEK ENERGII - CIRE.pl - energetyka zaczyna dzień od CIRE
Właścicielem portalu jest ARE S.A.
ARE S.A.

SZUKAJ:PANEL LOGOWANIA

X
Portal CIRE.PL wykorzystuje mechanizm plików cookies. Jeśli nie chcesz, aby nasz serwer zapisywał na Twoim urządzeniu pliki cookies, zablokuj ich stosowanie w swojej przeglądarce. Szczegóły.


SPONSORZY
ASSECO
PGNiG
ENEA

Polska Spółka Gazownictwa
GAZOPROJEKT
CMS

PGE
CEZ Polska
ENERGA

SERWIS INFORMACYJNY CIRE 24

Chiny. Prasa ostrzega, że postęp ws. emisji gazów będzie umiarkowany
13.11.2014r. 11:25

Oficjalna chińska prasa zastrzega w czwartek, że zobowiązania podjęte przez prezydentów Xi Jinpinga i Baracka Obamę w sprawie redukcji gazów cieplarnianych muszą być realizowane w sposób kontrolowany, a Chiny są przede wszystkim "krajem w trakcie rozwoju".

Chiny są największym na świecie emitentem gazów cieplarnianych, które według naukowców odpowiadają za ocieplenie klimatu. Do tej pory odmawiały jednak sprecyzowania konkretnych celów dotyczących redukcji emisji tych gazów, argumentując, że są "krajem rozwijającym się". W środę, przy okazji wizyty Baracka Obamy w Pekinie, Xi oświadczył, że punktem granicznym wzrostu chińskich emisji ma być rok 2030, po czym ma nastąpić spadek.

Dziennik "Global Times", kontrolowany przez Komunistyczną Partię Chin, z uznaniem napisał o tym zobowiązaniu, ale ostrzegł, że nie należy oczekiwać "spektakularnych redukcji".

"Europa i Stany Zjednoczone zawsze na nas naciskały, byśmy zredukowali nasze emisje i nie chodzi o to, że tego nie chcemy. Ale Chiny są przede wszystkim krajem rozwijającym się" - podkreślono w artykule redakcyjnym w chińskim wydaniu gazety.

"Ludzie będą nadal korzystać ze swojego podstawowego prawa do umiarkowanego dobrobytu i lepszego poziomu życia" - dodają autorzy.
Agencja AFP przypomina, że we wspólnym oświadczeniu prezydentów Obamy i Xi znalazło się nawiązanie do "zróżnicowanych zobowiązań" dla obu światowych gospodarek. Także "Global Times" zaznacza, że zachodni negocjatorzy klimatyczni powinni spodziewać się, że strona chińska podtrzyma stanowisko w sprawie "kraju rozwijającego się", co oznacza dla Pekinu mniejsze zobowiązania.

Również oficjalny anglojęzyczny "China Daily" komentuje, że realizacja "mogącego służyć za przykład" zobowiązania Chin będzie "wielkim wyzwaniem dla kraju liczącego 1,3 mld mieszkańców".

Chiny wytwarzają 29 proc. globalnych emisji gazów cieplarnianych, Stany Zjednoczone - 16 proc., a cała Unia Europejska - 11 proc.

Dodaj nowy Komentarze ( 0 )

WIĘCEJ NA TEN TEMAT W SERWISACH TEMATYCZNYCH

DODAJ KOMENTARZ
Redakcja portalu CIRE informuje, że publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu CIRE. Redakcja portalu CIRE nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Przesłanie komentarza oznacza akceptację Regulaminu umieszczania komentarzy do informacji i materiałów publikowanych w portalu CIRE.PL
Ewentualne opóźnienie w pojawianiu się wpisanych komentarzy wynika z technicznych uwarunkowań funkcjonowania portalu. szczegóły...

Podpis:


Poinformuj mnie o nowych komentarzach w tym temacie


PARTNERZY
PGNiG TERMIKA
systemy informatyczne
Clyde Bergemann Polska
PAK SERWIS Sp. z o.o.
ALMiG
Elektrix
GAZ STORAGE POLAND
GAZ-SYSTEM S.A.
Veolia
PKN Orlen SA
agregaty24.eu
Tauron
DISE
BiznesAlert
Obserwatorium Rynku Paliw Alternatywnych ORPA.PL
Energy Market Observer
Innsoft
Innsoftcire
©2002-2019
mobilne cire
IT BCE