ENERGETYKA, RYNEK ENERGII - CIRE.pl - energetyka zaczyna dzień od CIRE
Właścicielem portalu jest ARE S.A.
ARE S.A.

SZUKAJ:PANEL LOGOWANIA

X
Portal CIRE.PL wykorzystuje mechanizm plików cookies. Jeśli nie chcesz, aby nasz serwer zapisywał na Twoim urządzeniu pliki cookies, zablokuj ich stosowanie w swojej przeglądarce. Szczegóły.


SPONSORZY
ASSECO
PGNiG
ENEA

Polska Spółka Gazownictwa
CMS

PGE
CEZ Polska
ENERGA

SERWIS INFORMACYJNY CIRE 24

Rosatom dostarczy Indiom 12 reaktorów w ciągu 20 lat
11.12.2014r. 10:11

Rosyjski koncern Rosatom poinformował, że w ciągu 20 lat dostarczy Indiom 12 reaktorów atomowych na mocy porozumienia mającego na celu wzmocnienie współpracy energetycznej, podpisanego przez oba kraje na szczycie w Delhi w czwartek.

1000-megawatowy reaktor działa już w wybudowanej przez Rosję elektrowni atomowej w Kudankulam w stanie Tamilnadu; rozpoczęcie pracy przez drugi reaktor jest oczekiwane w 2015 roku.

Rosyjski prezydent Władimir Putin nalegał, by Rosatom zwiększył do 25 liczbę reaktorów, które koncern może dostarczyć Indiom - pisze agencja Reutera.

Według indyjskich źródeł sześć reaktorów ma powstać w elektrowni w Kudankulam, a kolejnych sześć w innej lokalizacji, która jednak nie została ustalona.

Przed rozpoczętą w środę dwudniową wizytą Putina w Indiach komentatorzy zapowiadali, że rozmowy prezydenta i premiera Narendry Modiego mają koncentrować się na wzmacnianiu relacji, gdy Indie spoglądają w kierunku USA, zwłaszcza w obszarach obronności i inwestycji.

Oczekuje się, że Rosja i Indie podpiszą ponad 20 umów o współpracy kosmicznej, obronnej i energetycznej.
W czasie gdy Putin spotyka się z indyjskim premierem do Delhi na nieoficjalne rozmowy przybył także lider zaanektowanego w marcu przez Rosję Krymu Siergiej Aksjonow. Jak poinformowano, spotkał się on z biznesmenem z Bombaju, aby omówić sposoby zwiększenia wymiany handlowej z regionem czarnomorskim. Aksjonow został objęty sankcjami UE i USA nałożonymi w związku z rolą odegraną przez Rosję w kryzysie ukraińskim.

Rzecznik indyjskiego MSZ powiedział, że nie został oficjalnie zawiadomiony o wizycie krymskiego lidera, który nie wchodzi w skład delegacji Putina; także przedstawiciele strony rosyjskiej odmawiali komentarza w sprawie tej wizyty.

Aksjonow, któremu w Delhi towarzyszył wysoki rangą dyplomata, miał wziąć udział w podpisaniu memorandum z grupą biznesową pod hasłem Indyjsko-Krymskiego Partnerstwa. Przewodniczący tej grupy Gul Kripalani, przedsiębiorca zajmujący się handlem owocami morza, powiedział agencji Reutera przed spotkaniem, że było ono nieoficjalne i "tak się złożyło, że Aksjonow był w samolocie z Jego Ekscelencją Prezydentem Putinem".

Indie formalnie nie popierają zachodnich sankcji, ale spotkanie może okazać się niezręczne przed planowaną na styczeń wizytą prezydenta USA Baracka Obamy w Indiach - pisze agencja Reutera.

Dodaj nowy Komentarze ( 1 )

WIĘCEJ NA TEN TEMAT W SERWISACH TEMATYCZNYCH

KOMENTARZE ( 1 )


Autor: pleple 11.12.2014r. 10:52
A przecież atom sie nie opłaci! Jeszcze w Indiach? Jak to krzykacze?
ODPOWIEDZ ZGŁOŚ DO MODERACJI
Dodaj nowy Komentarze ( 1 )

DODAJ KOMENTARZ
Redakcja portalu CIRE informuje, że publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu CIRE. Redakcja portalu CIRE nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Przesłanie komentarza oznacza akceptację Regulaminu umieszczania komentarzy do informacji i materiałów publikowanych w portalu CIRE.PL
Ewentualne opóźnienie w pojawianiu się wpisanych komentarzy wynika z technicznych uwarunkowań funkcjonowania portalu. szczegóły...

Podpis:


Poinformuj mnie o nowych komentarzach w tym temacie


PARTNERZY
PGNiG TERMIKA
systemy informatyczne
Clyde Bergemann Polska
PAK SERWIS Sp. z o.o.
ALMiG
GAZ STORAGE POLAND
GAZ-SYSTEM S.A.
Veolia
PKN Orlen SA
TGE
Savangard
Tauron
DISE
BiznesAlert
Obserwatorium Rynku Paliw Alternatywnych ORPA.PL
Energy Market Observer
Gazterm
Innsoftcire
©2002-2020
mobilne cire
IT BCE