ENERGETYKA, RYNEK ENERGII - CIRE.pl - energetyka zaczyna dzień od CIRE
Właścicielem portalu jest ARE S.A.
ARE S.A.

SZUKAJ:PANEL LOGOWANIA

X
Portal CIRE.PL wykorzystuje mechanizm plików cookies. Jeśli nie chcesz, aby nasz serwer zapisywał na Twoim urządzeniu pliki cookies, zablokuj ich stosowanie w swojej przeglądarce. Szczegóły.


SPONSORZY
ASSECO
PGNiG
ENEA

Polska Spółka Gazownictwa
CMS

PGE
CEZ Polska
ENERGA

OPINIE

W czyich rękach jest przyszłość polskiego górnictwa?
26.01.2015r. 07:39

Fragment rozmowy z prof. Mariuszem-Orionem Jędryskiem, w której wskazuje on na znaczenie węgla koksującego do polskiej gospodarki.

Węgiel koksujący używany jest głównie w hutnictwie żelaza?

Bez niego hutnictwo nie istnieje! A stal ma kluczowe znaczenie dla rozwoju branży obronnej, budownictwa, technologii. Również w obliczu rozwoju rosyjsko-niemieckiego partnerstwa gazowego istnieje konieczność budowy wielu gazociągów, a te nie powstaną bez węgla koksującego. Ale przede wszystkim porównajmy – nie bez przypadku – Polskę i Niemcy. U nas zużycie stali w budownictwie wynosi 44 proc., a w Niemczech 20 proc., co nie oznacza, że Niemcy budują mniej, ale stosują oni stal głównie w samochodach i urządzeniach (50 proc., Polska 20 proc.). Dlatego polski węgiel koksujący – albo polska stal – jest niezbędna dla niemieckiej gospodarki. Tymczasem rząd PO-PSL nie kontroluje również i tej gałęzi przemysłu, bo rządzą nią właściciele zagraniczni. ArcelorMittal Poland to nie tylko huty, ale również koksownie. Ten koncern kupuje czasem miliony ton węgla do swoich hut poza Polską. I kilka lat temu miała miejsce ciekawa sytuacja sprawiająca wrażenie, że poprzez zakupy spoza JSW chciano obniżyć jej wartość i ostatecznie tanio przejąć. Bowiem kluczem do produkcji stali są zarówno węgiel koksujący i technologie, jak i stabilni odbiorcy.
Niemcom brakuje węgla, Polsce wręcz odwrotnie. A dwa lata temu rząd PO-PSL powierzył audyt polskich spółek węglowych niemieckiej firmie Roland Berger. Firma ta, o ile mi wiadomo, jest ściśle powiązana z rządem Niemiec. Dlatego moim zdaniem Niemcy wiedzą dziś dużo więcej o słabościach i planach w zakresie polskiego górnictwa węglowego niż niekompetentny rząd Donalda Tuska. A na koniec polski podatnik zapłacił niemieckiej firmie ciężkie miliony za ten audyt.
Polska sytuacja w zakresie węgla i energetyki generalnie się pogarsza, a moc zainstalowana per capita w Polsce jest najniższa spośród wszystkich krajów UE, jest blisko cztery razy mniejsza niż w Szwecji. Powrót dwóch milionów emigrantów ekonomicznych do Polski oznaczałby black-out. Niech więc Tusk czy Sikorski nie wzywają do powrotu, bo Polacy w walizce z zagranicy prądu nie przywiozą – nie chodzi tylko o żarówkę czy lodówkę, ale o ich pracę, która również wymaga energii elektrycznej.

Fragment pochodzi z książki „Gaz łupkowy - Wielka gra o bezpieczeństwo energetyczne” dostępnej pod adresem www.gazlupkowy.net.
Grzegorz Makuch

Dodaj nowy Komentarze ( 2 )

KOMENTARZE ( 1 )


Autor: Polak wyborca 26.01.2015r. 10:49
Skrzecząca prawda! Kontrwywiad gospodarczy jest słabością rządu i wspierających go służb. Polak odnosi nieraz wrażenie, że krajowych interesów rozwojowych i zabezpieczających Polaków nikt nie broni a wręcz sprzedaje się za parę srebrników paru sprzedajnych chciwców, lub głuchych decyzyjnych głupców.
ODPOWIEDZ ZGŁOŚ DO MODERACJI
Dodaj nowy Komentarze ( 1 )

DODAJ KOMENTARZ
Redakcja portalu CIRE informuje, że publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu CIRE. Redakcja portalu CIRE nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Przesłanie komentarza oznacza akceptację Regulaminu umieszczania komentarzy do informacji i materiałów publikowanych w portalu CIRE.PL
Ewentualne opóźnienie w pojawianiu się wpisanych komentarzy wynika z technicznych uwarunkowań funkcjonowania portalu. szczegóły...

Podpis:


Poinformuj mnie o nowych komentarzach w tym temacie


PARTNERZY
PGNiG TERMIKA
systemy informatyczne
Clyde Bergemann Polska
PAK SERWIS Sp. z o.o.
GAZ STORAGE POLANDp
GAZ-SYSTEM S.A.
Veolia
PKN Orlen SA
TGE
Savangard
Audax
Enotec
Gazterm
Tauron
DISE
BiznesAlert
Obserwatorium Rynku Paliw Alternatywnych ORPA.PL
Energy Market Observer
Innsoftcire
©2002-2021
mobilne cire
IT BCE