ENERGETYKA, RYNEK ENERGII - CIRE.pl - energetyka zaczyna dzień od CIRE
Właścicielem portalu jest ARE S.A.
ARE S.A.

SZUKAJ:PANEL LOGOWANIA

X
Portal CIRE.PL wykorzystuje mechanizm plików cookies. Jeśli nie chcesz, aby nasz serwer zapisywał na Twoim urządzeniu pliki cookies, zablokuj ich stosowanie w swojej przeglądarce. Szczegóły.


SPONSORZY
ASSECO
PGNiG
ENEA

Polska Spółka Gazownictwa
GAZOPROJEKT
CMS

PGE
CEZ Polska
ENERGA

SERWIS INFORMACYJNY CIRE 24

Nowoczesny superkomputer w Świerku wesprze energetykę
13.11.2014r. 15:33

Jeden z największych superkomputerów w Polsce działa w otwartym w czwartek pod Warszawą Centrum Informatycznym Świerk. Będzie wykonywał obliczenia głównie na użytek polskiej energetyki, a szczególnie na potrzeby budowanych w Polsce elektrowni jądrowych.

Centrum Informatyczne Świerk (CIŚ) - część Narodowego Centrum Badań Jądrowych - ma zapewnić wsparcie informatyczne dla rozwoju polskiej energetyki jądrowej i konwencjonalnej. Mają być tam wykonywane m.in. obliczenia, które pomogą w projektowaniu i optymalizacji urządzeń energetycznych.

Obecna na otwarciu centrum minister nauki i szkolnictwa wyższego Lena Kolarska-Bobińska oceniła, że Centrum Informatyczne Świerk prowadzić będzie badania, które w przyszłości pozwolą zbudować w Polsce bezpieczne elektrownie jądrowe. "Nie możemy opierać się tylko na węglu. Korzystamy w coraz większym stopniu z energii zielonej, ale uważam, że podstawą powinna być energetyka jądrowa, bezpieczne elektrownie, które będą nas zasilały w tanią energię" - powiedziała dziennikarzom minister.

Szef zespołu CIŚ prof. Wojciech Wiślicki przypomniał, że Program Polskiej Energetyki Jądrowej zakłada budowę w Polsce dwóch elektrowni jądrowych. Rozwój energetyki jądrowej stwarza jednak spore wymagania dotyczące przetwarzania danych. "CIŚ jest odpowiedzią na te potrzeby" - stwierdził.

Wiślicki przyznał, że wobec planów budowy elektrowni jądrowych, konieczne będzie np. utworzenie w Polsce zespołu, który będzie sprawnie przeprowadzać analizy bezpieczeństwa jądrowego. Przepisy dotyczące energetyki jądrowej zakładają, że analizy takie muszą być przeprowadzone przez zespół niezwiązany z operatorem elektrowni. Narodowe Centrum Badań Jądrowych chce, by taki zespół powstał właśnie w jego obrębie.

W CIŚ mają być wykonywane np. symulacje rozprzestrzeniania się różnych substancji, również tych promieniotwórczych w atmosferze czy związane z bezpieczeństwem energetycznym kraju obliczenia dotyczące dystrybucji energii w sieciach przesyłowych. Będą tam też prowadzone badania dla technologii medycznych, czy dla CERN (Europejskiej Organizacji Badań Jądrowych).
Docelowa wydajność superkomputera w Świerku to 500 Tflopsów, co oznacza, że będzie on mógł wykonywać 500 bilionów (tysięcy miliardów) operacji zmiennoprzecinkowych na sekundę. Klaster będzie miał 20 tys. rdzeni obliczeniowych, będzie miał 130 TB pamięci RAM i 3200 TB przestrzeni dyskowej. "To mniej więcej równowartość 20 tys. komputerów klasy PC pracujących w sposób skoordynowany i w dodatku bardzo szybko komunikujących się między sobą" - zobrazował prof. Wiślicki. Dotychczas superkomputer nie osiągnął jeszcze swojej docelowej mocy obliczeniowej, dostarczono 70 proc. sprzętu.

Superkomputer wykorzystuje dość nietypowy system chłodzenia, stosowany np. w reaktorach jądrowych. Otóż do chłodzenia serwerów stosuje się... gorącą wodę. Instalacja chłodzona jest bowiem wodą o temperaturze 40 stopni C. Dla człowieka jest to już woda gorąca, ale nawet tak ciepły płyn wystarczy, by chłodzić komputery, których temperatura podczas pracy może wynosić np. 80 stopni C. "Wiele osób uważa, że chłodzenie gorącą wodą nie ma sensu. Ma sens. Stosowanie tak ciepłej wody znacznie upraszcza system schładzania serwerów" - stwierdził w rozmowie z PAP Piotr Wasiuk, administrator w CIŚ.

Przyznał, że jeśli serwery ochładza się za pomocą zimnej wody, płyn trzeba chłodzić - do temperatury maksymalnie 15 stopni C - za pomocą systemów podobnych jak te w lodówce. "A to niesie za sobą duże straty energii" - przyznał Wasiuk. Zaznaczał, że w przypadku technologii ciepłowodnej woda chłodzona jest bezpośrednio powietrzem.

Koszt Centrum Informatycznego Świerk wyniósł 98 mln zł, a projekt sfinansowany został w ramach Programu Operacyjnego Innowacyjna Gospodarka.

Dodaj nowy Komentarze ( 1 )

WIĘCEJ NA TEN TEMAT W SERWISACH TEMATYCZNYCH

KOMENTARZE ( 1 )


Autor: Mr Spok 14.11.2014r. 11:08
Droga zabawka w rękach specjalistów od atomu, to już nie śmieszy!
ODPOWIEDZ ZGŁOŚ DO MODERACJI
Dodaj nowy Komentarze ( 1 )

DODAJ KOMENTARZ
Redakcja portalu CIRE informuje, że publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu CIRE. Redakcja portalu CIRE nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Przesłanie komentarza oznacza akceptację Regulaminu umieszczania komentarzy do informacji i materiałów publikowanych w portalu CIRE.PL
Ewentualne opóźnienie w pojawianiu się wpisanych komentarzy wynika z technicznych uwarunkowań funkcjonowania portalu. szczegóły...

Podpis:


Poinformuj mnie o nowych komentarzach w tym temacie


PARTNERZY
PGNiG TERMIKA
systemy informatyczne
Clyde Bergemann Polska
PAK SERWIS Sp. z o.o.
ALMiG
Elektrix
GAZ STORAGE POLAND
GAZ-SYSTEM S.A.
Veolia
PKN Orlen SA
agregaty24.eu
Tauron
DISE
BiznesAlert
Obserwatorium Rynku Paliw Alternatywnych ORPA.PL
Energy Market Observer
Innsoft
Innsoftcire
©2002-2019
mobilne cire
IT BCE