ENERGETYKA, RYNEK ENERGII - CIRE.pl - energetyka zaczyna dzień od CIRE
Właścicielem portalu jest ARE S.A.
ARE S.A.

SZUKAJ:PANEL LOGOWANIA

X
Portal CIRE.PL wykorzystuje mechanizm plików cookies. Jeśli nie chcesz, aby nasz serwer zapisywał na Twoim urządzeniu pliki cookies, zablokuj ich stosowanie w swojej przeglądarce. Szczegóły.


SPONSORZY
ASSECO
PGNiG
ENEA

Polska Spółka Gazownictwa
CMS

PGE
CEZ Polska
ENERGA

OPINIE

Jędrysek: w Polsce nie ma żadnej polityki energetycznej, ani surowcowej
12.02.2015r. 02:31

W Polsce nie ma żadnej polityki energetycznej, ani surowcowej. Kto ma to zrobić? Główny Geolog Kraju jest specjalistą od hamulców tarczowych, szef departamentu geologii (wiodącego w administracji rządowej) to prawnik, a szef Państwowego Instytutu Geologicznego jest informatykiem, czy o podobnym wykształceniu, ale do geologii wg mnie mu bardzo daleko.

Rozmowa z prof. dr hab. Mariuszem-Orionem Jędryskiem, posłem PiS, podsekretarzem stanu w Ministerstwie Środowiska i Głównym Geologiem Kraju (2005-7), zastępcą przewodniczącego sejmowej Komisji Ochrony Środowiska, Zasobów Naturalnych i Leśnictwa oraz członkiem Komisji Nadzwyczajnej ds. Energetyki i Surowców Energetycznych, przewodniczącym Parlamentarnego Zespołu Surowców i Energii, inicjatorem poszukiwań gazu w łupkach w Polsce, specjalistą w dziedzinach geologii, geochemii i energetyki.


Na czym Pana zdaniem polegać powinna suwerenność energetyczna Polski?

- Przede wszystkim nie lubię pojęcia „suwerenności” energetycznej – powinniśmy mówić o samodzielności lub samowystarczalności, to o wiele lepsze terminy, bo chodzi nam o samowystarczalność surowcową. To surowce determinują profil energetyczny państwa. Musimy pamiętać o związku przyczynowo-skutkowym. Surowcowa samowystarczalność oznaczałaby, że w 100 proc. nasze surowce byłyby w stanie zaspokoić nasze potrzeby energetyczne.

A propos surowców: ostatnio najbardziej gorącym tematem politycznym w Polsce stało się górnictwo. Jaką rolę powinno dla polskiej energetyki odgrywać górnictwo węgla kamiennego?

- Kluczową rolę! Polska powinna być Szwajcarią energetyczną Unii Europejskiej, posiadamy ponad 80 proc. zasobów węgla kamiennego UE. Zresztą mamy nie tylko złoża węgla kamiennego. Nie powinniśmy w ogóle importować węgla, a go eksportować. Jeżeli dzisiaj wydobycie czy sprzedaż polskiego węgla jest „nieopłacalne”, to wynika to tylko ze złego gospodarowania państwa, z nieudolności rządu, albo – niestety – z faktu, że rząd nie sprzyja interesom narodu. Strajki górników są pochodną złego zarządzania państwem, a nie zawsze złego zarządzania kopalniami. Nie znam szczegółów tego co się dzieje w JSW, ale niemal całkowicie zgadzałem się z postulatami górników Komapnii Weglowej czy kopalni Kazimierz Juliusz. Jednak JSW to była od wielu lat najlepiej zarządzaną spółką. Na moje „oko” zakup za bardzo wysoką cenę jednej kopalni był wymuszony na JSW przez rząd PO-PSL, żeby kupić na kilka miesięcy spokój w innej spółce. Działanie rządu jest takie, jakby chciał doprowadzić do katastrofalnej zdolności kredytowej całe górnictwa węgla kamiennego – bez wyjątku. Gdyby nie zakup jednej z kopalń przez JSW, dziś miałaby pełną zdolność kredytową. Jestem przekonany, że wiedza na ten temat była nie tylko w Polsce, bo firmy niemieckie (Roland Berger), wykonywały audyt wszystkich spółek węglowych i ich wiedza była i zapewne jest większa niż rządu w Polsce. To, że o ile wiem, spółki wspólnie zamówiły audyt, musiało być podyktowane przez rząd, najprawdodpobniej osobiście przez premiera Tuska. Wg mnie to rząd i tylko rząd PO-PSL doprowadził do katastrofy w górnictwie. Odsyłam do swoich krótkich
wystąpień w Sejmie, a jeśli ktoś chce zobaczyć jak się rozmawia z władzą PO-PSL, to gorąco zachęcam do obejrzenia skandalicznego skandalicznego zachowania PO-PSL w Sejmie.

A co z energetyką jądrową? Program Polskiej Energetyki Jądrowej napotyka na kolejne problemy i opóźnienia. Czy Polska w ogóle potrzebuje elektrowni atomowej?

- Przede wszystkim budowa polskiej elektrowni atomowej nie ma wg. mnie żadnego uzasadnienia ekonomicznego. Chcąc mieć taką elektrownię, musimy kupić wszystko: wiedzę, technologię, urządzenia, odpowiednich fachowców… Całe przedsięwzięcie oparte jest na imporcie, na zakupie z zagranicy – może za wyjątkiem ogrodzenia do takiej elektrowni, które wyprodukujemy sami. Z ekonomicznego punktu widzenia nie ma to po prostu żadnego uzasadnienia. Dramatycznie potrzebujemy może trzech różnych reaktorów jądrowych, ale cele energetyczne są drugorzędne.

Także z gazem łupkowym nam nie wyszło. Największe koncerny zagraniczne – Exxon Mobil, Marathon Oil, Talisman Energy – od 2011 wycofują się z koncesji na wydobycie gazu łupkowego. 31 stycznia o zakończeniu poszukiwań poinformował amerykański Chevron. Czy to koniec marzeń o gazie łupkowym w Polsce?

- Tą tendencję było widać już dobre dwa lata temu – także o tym mówiłem w Sejmie – odsyłam do starych linków na www.jedrysek.eu. A nowy-stary rząd działał w tym samym kierunku, co poprzedni: ostatecznie tak podniesiono ryzyko inwestycyjne, a Polska nie posiada takich złóż, które kompensowałoby to ryzyko.. To podniesienie ryzyka inwestycyjnego przez polski rząd sprawiło, że wszystkie koncerny się wycofują. Złoża nie są super-rewelacyjne, ale są w warunkach Polski przeogromne, i jest ropa w łupkach. A teraz widzimy, że nawet gorsze złoża w USA są bardziej opłacalne, niż złoża polskie, bo ryzyko geologiczne jest tam i tu podobne, ale ryzyko związane z złym prawem, brakami organizacyjnymi, niekompetencją, zagrożeniem korupcją, opieszałością, brakiem służby geologicznej jako organu państwa itd. jest kilka razy większe w Polsce niż w USA. Znowu odsyłam np.do swojego wykładu z Klubie Jagiellońskim w Londynie - tam poruszam sprawę ryzyka, pokazuję slajdy.

Jak więc ocenia Pan politykę energetyczną dwóch kadencji rządu PO-PSL?

- Nie ma czegoś takiego, w Polsce nie ma żadnej polityki ani energetycznej, ani surowcowej. Kto ma to zrobić? Główny Geolog Kraju jest specjalistą od hamulców tarczowych, szef departamentu geologii (wiodącego w administracji rządowej) to prawnik, a szef Państwowego Instytutu Geologicznego jest informatykiem, czy o podobnym wykształceniu, ale do geologii wg mnie mu bardzo daleko. Kto ma więc zrobić politykę geologiczną? To wygląda jak intencjonalne działania.


A czy widzi Pan w takim razie szansę na zwiększenie bezpieczeństwa energetycznego na szerszej płaszczyźnie, poprzez zbudowanie europejskiej unii energetycznej, opartej na wzajemnej solidarności członków UE?

- Tylko, jeśli będzie to sprzyjało interesom Niemiec. Jeśli nie, to nie będzie żadnej unii energetycznej i żadnej faktycznej solidarności. W UE przecież nie ma niczego istotnego, co nie sprzyjałoby Niemcom szczególnie w dłuższej perspektywie czasowej. Przecież dzięki poparciu Angeli Merkel Donald Tusk został przewodniczącym Rady Europejskiej, więc choćby w tym sensie teraz musi realizować interesy Berlina.

Dodaj nowy Komentarze ( 7 )

WIĘCEJ NA TEN TEMAT W SERWISACH TEMATYCZNYCH

KOMENTARZE ( 7 )

Rozwiń (Pełna treść komentarza)
Autor: W.D 13.02.2015r. 09:07
Budowa elektrowni jądrowej ma atuty, chociażby dywersfikację źródeł wytwarzania ..., a to kosztuje.
Odpowiedzi: 1 | Najnowsza odpowiedź: 14-02-2015r. 02:03 ODPOWIEDZ ZGŁOŚ DO MODERACJI
Rozwiń (Pełna treść komentarza)
Autor: stary energetyk 13.02.2015r. 10:20
Na energetyce to dzisiaj wszyscy się znają, jak na medycynie, a nawet lepiej...
Odpowiedzi: 2 | Najnowsza odpowiedź: 13-02-2015r. 12:06 ODPOWIEDZ ZGŁOŚ DO MODERACJI
Rozwiń (Pełna treść komentarza)
Autor: mj 13.02.2015r. 12:03
Prawdopodobnie byłoby lepiej, gdyby Główny Geolog Kraju, szef departamentu geologii, szef PIG mieli również... pełna treść komentarza
Odpowiedzi: 1 | Najnowsza odpowiedź: 13-02-2015r. 18:56 ODPOWIEDZ ZGŁOŚ DO MODERACJI
Dodaj nowy Komentarze ( 7 )

DODAJ KOMENTARZ
Redakcja portalu CIRE informuje, że publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu CIRE. Redakcja portalu CIRE nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Przesłanie komentarza oznacza akceptację Regulaminu umieszczania komentarzy do informacji i materiałów publikowanych w portalu CIRE.PL
Ewentualne opóźnienie w pojawianiu się wpisanych komentarzy wynika z technicznych uwarunkowań funkcjonowania portalu. szczegóły...

Podpis:


Poinformuj mnie o nowych komentarzach w tym temacie


PARTNERZY
PGNiG TERMIKA
systemy informatyczne
Clyde Bergemann Polska
PAK SERWIS Sp. z o.o.
GAZ STORAGE POLAND
GAZ-SYSTEM S.A.
Veolia
PKN Orlen SA
TGE
Savangard
Audax
Enotec
Gazterm
Tauron
DISE
BiznesAlert
Obserwatorium Rynku Paliw Alternatywnych ORPA.PL
Energy Market Observer
Innsoft
Instytut PEcire
©2002-2021
mobilne cire
IT BCE