ENERGETYKA, RYNEK ENERGII - CIRE.pl - energetyka zaczyna dzień od CIRE
Właścicielem portalu jest ARE S.A.
ARE S.A.

SZUKAJ:PANEL LOGOWANIA

X
Portal CIRE.PL wykorzystuje mechanizm plików cookies. Jeśli nie chcesz, aby nasz serwer zapisywał na Twoim urządzeniu pliki cookies, zablokuj ich stosowanie w swojej przeglądarce. Szczegóły.


SPONSORZY
ASSECO
PGNiG
ENEA

Polska Spółka Gazownictwa
CMS

PGE
CEZ Polska
ENERGA

SERWIS INFORMACYJNY CIRE 24

Krym znacjonalizował firmę Krymenergo ukraińskiego oligarchy Achmetowa
21.01.2015r. 11:07

Prorosyjski parlament Krymu znacjonalizował w środę firmę DTEK Krymenergo, wchodzącą w skład holdingu DTEK należącego do ukraińskiego oligarchy Rinata Achmetowa. Znacjonalizowano także regionalną międzybankową giełdę walutową.

Szef władz Krymu Siergiej Aksjonow oświadczył, że decyzję o nacjonalizacji Krymenergo podjęto w interesie mieszkańców półwyspu. Sfera energetyki "powinna być kontrolowana przez państwo" - oznajmił. Według niego w ostatnich latach Krymenergo przekształciło się w strukturę, "która na różne sposoby wyłudzała pieniądze od mieszkańców", a jako własność państwa firma przyniesie Krymowi więcej korzyści.

Z kolei giełda - dodał Aksjonow - została zbudowana z funduszy krymskich.

Krymenergo to jedno z największych przedsiębiorstw energetycznych na Krymie. Rosyjska agencja ITAR-TASS podaje, że firma zatrudnia według oficjalnych danych około 6 tysięcy osób. Po aneksji Krymu w marcu ub. roku przez Rosję Krymenergo przeszedł rejestrację zgodną z wymogami Federacji Rosyjskiej - podaje tygodnik "Dzerkało Tyżnia".

Władze ukraińskie informowały następnie o zawarciu nowej umowy "z firmą dystrybuującą energię elektryczną" na półwyspie, czyli z Krymenergo, i od 1 czerwca Kijów zaczął dostarczać energię na Krym na nowych zasadach. Od tego czasu ukraiński prąd płynie na półwysep, ale z problemami. W grudniu ub. roku doszło do zakłóceń w dystrybucji energii.
Jak przypomina "Dzerkało Tyżnia", minister energetyki Ukrainy Wołodymyr Demczyszyn informował, że Krymenergo jest winien stronie ukraińskiej 80 mln hrywien za dostawy energii elektrycznej na potrzeby Krymu. Z kolei Krymenergo jeszcze w kwietniu zeszłego roku twierdziło, że odbiorcy na Krymie są mu winni około 60 mln dolarów.

Rosja zapowiadała uwolnienie Krymu od zależności energetycznej od Ukrainy poprzez pomoc w budowie elektrowni gazowych i możliwe przyłączenie półwyspu do rosyjskiej sieci energetycznej.

Achmetow, najbogatszy człowiek na Ukrainie związany niegdyś z b. prezydentem Wiktorem Janukowyczem, po jego obaleniu wsparł nowe władze w Kijowie. W skład koncernu Achmetowa, SCM wchodzą m.in. spółki z branży metalurgii, węgla, elektroenergetyki, bankowości, ubezpieczeń, nieruchomości, telekomunikacji i mediów. Oligarcha jest właścicielem klubu piłkarskiego Szachtar Donieck.

Dodaj nowy Komentarze ( 0 )

WIĘCEJ NA TEN TEMAT W SERWISACH TEMATYCZNYCH

DODAJ KOMENTARZ
Redakcja portalu CIRE informuje, że publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu CIRE. Redakcja portalu CIRE nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Przesłanie komentarza oznacza akceptację Regulaminu umieszczania komentarzy do informacji i materiałów publikowanych w portalu CIRE.PL
Ewentualne opóźnienie w pojawianiu się wpisanych komentarzy wynika z technicznych uwarunkowań funkcjonowania portalu. szczegóły...

Podpis:


Poinformuj mnie o nowych komentarzach w tym temacie


PARTNERZY
PGNiG TERMIKA
systemy informatyczne
Clyde Bergemann Polska
PAK SERWIS Sp. z o.o.
ALMiG
GAZ STORAGE POLAND
GAZ-SYSTEM S.A.
Veolia
PKN Orlen SA
TGE
Savangard
Tauron
DISE
BiznesAlert
Obserwatorium Rynku Paliw Alternatywnych ORPA.PL
Energy Market Observer
Gazterm
Innsoftcire
©2002-2020
mobilne cire
IT BCE