ENERGETYKA, RYNEK ENERGII - CIRE.pl - energetyka zaczyna dzień od CIRE
Właścicielem portalu jest ARE S.A.
ARE S.A.

SZUKAJ:PANEL LOGOWANIA

X
Portal CIRE.PL wykorzystuje mechanizm plików cookies. Jeśli nie chcesz, aby nasz serwer zapisywał na Twoim urządzeniu pliki cookies, zablokuj ich stosowanie w swojej przeglądarce. Szczegóły.


SPONSORZY
ASSECO
PGNiG
ENEA

Polska Spółka Gazownictwa
CMS

PGE
CEZ Polska
ENERGA

SERWIS INFORMACYJNY CIRE 24

Lewandowski: Rada Gospodarcza recenzentem programu dla górnictwa
02.01.2015r. 14:23

Rada Gospodarcza przy premierze będzie recenzentem rządowego programu dla górnictwa - poinformował w piątek szef Rady Janusz Lewandowski. Ministerstwo gospodarki poinformowało, że rząd w środę zajmie się programem naprawczym dla Kompanii Węglowej.

"Sądzę, że rząd przyjmie ten program na początku stycznia, 7 stycznia" - mówił Lewandowski w Polsat News. Rada, już pod moim kierownictwem, wystąpi w roli recenzenta" - dodał.

"Z góry zapowiadam, że nie ma takiego programu, ani na stocznie, ani na górnictwo, ani na służbę zdrowia, który wszystkim by się podobał, więc zapewne będzie to szukanie kompromisu" - podkreślił b. komisarz UE ds. budżetu, który szefem Rady został w połowie grudnia ub. roku.

W końcu grudnia premier Ewa Kopacz zapowiadała, że będzie konsekwentna w realizacji reformy górnictwa. "To wielkie wyzwanie na rok 2015" - oceniała.

"Mój poprzednik Jan Krzysztof Bielecki negocjował z górnikami w kopalni, trwało to bardzo długo. W tej chwili trzeba to zamienić w program, który przede wszystkim dotyczy tej jednej, ale największej za to Kompanii Węglowej" - mówił w piątek Lewandowski.

Jak poinformowało w piątek PAP ministerstwo gospodarki, zespół ds. funkcjonowania górnictwa pod przewodnictwem pełnomocnika rządu ds. restrukturyzacji węgla kamiennego Wojciecha Kowalczyka przygotował plan naprawczy Kompanii Węglowej, który zostanie rozpatrzony na posiedzeniu Rady Ministrów w środę, 7 stycznia 2015 r.

Na przełomie listopada i grudnia w Kompanii Węglowej - największej spółce tej branży w Europie - doszło do zmiany prezesa. Krzysztof Sędzikowski zastąpił Mirosława Tarasa, jednogłośnie odwołanego przez radę nadzorczą, która uznała, że pod jego kierownictwem straty KW wzrosły, działania restrukturyzacyjne okazały się nieskuteczne a w dialogu ze stroną społeczną wytknęła "brak skuteczności".
Dzień przed tą decyzją odwołania Tarasa zażądali związkowcy, wskazując m.in. jego wypowiedź podczas konferencji "Górnictwo 2014" w Katowicach, gdzie prezes KW mówił tam m.in., że w Polsce brakuje długoterminowej polityki energetycznej i wizji działania górnictwa. Taras wyraził wtedy przekonanie, że aby poprawić sytuację górnictwa, rząd powinien przyjąć program, w którym zdecyduje się na wspieranie górnictwa z budżetu, albo na gwałtowne cięcia w tej branży. Odnosząc się do możliwości restrukturyzacji branży oceniał, że obecne działania to "reanimacja trupa".

Wcześniej związkowcy z KW przez kilka dni okupowali siedzibę firmy. Jak podawali, powodem rozpoczęcia protestu stała się informacja zarządu o braku pieniędzy na grudniowe wypłaty oraz niepozyskaniu środków na finansowanie kluczowych elementów planu naprawczego.

Kompania Węglowa zatrudnia 47 tys. osób. Należy do niej 14 kopalń o łącznej zdolności wydobywczej 34 mln ton węgla rocznie, jednak - według informacji z września - tylko trzy utrzymywały rentowność. Wynik finansowy po sześciu miesiącach 2014 r. wyniósł minus 342,3 mln zł, wobec 228,7 mln zł straty przed rokiem

Jak mówił na początku grudnia PAP Wojciech Kowalczyk, przychody sektora ze sprzedaży w pierwszych trzech kwartałach br. spadły rok do roku o 2,7 mld zł. Przy kosztach wydobycia na poziomie 15,4 mld zł skutkiem była strata na sprzedaży rzędu 1,6 mld zł, a od każdej tony sprzedawanego węgla trzeba było dopłacić średnio 32,76 zł. Łączne zobowiązania sektora na koniec września 2014 r. sięgnęły 12,8 mld zł i były wyższe niż rok wcześniej o 2,8 mld zł.

Według Kowalczyka priorytetem planu naprawczego jest stworzenie modelu polskiego górnictwa na przyszłość oraz zapewnienie bezpieczeństwa górnikom. "Polskie górnictwo musi być konkurencyjne i nowoczesne, bo inaczej za parę lat w ogóle go nie będzie. W tym obszarze liczę na zrozumienie wszystkich, którzy są związani z branżą. Jednocześnie chciałbym zapewnić, że w ramach naszych działań górnicy otrzymają wsparcie. Nikt nie zostanie bez pomocy" - zapewniał Kowalczyk.

Dodaj nowy Komentarze ( 3 )

KOMENTARZE ( 3 )


Autor: Ester 02.01.2015r. 14:28
Szkoda, że tylko recenzentem czy krytykiem, bo jak mówi przysłowie, że wiedzą jak zrobić tylko nie potrafią
ODPOWIEDZ ZGŁOŚ DO MODERACJI

Autor: Energetyk 50 02.01.2015r. 21:38
Ester ma rację. Decydująca jest umiejętność skutecznej realizacji wiedzy. Taras także miał rację namawiając do... pełna treść komentarza
ODPOWIEDZ ZGŁOŚ DO MODERACJI

Autor: Daleki Mazowszanin 03.01.2015r. 09:52
Lewandowski za Sędzikowskiego:z pewnościa uzyska środki unijne dla KW.
ODPOWIEDZ ZGŁOŚ DO MODERACJI
Dodaj nowy Komentarze ( 3 )

DODAJ KOMENTARZ
Redakcja portalu CIRE informuje, że publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu CIRE. Redakcja portalu CIRE nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Przesłanie komentarza oznacza akceptację Regulaminu umieszczania komentarzy do informacji i materiałów publikowanych w portalu CIRE.PL
Ewentualne opóźnienie w pojawianiu się wpisanych komentarzy wynika z technicznych uwarunkowań funkcjonowania portalu. szczegóły...

Podpis:


Poinformuj mnie o nowych komentarzach w tym temacie


PARTNERZY
PGNiG TERMIKA
systemy informatyczne
Clyde Bergemann Polska
PAK SERWIS Sp. z o.o.
ALMiG
Elektrix
GAZ STORAGE POLAND
GAZ-SYSTEM S.A.
Veolia
PKN Orlen SA
TGE
Tauron
DISE
BiznesAlert
Obserwatorium Rynku Paliw Alternatywnych ORPA.PL
Energy Market Observer
Innsoftcire
©2002-2019
mobilne cire
IT BCE