ENERGETYKA, RYNEK ENERGII - CIRE.pl - energetyka zaczyna dzień od CIRE
Właścicielem portalu jest ARE S.A.
ARE S.A.

SZUKAJ:PANEL LOGOWANIA

X
Portal CIRE.PL wykorzystuje mechanizm plików cookies. Jeśli nie chcesz, aby nasz serwer zapisywał na Twoim urządzeniu pliki cookies, zablokuj ich stosowanie w swojej przeglądarce. Szczegóły.


SPONSORZY
ASSECO
PGNiG
ENEA

Polska Spółka Gazownictwa
CMS

PGE
CEZ Polska
ENERGA

SERWIS INFORMACYJNY CIRE 24

Raport: Polska awansowała w rankingu państw walczących ze zmianami klimatu
09.12.2014r. 12:33

Polska poprawiła swoją pozycję w rankingu państw walczących ze zmianami klimatu. Według raportu "The Climate Change Performance Index 2015", ogłoszonego na konferencji klimatycznej COP20 w Limie, uplasowała się na 40 pozycji - o pięć wyżej niż w ubiegłym roku.

Raport przygotowały organizacje pozarządowe Germanwatch i Climate Action Network Europe. Opisuje on postępy 58 badanych krajów w redukcji emisji CO2, wdrażaniu polityk środowiskowych, przechodzeniu na gospodarkę niskoemisyjną, inwestycje w odnawialne źródła energii i poprawę wydajności energetycznej.

W tym roku Polska zajęła 40. miejsce. W stosunku do ubiegłego roku awansowała o pięć pozycji. W rankingu wyprzedzają ją jednak inne państwa regionu, takie jak Węgry (14. miejsce) czy Słowacja (15. miejsce). Za Polską znalazły się natomiast takie rozwinięte kraje jak Kanada (58.) czy Australia (60.).

Opracowanie podkreśla jednak, że żaden kraj w kwestiach klimatycznych nie uczynił wystarczająco wiele, by zapobiec niebezpiecznym zmianom klimatu, które pod koniec XXI wieku mogą skutkować globalnym wzrostem temperatury o 2 stopnie Celsjusza. Dlatego też jego autorzy zdecydowali się pierwsze trzy miejsca w rankingu pozostawić puste, a lidera w walce ze zmianami klimatu - Danię - umieścić na czwartej pozycji.

"Nasz kraj awansował w zestawieniu, czego przyczyną najprawdopodobniej był brak weta podczas szczytu Rady Europejskiej dotyczącego polityki klimatyczno-energetycznej UE. Moim zdaniem, to właśnie ten czynnik spowodował subiektywnie lepszą ocenę Polski" - twierdzi ekspert ds. klimatu i energii Ośrodka Analiz Politologicznych Krzysztof Księżopolski.
Zauważył jednak, że w Polsce nie docenia się pozytywnego wpływu odnawialnych źródeł energii na rozwój gospodarczy i bezpieczeństwo energetyczne. Tymczasem - jak podkreślił - Czechy poprawiły pozycję o trzynaście miejsc właśnie dzięki inwestycjom w tę formę pozyskiwania energii.

W Limie od 1 do 12 grudnia trwa konferencja Ramowej konwencji ONZ ws. zmian klimatu (COP20). Podczas obrad ma powstać szkic globalnej umowy klimatycznej, której zawarcie przewidziano w przyszłym roku w Paryżu.

Raport "The Climate Change Performance Index 2015" (CCPI) ma m.in. na celu przedstawienie efektów światowej polityki klimatycznej, mobilizować państwa, którym do tej pory nie udało się podjąć ambitnych działań na rzecz ochrony klimatu oraz wyróżnić kraje o wysokich standardach w zakresie polityki klimatycznej.

Dodaj nowy Komentarze ( 1 )

WIĘCEJ NA TEN TEMAT W SERWISACH TEMATYCZNYCH

KOMENTARZE ( 1 )


Autor: przesada 09.12.2014r. 13:32
Ośrodek Analiz Politologicznych, ekspert ds klimatu i energii - dobre, dobre ...
ODPOWIEDZ ZGŁOŚ DO MODERACJI
Dodaj nowy Komentarze ( 1 )

DODAJ KOMENTARZ
Redakcja portalu CIRE informuje, że publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu CIRE. Redakcja portalu CIRE nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Przesłanie komentarza oznacza akceptację Regulaminu umieszczania komentarzy do informacji i materiałów publikowanych w portalu CIRE.PL
Ewentualne opóźnienie w pojawianiu się wpisanych komentarzy wynika z technicznych uwarunkowań funkcjonowania portalu. szczegóły...

Podpis:


Poinformuj mnie o nowych komentarzach w tym temacie


PARTNERZY
PGNiG TERMIKA
systemy informatyczne
Clyde Bergemann Polska
PAK SERWIS Sp. z o.o.
ALMiG
Elektrix
GAZ STORAGE POLAND
GAZ-SYSTEM S.A.
Veolia
PKN Orlen SA
TGE
Tauron
DISE
BiznesAlert
Obserwatorium Rynku Paliw Alternatywnych ORPA.PL
Energy Market Observer
Innsoftcire
©2002-2019
mobilne cire
IT BCE