ENERGETYKA, RYNEK ENERGII - CIRE.pl - energetyka zaczyna dzień od CIRE
Właścicielem portalu jest ARE S.A.
ARE S.A.

SZUKAJ:PANEL LOGOWANIA

X
Portal CIRE.PL wykorzystuje mechanizm plików cookies. Jeśli nie chcesz, aby nasz serwer zapisywał na Twoim urządzeniu pliki cookies, zablokuj ich stosowanie w swojej przeglądarce. Szczegóły.


SPONSORZY
ASSECO
PGNiG
ENEA

Polska Spółka Gazownictwa
CMS

PGE
CEZ Polska
ENERGA

MATERIAŁY PROBLEMOWE

MECOMS skonsoliduje informatykę w energetyce
20.01.2015r. 02:25

Platforma MECOMS to przełomowa propozycja dla działających w Polsce koncernów energetycznych, zainteresowanych konsolidacją informatyki i usprawnieniem procesów wewnętrznych. Rozwiązanie sprawdziło się w kilkudziesięciu dużych wdrożeniach w europejskich, północnoamerykańskich i azjatyckich grupach energetycznych. Wiodące firmy analityczne, takiej jak Gartner, IDC czy Ovum od lat wskazują MECOMS jako czołowe rozwiązanie dla firm z sektora energetycznego w skali globalnej.

-- Artykuł promocyjny --

Sygnity rozszerza ofertę rozwiązań dla dystrybutorów i wolnorynkowych sprzedawców energii elektrycznej o światowej klasy platformę MECOMS firmy Ferranti Computer Systems.

Bardzo szeroki zakres funkcjonalny platformy MECOMS adresuje jedno z podstawowych wyzwań stojących przed koncernami energetycznymi, czyli dużą liczbę systemów dziedzinowych. Rozproszenie funkcji biznesowych w wielu systemach wymaga w szczególności sporego wysiłku integracyjnego i utrudnia wprowadzanie zmian w procesach. MECOMS jako system wewnętrznie zintegrowany wokół branżowego modelu danych EUCA - Energy & Utilities Community Architecture - pozwala przyspieszyć proces konsolidacji systemów, a w konsekwencji poprawić elastyczność zarządzania procesami w koncernach.

Wraz z systemem Sygnity oferuje usługi doradcze i wdrożeniowe oraz wsparcie we wszystkich obszarach funkcjonalnych rozwiązania:

I. Zarządzanie klientami, obejmujące m.in.:
 • Zarządzanie produktami
 • Zarządzanie kontraktami
 • Billing i rozliczenia z klientami
II. Zarządzanie interakcjami – obszar, w skład którego wchodzą m.in.:
 • Komunikacja z rynkiem
 • Komunikacja z klientami
 • Zarządzanie portfelem kontraktów
III. Zarządzanie danymi pomiarowymi, w tym m.in.:
 • Zaawansowana infrastruktura pomiarowa (AMI)
 • Zarządzanie odczytami manualnymi
 • Walidacja danych pomiarowych
 • Kalkulacje i szacowanie pomiarów
IV. Zrządzanie majątkiem sieciowym, w ramach którego mieszczą się m.in.:
 • Zarządzanie sieciami elektroenergetycznymi
 • Zarządzanie zasobami i magazynami
 • Zarządzanie usługami remontowymi
Poza wymienionymi wyżej obszarami funkcjonalnymi, grupa energetyczna może w ramach rozwiązania wdrożyć również standardowe funkcje systemu Microsoft Dynamics AX, a więc m.in. finanse, zakupy, zarządzanie projektami, zarządzanie kadrami oraz relacje z klientami. W skład rozwiązania wchodzą także narzędzia do tworzenia nowych funkcji biznesowych, platforma do automatyzacji procesów oraz środowisko integracyjne oparte na koncepcji luźno powiązanych usług (SOA - Services-Oriented Architecture).

Ponieważ fundamentem całego rozwiązania jest środowisko Microsoft SQL Server wraz z MECOMS koncerny zyskują jedno z najlepszych narzędzi do gromadzenia danych z wielu źródeł i przekształcania ich w informacje. Zyskują także wyższy poziom bezpieczeństwa, dzięki zawansowanym mechanizmom zarządzania dostępem do danych, ich klasyfikacji, ochrony i archiwizacji. MECOMS jest więc dla grup energetycznych propozycją dwojakiego rodzaju -integracji funkcji aplikacyjnych oraz centralizacji zarządzania danymi i logiką aplikacji.

Oparty na technologiach Microsoft, MECOMS ściśle integruje się z platformami i aplikacjami Microsoft Office. Z systemu można korzystać za pośrednictwem dedykowanych aplikacji klienckich, a równolegle standardowych przeglądarek WWW oraz urządzeń mobilnych. W tym kontekście warto podkreślić, że wersje WWW i mobilna nie wymagają dedykowanej warstwy serwerowej synchronizującej się z systemem głównym. Są to tylko alternatywne kanały udostępniania tej samej logiki, z której korzystają dedykowane aplikacje klienckie. Przyspiesza to wdrożenia nowych funkcji w kanałach samoobsługowych, a jednocześnie obniża koszty wprowadzania zmian.

Platforma MECOMS stanowi jedyną w swoim rodzaju, całościową propozycję funkcjonalności i integracji, zbudowaną od podstaw z myślą o przedsiębiorstwach z branży energetycznej. W połączeniu z nowoczesną warstwą technologiczną MECOMS stanowi przełom, dzięki któremu koncerny energetyczne będą w stanie wejść w kolejny etap rozwoju rynku i utrzymać swoje pozycje wobec rosnącej konkurencji ze strony mniejszych firm sprzedających energię na uwolnionym rynku.

Więcej o ofercie Sygnity na www.sygnity.pl

Autor: Wojciech Szeloch, Menedżer Rozwoju Biznesu w Pionie Utilities Sygnity SA

Dodaj nowy Komentarze ( 0 )

DODAJ KOMENTARZ
Redakcja portalu CIRE informuje, że publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu CIRE. Redakcja portalu CIRE nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Przesłanie komentarza oznacza akceptację Regulaminu umieszczania komentarzy do informacji i materiałów publikowanych w portalu CIRE.PL
Ewentualne opóźnienie w pojawianiu się wpisanych komentarzy wynika z technicznych uwarunkowań funkcjonowania portalu. szczegóły...

Podpis:


Poinformuj mnie o nowych komentarzach w tym temacie


PARTNERZY
PGNiG TERMIKA
systemy informatyczne
Clyde Bergemann Polska
PAK SERWIS Sp. z o.o.
ALMiG
GAZ STORAGE POLAND
GAZ-SYSTEM S.A.
Veolia
PKN Orlen SA
TGE
Savangard
Tauron
DISE
BiznesAlert
Obserwatorium Rynku Paliw Alternatywnych ORPA.PL
Energy Market Observer
Innsoftcire
©2002-2020
mobilne cire
IT BCE