ENERGETYKA, RYNEK ENERGII - CIRE.pl - energetyka zaczyna dzień od CIRE
Właścicielem portalu jest ARE S.A.
ARE S.A.

SZUKAJ:PANEL LOGOWANIA

X
Portal CIRE.PL wykorzystuje mechanizm plików cookies. Jeśli nie chcesz, aby nasz serwer zapisywał na Twoim urządzeniu pliki cookies, zablokuj ich stosowanie w swojej przeglądarce. Szczegóły.


SPONSORZY
ASSECO
PGNiG
ENEA

Polska Spółka Gazownictwa
CMS

PGE
CEZ Polska
ENERGA

SERWIS INFORMACYJNY CIRE 24

Budowa linii energetycznej Ełk-granica państwa na półmetku
21.01.2015r. 12:39

Budowa fragmentu polsko-litewskiego mostu energetycznego - linii z Ełku (woj. warmińsko-mazurskie) do granicy z Litwą - jest na półmetku - poinformował w środę rzecznik inwestycji Jacek Miciński.

Stoi ponad połowa słupów energetycznych, gotowych jest ponad 90 proc. fundamentów pod pozostałe słupy.

Linia Ełk-granica państwa jest jedną z kluczowych inwestycji realizowanych w ramach połączenia energetycznego Polska-Litwa. Ma być gotowa w październiku 2015 r. Biegnie przez 10 warmińsko-mazurskich i podlaskich gmin; ma 112 km.

Most energetyczny to jedna z największych i najważniejszych inwestycji energetycznych w północno-wschodniej Polsce, gdzie zapóźnienia w infrastrukturze energetycznej są duże. Most energetyczny ma poprawić bezpieczeństwo energetyczne dla około 2 mln mieszkańców, będzie też służyć wymianie energetycznej pomiędzy Polską a Litwą.

Do końca stycznia gotowych ma być 180 słupów z zaplanowanych ponad trzystu. W grudniu prace utrudniało oblodzenie słupów, w styczniu natomiast silny wiatr czy deszcz, który uniemożliwiał prowadzenie prac na wysokości, ale - jak podkreśla Miciński - "budowa idzie zgodnie z planem". "Na terenie gmin Ełk, Olecko, Wieliczki (Warmińsko-Mazurskie), Puńsk i Szypliszki (Podlaskie) zawieszane będą też przewody - łącznie około 30 kilometrów. Wykonawcy zakładają także, że na koniec miesiąca wybudowanych będzie blisko 270 z prawie 300 fundamentów" - podano w przesłanym PAP komunikacie.
Kłopoty z procedurami dotyczącymi pozwoleń na budowę inwestycji i zgody na nią były w podlaskiej gminie Bakałarzewo. Wojewoda podlaski prowadził procedury dotyczące tej gminy w trybie zarządzeń zastępczych. Prace budowlane w tej gminie są prowadzone w zależności od terminów uzyskiwania stosowanych pozwoleń. Wszystkie pozwolenia dotyczące prowadzenia prac na terenie gminy Bakałarzewo mają być wydane w marcu - poinformował Miciński.

"Do dziś Urząd Wojewódzki w Białymstoku wydał pozwolenia na budowę 25 słupów i 6 km linii na terenie tej gminy. Wydawanie kolejnych pozwoleń jest w toku i obejmie 26 słupów i blisko 13 km przewodów" - informuje cytowany w komunikacie dyrektor Jerzy Dziepak z Eltel Networks. To firma, która odpowiada za formalno-prawny etap inwestycji.

Inwestycje w ramach polsko-litewskiego mostu energetycznego realizuje firma PSE Operator SA. Most energetyczny to 11 inwestycji realizowanych w województwach: podlaskim, warmińsko-mazurskim i mazowieckim. Wszystkie kosztują łącznie ok. 1,7-1,8 mld zł. 725 mln zł to - jak wcześniej podawał PSE Operator SA - dotacja z UE z programu Infrastruktura i Środowisko. Reszta to wkład własny inwestora, czyli firmy PSE Operator.

Dodaj nowy Komentarze ( 2 )

KOMENTARZE ( 2 )


Autor: Euroenrgetyk 21.01.2015r. 13:32
pożyjemy zobaczymy, a jak tam orzeł. Czy ma się dobrze?
ODPOWIEDZ ZGŁOŚ DO MODERACJI

Autor: Ester 21.01.2015r. 15:14
Na kilkaset projektów priorytetowych Unii chyba tylko ten jeden zrealizowany, nie licząc paru kabli. Ale Energa może... pełna treść komentarza
ODPOWIEDZ ZGŁOŚ DO MODERACJI
Dodaj nowy Komentarze ( 2 )

DODAJ KOMENTARZ
Redakcja portalu CIRE informuje, że publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu CIRE. Redakcja portalu CIRE nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Przesłanie komentarza oznacza akceptację Regulaminu umieszczania komentarzy do informacji i materiałów publikowanych w portalu CIRE.PL
Ewentualne opóźnienie w pojawianiu się wpisanych komentarzy wynika z technicznych uwarunkowań funkcjonowania portalu. szczegóły...

Podpis:


Poinformuj mnie o nowych komentarzach w tym temacie


PARTNERZY
PGNiG TERMIKA
systemy informatyczne
Clyde Bergemann Polska
PAK SERWIS Sp. z o.o.
ALMiG
GAZ STORAGE POLAND
GAZ-SYSTEM S.A.
Veolia
PKN Orlen SA
TGE
Savangard
Tauron
DISE
BiznesAlert
Obserwatorium Rynku Paliw Alternatywnych ORPA.PL
Energy Market Observer
Gazterm
Innsoftcire
©2002-2020
mobilne cire
IT BCE