ENERGETYKA, RYNEK ENERGII - CIRE.pl - energetyka zaczyna dzień od CIRE
Właścicielem portalu jest ARE S.A.
ARE S.A.

SZUKAJ:PANEL LOGOWANIA

X
Portal CIRE.PL wykorzystuje mechanizm plików cookies. Jeśli nie chcesz, aby nasz serwer zapisywał na Twoim urządzeniu pliki cookies, zablokuj ich stosowanie w swojej przeglądarce. Szczegóły.


SPONSORZY
ASSECO
PGNiG
ENEA

Polska Spółka Gazownictwa
CMS

PGE
CEZ Polska
ENERGA

SERWIS INFORMACYJNY CIRE 24

MSP chce konsolidować energetykę; brak szczegółów zwiększa niepewność wokół sektora
09.01.2015r. 10:59

Resort skarbu do końca stycznia ma przedstawić ścieżkę konsolidacji polskiej energetyki. W ocenie analityków możliwe jest połączenie mniejszych i słabszych spółek w większe, silniejsze podmioty, które będą mogły konkurować w regionie i pozyskiwać tańsze finansowanie za granicą. Uważają, że przy wielu niewiadomych dotyczących planu niepewność wokół sektora jeszcze wzrasta.

MSP poinformowało, że kończy analizy dotyczące wyboru optymalnej ścieżki konsolidacji polskiego sektora energetycznego (chodzi o spółki PGE, Tauron, Enea i Energa), przedstawi ją do końca styczniu.

Włodzimierz Karpiński, minister skarbu, wyjaśnił, że tylko silne podmioty będą w stanie zapewnić bezpieczeństwo energetyczne kraju i sprostać regionalnej konkurencji, a konsolidacja energetyki to przede wszystkim szansa na zwiększenie możliwości inwestycyjnych firm i zwiększenia wartości aktywów w nadzorze Skarbu Państwa.

"Rzeczywiście polskie spółki energetyczne są zbyt małe, by konkurować w regionie i optymalne byłoby stworzenie jednej wielkiej grupy energetycznej, ale myślę, że na to nie pozwoliłby urząd antymonopolowy. Może być jednak opcja połączenia mniejszych spółek w większe i stworzenie dwóch grup energetycznych, tak jak jest np. we Francji, czy w Niemczech" - powiedział PAP Bartłomiej Kubicki, analityk Societe Generale.

"Ja łączyłbym spółki zadłużone z niezadłużonymi, silniejsze ze słabszymi, by poprawić ich standing finansowy. Z mniejszych najsilniejsza jest Energa, a słabsze są Enea i Tauron" - dodał analityk.

Jego zdaniem możliwe byłoby np. połączenie Energi i Enei, czy Tauronu z Energą.

"Łączenie PGE i Energi już kiedyś nie wyszło, ale obecnie urząd antymonopolowy może być bardziej liberalny niż poprzednio i może zgodzić się na połączenie PGE z inną grupą" - powiedział Kubicki.

Bram Buring, analityk Wood&Co. uważa, że to właśnie fuzja PGE i Energi byłaby najsensowniejsza.

"Jeśli chodzi o możliwe kombinacje, to przejęcie Energi przez PGE ma, naszym zdaniem, największy sens, jeśli celem jest budowa prawdziwego narodowego czempiona. Nowa grupa miałaby największy bilans i najsilniejszy cash flow, byłaby najbardziej atrakcyjna dla inwestorów zagranicznych obligacji i miałaby możliwość udźwignąć obecne plany inwestycyjne i te związane z górnictwem i atomem" - napisał w porannym komentarzu Buring.
"Inny pomysł to stworzenie trzech +zbilansowanych+ grup, co by sugerowało fuzję Energi i Enei. Powstała grupa byłaby mniej więcej tej samej wielkości co Tauron i mogłaby łatwiej pozyskać finansowanie na rynku euroobligacji. Tauron, samodzielnie, prawdopodobnie dalej zależałby głównie od lokalnych banków i funduszy międzynarodowych" - ocenił analityk.

Analitycy podkreślają jednak, że to jedynie spekulacje, a brak szczegółów tylko zwiększa niepewność wokół sektora.

"Scenariusze mogą być najróżniejsze - od pełnej konsolidacji wszystkiego, poprzez łączenie tylko niektórych grup, czy nawet formę luźnej konsolidacji. Póki nie ma szczegółów, trudno o jakieś oceny. Buduje to dalszą niepewność w sektorze, inwestorzy nie mogą się skupiać na analizie zysków, a podejmowane są kluczowe decyzje i mniejszościowi akcjonariusze mogą nie mieć dużo do powiedzenia" - powiedział PAP Tomasz Krukowski, analityk Deutsche Banku.

Na początku piątkowych notowań kurs PGE spadał o ponad 1 proc., ale po prawie dwóch godzinach notowań spółka zyskuje 0,6 proc. Papiery Enei drożeją prawie 0,7 proc. Tauron traci prawie 2 proc., a Energa tanieje 1 proc.

Analitycy są jednak zgodni, że większe koncerny, to lepszy dostęp do tańszego zagranicznego finansowania.

"Spółki wskazywały, że np. CEZ może wyjść na rynek eurooobligacji taniej niż PGE, m.in. z powodu większego rozmiaru. Polskie spółki muszą zbierać środki nie tylko na własne projekty, ale i by zaangażować się w górnictwo" - napisał Buring.

Spółki energetyczne mają być bowiem inwestorem dla "Nowej Kompanii Węglowej", do której trafi docelowo 9 rentownych i perspektywicznych kopalń KW. Resort skarbu podał, że energetyka może być zainteresowana nabyciem akcji nowej górniczej spółki, "jeśli będzie ona skupiać perspektywiczne aktywa o dużych możliwościach generowania przychodów", a decyzje muszą być "racjonalne biznesowo".

Dodaj nowy Komentarze ( 10 )

WIĘCEJ NA TEN TEMAT W SERWISACH TEMATYCZNYCH

KOMENTARZE ( 10 )


Autor: hanysek 09.01.2015r. 12:22
Co robili czołowi politycy z województwa przez ten czas Pan Tomczykiewicz Pani Bieńkowska Pan Buzek? Co obiecywał b. Premier? i gdzie był nadzór Pana Ministra Skarbu przez te lata?
ODPOWIEDZ ZGŁOŚ DO MODERACJI

Autor: ObserWATor 09.01.2015r. 12:33
PGE + Energa i Enea + Tauron + ... PGNiG ?
ODPOWIEDZ ZGŁOŚ DO MODERACJI

Autor: Do ObserWator 09.01.2015r. 14:15
równa się monopol!
ODPOWIEDZ ZGŁOŚ DO MODERACJI

Autor: hhh 09.01.2015r. 15:18
wspaniała wiadomość - dla zarządów :)
ODPOWIEDZ ZGŁOŚ DO MODERACJI

Autor: F16 09.01.2015r. 17:05
Gadu gadu, a wyjdzie PGNIG+ ENERGA i ENEA+TAURON.
ODPOWIEDZ ZGŁOŚ DO MODERACJI

Autor: ktos 09.01.2015r. 20:40
To może najpierw wybudować połączenia transgraniczne wtedy dopiero narodowy czempion będzie konkurowal. Bez tego to będzie monopol. Pewnie monopolista będzie mial dość tani dostęp do pieniędzy ale czy o to chodzi?
innym rozwiązaniem jest sprzedanie spolek skarbu panstwa duzym podmiotom wtedy tez wzrosną mozliwosci inwestycji w w nowe źródła
W spółkach SP nikt nie robi biznesu tylko reorganizacje
ODPOWIEDZ ZGŁOŚ DO MODERACJI

Autor: IK 10.01.2015r. 08:56
......ale czy teraz tak czy siak nie ma monopolu ? Co z tego, że teoretycznie możesz sobie wybierać jak URE i tak zatwierdza ceny sprzedawcom na tak zbliżonym poziomie że praktycznie nie opłaca się jego zmieniać ? Rynek będzie wtedy kiedy URE uwolni ceny wtedy pojawią się na tym rynku inni gracze.
ODPOWIEDZ ZGŁOŚ DO MODERACJI

Autor: Elektroenergetyk 10.01.2015r. 13:48
"Rzeczywiście polskie spółki energetyczne są zbyt małe, by konkurować w regionie i optymalne byłoby stworzenie jednej wielkiej grupy energetycznej...". Przepraszam bardzo, ale z kim i czym miałyby te spółki konkurować? Jak czytam bzdury wygadywane przez analityków takich jak Pan B. Kubicki, czy minister W. Karpiński, to mi się niedobrze robi. Czy tacy ludzie wiedzą czym jest elektroenergetyka? To nie jest zwykły przemysł, jak np. produkcja czekolady! Spółki energetyczne są energetyczne tylko z nazwy! Urzędnicy traktują je jak dojne krowy, z których za wszelką cenę trzeba wydusić ostatni grosz, a przy okazji umieścić w nich całą bandę swoich niekompetentnych kolesi, nie myśląc o tym, że podstawowym zadaniem spółek energetycznych jest zagwarantowanie pewnych dostaw energii dla klientów indywidualnych i przemysłu. Mówiąc wprost, tak żeby tępi urzędnicy zrozumieli, bez prądu kraj nie funkcjonuje. A grzebanie przy energetyce przez ignorantów skutkuje tym, że po każdej większej wichurze, tysiące ludzi w Polsce są pozbawieni prądu. Dlaczego? Bo bandy menedżerów tworzą strategie rozwoju firm, roztaczają wizje zmian w spółkach "energetycznych", planują konsolidacje i inne zmiany organizacyjne i zapominają kompletnie o tym, że energetyka to głównie technika. Trzeba najpierw dbać o infrastrukturę techniczną, a później tracić czas na zmiany organizacyjne. Od kilkunastu lat przerabiamy zmiany w energetyce, a efekt ich jest taki, że kadra techniczna stanowi już mniej niż połowę pracowników energetyki. Mnożą się za to stanowiska, z których nie ma kompletnie pożytku. Jeśli przytrafi się Polsce prawdziwy blackout, to rozumiem, że ta ogromna armia krawaciarzy będzie przywracać system do życia? Może wtedy do zakutych łbów polityków dotrze, że energetyka jest dla fachowców, a nie ignorantów.
ODPOWIEDZ ZGŁOŚ DO MODERACJI

Autor: też elektroenergetyk 12.01.2015r. 11:29
Popieram w całej rozciągłości. Dostały małpy brzytwy i się bawią energetyką. Cała zgraja menadżerów z kompetencjami excelowymi. Spady polityczne.
ODPOWIEDZ ZGŁOŚ DO MODERACJI

Autor: O.Bserwator 14.01.2015r. 10:47
Jedynym stałym elementem naszej biurokracji jest REORGANIZACJA, a najbardziej się udaje reorganizacja polegająca na zmianie szyldów i pieczątek
ODPOWIEDZ ZGŁOŚ DO MODERACJI
Dodaj nowy Komentarze ( 10 )

DODAJ KOMENTARZ
Redakcja portalu CIRE informuje, że publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu CIRE. Redakcja portalu CIRE nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Przesłanie komentarza oznacza akceptację Regulaminu umieszczania komentarzy do informacji i materiałów publikowanych w portalu CIRE.PL
Ewentualne opóźnienie w pojawianiu się wpisanych komentarzy wynika z technicznych uwarunkowań funkcjonowania portalu. szczegóły...

Podpis:


Poinformuj mnie o nowych komentarzach w tym temacie


PARTNERZY
PGNiG TERMIKA
systemy informatyczne
Clyde Bergemann Polska
PAK SERWIS Sp. z o.o.
GAZ STORAGE POLAND
GAZ-SYSTEM S.A.
Veolia
PKN Orlen SA
TGE
Savangard
Audax
Enotec
Gazterm
Tauron
DISE
BiznesAlert
Obserwatorium Rynku Paliw Alternatywnych ORPA.PL
Energy Market Observer
Innsoft
Instytut PEcire
©2002-2021
mobilne cire
IT BCE