ENERGETYKA, RYNEK ENERGII - CIRE.pl - energetyka zaczyna dzień od CIRE
Właścicielem portalu jest ARE S.A.
ARE S.A.

SZUKAJ:PANEL LOGOWANIA

X
Portal CIRE.PL wykorzystuje mechanizm plików cookies. Jeśli nie chcesz, aby nasz serwer zapisywał na Twoim urządzeniu pliki cookies, zablokuj ich stosowanie w swojej przeglądarce. Szczegóły.


SPONSORZY
ASSECO
PGNiG
ENEA

Polska Spółka Gazownictwa
CMS

PGE
CEZ Polska
ENERGA

JERZY SAFERNA - WSPOMNIENIE

Jerzy Saferna - wspomnienie
04.01.2015r. 22:46

W Gliwicach w wieku 86 lat zmarł doc. dr inż. Jerzy Saferna, wieloletni pracownik m.in. b. Zakładu Energetycznego Gliwice i Instytutu Energetyki.

Jego publikacja pt. "Praca izolatorów liniowych i stacyjnych w warunkach zabrudzeniowych" (251 str.) wydana przez Wydawnictwa Naukowo-Techniczne w 1968 do dnia dzisiejszego jest cytowana w publikacjach specjalistycznych. Była pokłosiem pracy doktorskiej z 1965 roku na Politechnice Śląskiej pt. "Badania warunków pracy izolacji w rejonach zabrudzeniowych Okręgu Górnośląskiego z punktu widzenia czyszczenia izolacji pod napięciem strumieniem wody", której promotorem był prof. Zbigniew Jasicki.

Jego opracowania związane z czyszczeniem zabrudzonej osadami przemysłowymi izolacji linii elektroenergetycznych były niezwykle ważne w najbardziej uprzemysłowionym wówczas rejonie Polski b. Górnośląskim Okręgu Przemysłowym. Na stacji zabrudzeń (w obrębie stacji WN) w Zabrzu obserwowano sposoby ich osadzania się i różne sposoby usuwania zanieczyszczeń, także na pracujących urządzeniach. W Instytucie Energetyki sprzyjał rozwiązaniom pozwalającym na unowocześnienie eksploatacji sieci napowietrznej.

Jerzy Saferna był Zasłużonym Seniorem Stowarzyszenia Elektryków Polskich.

Dodaj nowy Komentarze ( 1 )

KOMENTARZE ( 1 )


Autor: Grands 05.01.2015r. 09:29
Miał 88 lat, ur. się 31.VII.1926 r. w Andrychowie. Odznaczono go takżę KK OOP. Patrz Sławomir Partyga: "50 lat... pełna treść komentarza
ODPOWIEDZ ZGŁOŚ DO MODERACJI
Dodaj nowy Komentarze ( 1 )

DODAJ KOMENTARZ
Redakcja portalu CIRE informuje, że publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu CIRE. Redakcja portalu CIRE nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Przesłanie komentarza oznacza akceptację Regulaminu umieszczania komentarzy do informacji i materiałów publikowanych w portalu CIRE.PL
Ewentualne opóźnienie w pojawianiu się wpisanych komentarzy wynika z technicznych uwarunkowań funkcjonowania portalu. szczegóły...

Podpis:


Poinformuj mnie o nowych komentarzach w tym temacie


PARTNERZY
PGNiG TERMIKA
systemy informatyczne
Clyde Bergemann Polska
PAK SERWIS Sp. z o.o.
ALMiG
GAZ STORAGE POLAND
GAZ-SYSTEM S.A.
Veolia
PKN Orlen SA
TGE
Savangard
Tauron
DISE
BiznesAlert
Obserwatorium Rynku Paliw Alternatywnych ORPA.PL
Energy Market Observer
Gazterm
Innsoftcire
©2002-2020
mobilne cire
IT BCE