ENERGETYKA, RYNEK ENERGII - CIRE.pl - energetyka zaczyna dzień od CIRE
Właścicielem portalu jest ARE S.A.
ARE S.A.

SZUKAJ:PANEL LOGOWANIA

X
Portal CIRE.PL wykorzystuje mechanizm plików cookies. Jeśli nie chcesz, aby nasz serwer zapisywał na Twoim urządzeniu pliki cookies, zablokuj ich stosowanie w swojej przeglądarce. Szczegóły.


SPONSORZY
ASSECO
PGNiG
ENEA

Polska Spółka Gazownictwa
CMS

PGE
CEZ Polska
ENERGA

SERWIS INFORMACYJNY CIRE 24

Mikosz: utworzenie czterech grup energetycznych było błędem
29.01.2015r. 06:00

Były minister skarbu Andrzej Mikosz stwierdził, że przyjęcie w 2006 roku koncepcji utworzenia czterech grup energetycznych było błędem - czytamy w "Rzeczpospolitej".


UWAGA - BRAK DOSTĘPU DO INFORMACJI
jesteś niezalogowany (a) lub / i nie wykupiłeś (aś) abonamentu

Pełna treść informacji będzie dostępna tylko dla użytkowników, którzy wykupili odpowiedni abonament.

Aby uzyskać dostęp należy:


Dodaj nowy Komentarze ( 26 )

WIĘCEJ NA TEN TEMAT W SERWISACH TEMATYCZNYCH

KOMENTARZE ( 26 )


Autor: XZ 29.01.2015r. 07:14
Konkurencja przy duopolu jest iluzoryczna
ODPOWIEDZ ZGŁOŚ DO MODERACJI

Autor: Ben 29.01.2015r. 10:02
Bo teraz przy quadropolu to jest wielka?
ODPOWIEDZ ZGŁOŚ DO MODERACJI

Autor: JaCo 29.01.2015r. 13:52
większa
ODPOWIEDZ ZGŁOŚ DO MODERACJI

Autor: zgryz 02.02.2015r. 10:29
Konkurencji nie ma, a jeśli jest to między Państwowymi gigantami po 10 000 MW z Francji i Niemiec. W Polsce, to lepiej zrobić nadzór metodami Państwowymi, nie powiem komunistycznymi. Bo to są zbyt słabe podmioty gospodarcze. Okres, kiedy energetyka była rozbita na 100 elektrowienek był tragicznym okresem, to był czas, kiedy zachodnie firmy ogrywały nas do woli.
ODPOWIEDZ ZGŁOŚ DO MODERACJI

Autor: zgryz 02.02.2015r. 10:31
Powiedzmy, że masz fabrykę telewizorów i uruchamiasz w niej dwa wydziały produkcyjne o mocy wytwórczej 2 x100 %, a następnie zmuszasz te dwa własne wydziały do konkurencji - czy ma to sens i czy tak byś zrobił na swoim ???
ODPOWIEDZ ZGŁOŚ DO MODERACJI

Autor: cv 03.02.2015r. 13:06
Bracie rozumowanie jak za czasów PRL - przecież po to podzielili że mieli konkurować miedzy sobą i obniżać koszty. Że z tego wyszedł koń - to każdy widzi. Tylko wygląda na to że to PRL miał rację. Smutna konstatacja
ODPOWIEDZ ZGŁOŚ DO MODERACJI

Autor: Pies Darwina 29.01.2015r. 07:14
Najlepiej połączmy wszystko w jedną grupę wskaźniki kredytowe się znacznie poprawią a jak jeszcze klientom podniesiemy ceny en.el. o 200 % to nawet kredytu nie trzeba będzie brać na atomówkę.
Co za kraj ...
Na szczęście Unia na to nie pozwoli.
ODPOWIEDZ ZGŁOŚ DO MODERACJI

Autor: hill 03.02.2015r. 20:51
"...potrzebą optymalizacji miksu..." - w jakich słowach można jeszcze określać, przekręty w majestacie prawa
ODPOWIEDZ ZGŁOŚ DO MODERACJI

Autor: ryba 29.01.2015r. 08:37
Taaak - najlepiej model one buyer lub one producer - tak jak już było. A następnie podzielimy to na naturalne grupu skupione przy poszczególnych elektrowniach i zaczniemy konsolidację od samego początku....
ODPOWIEDZ ZGŁOŚ DO MODERACJI

Autor: sceptyk 06.02.2015r. 10:02
We Francji nadal tak jest i mają najniższe ceny energii dla odbiorców... A o jakiej konkurencji europejskiej mówicie. Taniej uda nam się sprzedać do Rosji??? Taniej od RWE kupić energię z Japonii? A może skuteczniej lobbować w parlamentach... Czy też uniezależnić obstawianie prezesów od kolesi, czy też żądań związków?
ODPOWIEDZ ZGŁOŚ DO MODERACJI

Autor: ryba 11.02.2015r. 09:09
Najniższe ceny energii bo maja elektrownie atomowe a nie węglowe, nie muszą kupować tyle uprawnień do emisji CO2 itp.
ODPOWIEDZ ZGŁOŚ DO MODERACJI

Autor: sceptyk 11.02.2015r. 14:22
Przed powstaniem wyznania dioksydowego też mieli najtańszą energię. A atomowa podobno jest najdroższa. Więc jakim cudem? Może jeden kupujący i jeden sprzedający jest nalepszym rozwiązaniem dla konsumenta? Może tylko wystarczy, że energetyką rządzą fachowcy a nie przydupnicy i psiapsiółki komisarzy? Trzeba czasem stawiać pytania, a nie wierzyć bezkrytycznie w aktualną doktrynę sformułowaną przez naukowców, którzy nigdy elektrona nie widzieli:)
ODPOWIEDZ ZGŁOŚ DO MODERACJI

Autor: rewww 29.01.2015r. 10:07
jaki rynek energii ??? jak będą dwa monopole:))))
ODPOWIEDZ ZGŁOŚ DO MODERACJI

Autor: Lucek 29.01.2015r. 10:39
To według Ministra Skarbu dystrybucja jest od trzepania kasy na inwestycje dla niewydolnego wytwarzania ? To segment regulowany, oparty na kosztach uzasadnionych. Sieci dystrybucyjne są mocno niedoinwestowane, nie ma jak przyłączać nowych odbiorców i OZE, a kasa ma pójść na niewydolne, politycznie sterowane elektrownie ? Błędem była w ogóle konsolidacja pionowa zamiast poziomej. Niemcy już to wiedzą i dzielą E.ON i RWE. Jak PGE chce konkurować w Europie niech kupi elektrownie z Vattenfalla w Niemczech i Kompanię węglową. Jak będzie wytwarzać konkurencyjnie to klienci Energi sami przejdą do PGE.
ODPOWIEDZ ZGŁOŚ DO MODERACJI

Autor: olimp 29.01.2015r. 15:35
Niewydolna to zawsze była Dystrybucja. Zawsze była na utrzymaniu Wytwarzania. Gdyby nie kasa np Elektrowni Kozienice to Enea zamiast przewodów swoje linie budowała by z sznurka do snopowiązałek. Obecny dobrobyt zawdzięczają grabieży z Kozienic.
ODPOWIEDZ ZGŁOŚ DO MODERACJI

Autor: Sliders 30.01.2015r. 07:13
jakby dystrybucja była ze "sznurków" to byś kolego swoją wyprodukowaną energię pakował w worki i sprzedawał w marketach.....
ODPOWIEDZ ZGŁOŚ DO MODERACJI

Autor: Kiki 30.01.2015r. 08:31
Ciekawe, bo mnie się wydaje, że to dystrybucja buduje nową elektrownię bo stara mimo KDT to juz poradziecki trup.
ODPOWIEDZ ZGŁOŚ DO MODERACJI

Autor: Były 30.01.2015r. 18:16
Bzdury kolego gadasz wielkie. Dystrybucja jako jedyna poradzi sobie sama, nie pamiętam, żeby przepływy szły w stronę, o której mówisz. To chyba wyjątkowo niskie dzisiaj ciśnienie. A Były minister Mikosz ? No cóż chce się załapać na doradztwo, to proste. Jak to mawia przewodniczący Duda : czyżby Mikosz wyprowadził się z Poznania ?
ODPOWIEDZ ZGŁOŚ DO MODERACJI

Autor: max 03.02.2015r. 09:41
Kozienice oddały wszystkie marże do bankrotow,aby mogły przeżyć.
ODPOWIEDZ ZGŁOŚ DO MODERACJI

Autor: ObserWATor 29.01.2015r. 11:02
Żeby coś kupic lub wybudowac trzeba mieć kasę. Niemcy, Szwedzi, Francuzi i inni to wiedzą i odpowiednio kształtują strategię swoich "bardzo nielicznych" konkurujących na rynku koncernów energetycznych. Dlaczego w Polsce ma być inaczej ?
ODPOWIEDZ ZGŁOŚ DO MODERACJI

Autor: figo-fago 29.01.2015r. 11:25
Za dużo kolesi za malo stołków! Sld (a raczej książęta - milera)w tamtych czasach z Łodzi chciało zrobić "stolyce" energetyki. Za to banicją z energetyki zapłacił czerwony lizus partyjny z T.
Nie liczył się los polskich spółek tylko "koryto" dla cwaniaków i złodziei. No cóż peło ma statut a w statucie stoi; bierz ile chcesz i nie daj sie zlapać bo "dywan" wszystkiego nie przykryje.
ODPOWIEDZ ZGŁOŚ DO MODERACJI

Autor: inwestor 29.01.2015r. 11:28
Łatwo widać dlaczego firmy doradcze doradzają konsolidację. Może zanim Minister SP zacznie mieszać w tym tyglu odpowie sobie i akcjonariuszom giełdowych spółek energetycznych po co to robi i jakie skutki dla owych spółek i ich akcjonariuszy przewiduje. Póki co pokazał jak kosztem JSW podać na rok tlen Kompanii Węglowej w 2014r. Potem do chorego pomysłu atomówki, o której cicho, dopisał KGHM, Tauron i Eneę. Przy takim sposobie działania z konsolidacji zamiast synergii sukcesów może wyjść synergia klęsk. Jeśli zaś, co wydaje się być celem głównym, konsolidacja ma zapewnić ratowanie górnictwa to jakby tego nie nazywać, uzasadniać i mamić będzie to działanie na szkodę giełdowych spółek energetycznych i świetnie opłacanym członkom zarządów może nie starczyć na kary i odszkodowania.
ODPOWIEDZ ZGŁOŚ DO MODERACJI

Autor: Marek 29.01.2015r. 20:05
Te wszystkie komunały o synergii i o czymś tam jeszcze to jeden wielki pic na wodę, Politykom tuż przed wyborami chodzi tylko o dwie rzeczy, znaleźć kasę na reanimacje trupa, czytaj górnictwa i złapać punkty przed wyborami kosztem energetyki. Wynik jest z góry znany. Tym samym politycy z PO chcąc chronić swoje stołki gotowi są poświęcić także to co się jeszcze jako tako opłaca. Pytanie jes proste: po co energetyce deficytowe aktywa których efektywność jest żadna, skoro nie potrzebują tyle i takiego węgla który wydobywają upadające kopalnie.
ODPOWIEDZ ZGŁOŚ DO MODERACJI

Autor: Odbiorca 29.01.2015r. 12:34
Konsolidacja może mieć sens tylko w przypadku dystrybucji/przesyłu, gdyż w tych sektorach istnieje monopol naturalny, a mniej spółek to mniej stanowisk menadżerskich, możliwość teoretycznie lepszego gospodarowania środków na inwestycje.
Natomiast w sektorach wytwarzania, obrotu i wydobycia konkurencja jest jak najbardziej wskazana. Im więcej graczy na rynku - silniejsza walka o klienta, tym większa szansa na korzystny kompromis między ceną, a jakością obsługi.
ODPOWIEDZ ZGŁOŚ DO MODERACJI

Autor: tulif 06.02.2015r. 07:59
Czy doradcy Pana Mikosza oddadzą kasę? Skoro ówczesne MSP i Rząd popełnili błąd tylko i wyłącznie na podstawie opinii doradców.
ODPOWIEDZ ZGŁOŚ DO MODERACJI

Autor: obserwator 07.02.2015r. 13:26
Głupi byłeś i jesteś. To są ci sami doradcy, którzy doradzają obecnie.
ODPOWIEDZ ZGŁOŚ DO MODERACJI
Dodaj nowy Komentarze ( 26 )

DODAJ KOMENTARZ
Redakcja portalu CIRE informuje, że publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu CIRE. Redakcja portalu CIRE nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Przesłanie komentarza oznacza akceptację Regulaminu umieszczania komentarzy do informacji i materiałów publikowanych w portalu CIRE.PL
Ewentualne opóźnienie w pojawianiu się wpisanych komentarzy wynika z technicznych uwarunkowań funkcjonowania portalu. szczegóły...

Podpis:


Poinformuj mnie o nowych komentarzach w tym temacie


PARTNERZY
PGNiG TERMIKA
systemy informatyczne
Clyde Bergemann Polska
PAK SERWIS Sp. z o.o.
GAZ STORAGE POLAND
GAZ-SYSTEM S.A.
Veolia
PKN Orlen SA
TGE
Savangard
Audax
Audax
Tauron
DISE
BiznesAlert
Obserwatorium Rynku Paliw Alternatywnych ORPA.PL
Energy Market Observer
Innsoftcire
©2002-2020
mobilne cire
IT BCE